Семейство

Колко пари ни трябват на месец, за да живеем нормално?

С 564 лева месечно живеем прилично, но не луксозно

26.07.2013г. / 17 06ч.
Аз жената
Снимка: Sxc.hu

Снимка: Sxc.hu

Границата на бедност достигна 213,90 лв. на човек през юни, изчисли КНСБ. Увеличението спрямо второто тримесечие на миналата година е с 4,3%. През последната година са поскъпнали основно стоки от първа необходимост.

Издръжката на живот на човек от четиричленно домакинство – двама възрастни и две деца, в края на юни достига 563,63 лв. или общо за посрещане на разходите за храна, здравеопазване, образование, почивка, спрямо средните български стандарти, са необходими 2 254 лева на месец. Не за да живее луксозно, а за да може да живее що-годе прилично, каза президентът на синдиката Пламен Димитров.

С общ доход на лице от домакинство до 310 лева, колкото е минималната работна заплата в момента, са 3,7 млн. българи или 51,7%. От тях под границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизненоважни стоки и услуги за физическо оцеляване, са около 1,6 млн. души.

С общ доход на лице от домакинство между 311 лева и 564 лева са 34,9% или около 2,5 млн. българи. Около 13,4% са домакинствата над издръжката на живот от 564 лева на 1 човек. Това са едва 965 000 души.

За последните четири години издръжката на живот е нараснала със 17,3%. По-силно изразен ръст се наблюдава при хранителните стоки с 20,9% и при нехранителните с 14,5%.

Пламен Димитров предупреди, че може да се очаква социално напрежение през есента, ако не се вземат спешни мерки. „Това значи още веднъж, ясна и категорична нужда, даже спешно, за промяна на политиката по доходите, колкото се може по-скоро и подкрепа със социални плащания на социално слабите, които да бъдат на пазара и да потребяват основни стоки и услуги“, каза той. По думите му данните показват ясни индикатори за приближаваща се рецесия, намаляващо потребление и дефлация.

От КНСБ изчисляват, че около 25% от всички наети са ниско платени работници – в диапазона от 390 лева до 574 лева.

С 32 000 по-малко са наетите работници и служители през първото тримесечие на 2013 година в сравнение със същия период на миналата година.

След облагане с данъци и осигуровки средната работна заплата е 610 лева или с около 50 лв. над издръжката на живота. На минимална работна заплата при пълно работно време през първото тримесечие са наети близо 197 хил. души или 9,4% от всички заети.

Данните показват, че при безработица от 12,7 на сто, която с обезкуражените безработни стига около 18-20% и очерталата се демографска тенденция към застаряване на населението, на 1 работещ средно се падат двама неработещи за издръжка.

По размер на средна и минимална работна заплата, България продължава да заема последните места в класацията на страните от ЕС. Въпреки това цените у нас се адаптират сравнително бързо към средните европейски равнища и вървят нагоре.

Коментирай