Семейство

Какво можем да научим от децата за креативността

Децата записват своите идеи, записвайте и вие вашите

07.05.2014г. / 16 54ч.
Михаела Лазарова
Снимка: photl.com

Снимка: photl.com

Възрастните често подценяват децата. Погледнато отстрани, възрастният индивид е този, който се грижи и възпитава подрастващите смятайки, че само той може да бъде учител, но не и да научава от малките.

Ако наблюдавате децата си внимателно ще видите колко много неща може да научите от тях, особено за креативността, като:

Играта е вид терапия

Според психолози играта е ключ към емоционалното и психологическо благосъстояние. Още преди години е била създадена терапия с деца, която включва разнообразни игри. Играта трябва да бъде приемана като средство за намаляване на стреса от дългия работен ден.

Нещо, което ви зарежда с позитивизъм и учи как да постъпите в сложни ситуации. Във все повече офиси мениджърите са открили ползата от това екипът да участва в някакво отборно забавление. Защото добрите идеи и креативните проекти се раждат именно тогава, когато ние се забавляваме.

Децата умеят да променят правилата

Въпреки че всички сме чували, че правилата са за това, за да се спазват, невинаги предварително установените правила работят. За децата е лесно да ги променят и само за няколко минути да създадат нови.

Това ги прави гъвкави в различните игрови ситуации. Нещо, което също можем да научим от тях. Да бъдем гъвкави към средата, правилата и да съумеем да ги променим от неработещи в работещи.

Децата не спират да анализират

Когато прочетат някаква приказка или гледат филмче, децата често искат да разговарят с възрастните за това, което са видели или прочели. Анализират ситуации, често влизат в образ и винаги предлагат някакво решение на ситуацията.

Те мислят напред във времето. Нещо, което трябва да научим от тях е да мислим стъпка напред.

Свързани статии

Децата записват своите идеи

Рисунките на децата показват не само тяхното емоционално състояние или желание да рисуват. Това е начин да запишат своите идеи. Креативността изисква идеите да бъдат записвани. Ако нямате такъв навик, това е още едно нещо, което може да научите от децата си.

Децата често рискуват

Всъщност децата рискуват постоянно. Тяхната любознателност ги превръща в едни малки откриватели, които мислят за крайната цел – откритието, а не за провала – това че няма да открият нещо.

Ние, възрастните, също трябва да рискуваме, да мислим за крайната цел, а не за пътя, който трябва да извървим до нея и за това, че може би няма да се справим. Да бъдем любопитни, да търсим, да наблюдаваме, да бъдем едни пораснали откриватели, за които креативността е ежедневие.

Снимка: photl.com

Коментирай