За дома

Замърсената битова среда – причина за алергии и хронични проблеми

Алергиите се провокират най-често от замърсения въздух у дома, а всяко десето дете в България страда от астма

05.05.2017г. / 07 17ч.
Аз жената
Замърсената битова среда – причина за алергии и хронични проблеми

В София, на 4 май на специална дискусия, организирана от Philips Bulgaria в Южния парк, водещи експерти и журналисти обсъдиха актуалната тема за замърсяването на въздуха в затворени пространства и вредите, които причинява върху здравето.

В нея участваха проф. Коста Костов – завеждащ клиниката по белодробни заболявания във Военна болница и проф. Тодор Попов – началник на отделението по респираторна алергия и атопия в Александровска болница. Модератор на събитието бе телевизионната водеща Ирина Тенчева, която сподели опита си като родител и нейните начини за справяне със замърсяването на въздуха.

По време на дискусията бе обсъдена нуждата от целенасочени усилия за опазване на здравето при децата, които са най-уязвимата група, влияещи се от замърсения въздух. В България общо около 150 000 деца страдат от астма и алергии. В тази връзка Philips Bulgaria дари уреди за пречистване и овлажняване на въздуха на три частни детски градини. Целта е да се осигури по-благоприятна среда за децата и да се намали предаването на вируси и бактерии между тях.

На въпроса кои са основните дразнители у дома, проф. Костов отговори, че най-големият проблем са домашните микрокърлежи, които присъстват в огромни количества в битовата среда и премахването им без специализирани средства е трудно.

„80% от времето ние прекарваме на затворено, вкъщи или в офиса, ето защо е много важно вътрешната среда да бъде добре санирана. Това включва вентилация, температура на въздуха и поддържане на добра влажност. Най-опасни са свръхмалките частици във въздуха, между 1 и 5 микрона, които могат да останат в белите дробове и да окажат неблагоприятно действие, предпоставка за развитие на алергии.“ – сподели проф. Тодор Попов.

Снимки: Philips

Коментирай