Бременност

Синдром на внезапна детска смърт – как да предпазим бебето?

Синдромът засяга най-често бебета между 2-ия и 4-ия месец

13.08.2013г. / 14 00ч.
Мария Дуковска
Снимка: Sxc.hu

Снимка: Sxc.hu

Синдромът на внезапната детска смърт (СВДС) е сред най-страшните кошмари на всеки родител. Бебе, което изглежда здраво, но умира внезапно, без видима причина или обяснение. Синдромът засяга бебета на възраст между 1 и 12 месеца, но случаите на смърт са най-много между 2-я и 4-я месец, като след 6-месечна възраст рискът постепенно намалява.

Лекарите все още не могат да посочат със сигурност причината за СВДС. Американски учени предполагат, че бебетата, починали вследствие на СВДС са имали аномалии в мозъчния ствол.

Той контролира сърдечния пулс, дишането, кръвното налягане, температурата и събуждането. Когато на такива бебета не им достига кислород, те не се събуждат. Слагането на бебето да спи по гръб и разчистването на кошарата от възглавнички, плюшени играчки и други меки предмети, които възпрепятстват потока на кислород, спомага за намаляване на риска.

Свързани статии

Според последни изследвания в областта, публикувани в брой на американското медицинско списание Neuron, липсата на специфичен ген причинява синдрома.

Вероятността детето ви да почине от СВДС е по-висока, ако бебето е с много малко тегло, преждевременно родено, родено от много млада майка или от майка, която е пушила през бременността. Рискови са студените месеци от годината и синдромът засяга повече момченцата (60%), отколкото момиченцата.

Как да предпазим бебето?

1. По време на бременността спазвайте всичко, което лекарите ви препоръчват. Така ще направите всичко, каквото е по силите ви, за да родите здраво, износено бебе.
2. Редовно посещавайте женските си консултации и не ги пропускайте.
3. В никакъв случай не пушете, не употребявайте алкохол, наркотици или лекарства, без предписание от лекар.
4. Изчакайте поне година интервал между две раждания. Рискът от СВДС  се увеличава спрямо по-малкия интервал между две бременности.
5. Слагайте бебето да спи по гръб, тъй като бебетата, които спят на една страна са предразположени към по голям риск от СВДС.
6. Спането по корем в комбинация с твърде мек матрак задържа издишания въздух и бебето вдишва въздух с по-малко кислород. Използвайте твърд матрак и разчистете леглото на бебето от възглавнички и играчки и други меки неща, тъй като те носят риск и от задушаване.
7. Поставете кошарата на бебето във вашата стая през първите 6 месеца, за да сте близо до него, ако има проблем.
8. Обличайте детето с леки дрешки за сън и поддържайте температура в спалнята, при която възрастен се чувства добре по къс ръкав. Смята се, че когато на бебето му е твърде топло, то заспива дълбоко и ще се събуди по-трудно, ако има затруднения с дишането.
9. Инцидентите със СВДС намаляват със 72%, ако в стаята на бебето има вентилатор, сочи изследване.
10. Кърменето намалява случаите на заболяване (настинка, грип и други детски вируси), които имат връзка със СВДС.
11. Свържете се с педиатър, ако бебето ви изпитва затруднения с дишането. Това може да е знак за повишен риск от СВДС.
12. Ако детето ви има затруднения с дишането, винаги предупреждавайте баби или детегледачки, които ви помагат в отглеждането.

Коментирай