Свободно време

Защо лятното часово време се отразява зле на здравето?

Какво може да се обърка заради липсата само на 1 час сън?

26.03.2016г. / 15 01ч.
Илияна Николова
Снимка: Thinkstock

Снимка: Thinkstock

Смяната на часовото време в името на използването на повече от осветената част на денонощието е практика, която е въведена в много от развитите страни по света. У нас тя се спазва от 1979-та година.

Опитът показва, че този метод за спестяване на енергия и по-доброто използване на светлата част от денонощието всъщност има своите негативни ефекти върху хората. Въпреки че по-голямата част от денонощието е осветена (което би трябвало да е радостна новина), лятното часово време се оказва с доста пагубни въздействия.

Автомобилни катастрофи

Статистиките в световен мащаб показват, че с преминаването към лятно часово време автомобилните катастрофи и инциденти се увеличават.

Общата концепция по случая е, че дори малките промени в съня и циркадните ритми могат да променят човешката бдителност, в някои случаи към фатален край.

Повишаване на нараняванията на работното място

Тази статистика се отнася най-вече до професиите, които крият реален риск от физическо нараняване, например миньори, шофьори и работници в промишлеността, както и такива, работещи с някакъв вид опасни машини.

Въпреки това, историята показва, че и офис служителите търпят някакъв вид наранявания на работното място, независимо от факта, че офис сградите се считат за обезопасена среда без физически рисков труд.

Вестник Applied публикува психологическо проучване, проведено през 2009 година, чието заключение е, че работниците в мините, пристигнали на работа след по-кратък с 1 час сън са били по-склонни да се наранят по време на изпълнение на служебния дълг.

Изследователите обясняват това с липсата на сън по време на топлата част от годината.

Повече инфаркти

Екип от шведски учени провежда изследване през 2008 година, което показва, че процентът на сърдечни удари по време на първите три дни от смяната на зимното часово време с лятно броят на случаите, свързани със сърдечни проблеми и инфаркти се е увеличил с 5%.

Учените отново приписват причините за повишаване на негативната статистика на липсата на сън. Хормоните на стреса започват да се освобождават в по-големи количества. Това повишава възпаленията в тъканите, което от своя страна води до по-тежки усложнения, едно от които е инфарктът.

Свързани статии

Сърфиране из мрежата

Повишеното безцелно сърфиране в интернет може и да не спада в графа физически наранявания, но също е негативна последица от ленивостта и отпуснатостта, която наляга хората по време на смяната на астрономическото време с лятно.

Този отрицателен ефект от преминаването към лятно часово време струва стотици хиляди загуби на работодателите и компаниите.

През 2012 година A Journal of Applied Psychology публикува проучване, което установява, че честотата на безцелното сърфиране в мрежата значително зачестява през първия работен понеделник след фактическата смяна на времето.

Повишаване на главоболията

Циркадните ритми контролират огромна част от процесите в организма, включително секретирането на определени хормони, влияещи на настроението, глада, съня.

Когато тези ритми бъдат нарушени, дори само с един час, човешкото тяло веднага отбелязва разликата и реагира, доста често с болка.

Коментирай
8 rate up comment 0 rate down comment
Анонимен ( преди 8 години )
Махнете я тая простотия веднъж и завинаги!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7 rate up comment 0 rate down comment
Попов ( преди 9 години )
Смяната на времето сега е голяма глупост. Работещите на 3 смени не спестяват нищо за икономиката, на кравите и овцете как да им обясниш да дават млякото 1 час по-рано, разписанието на влака, който тръгва напр. в 22.00 от София за Варна ще го накара ли да стои 1 час в Ст. Загора? Само се стресират и без това вече побърканите от грижи хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Свободно време