Свободно време

Алма Малер – музата, която прелъсти Виена

„Музата на Виена“ от Каролине Бернард е историята на една от най-възхитителните жени на края на XIX – началото на XX век

25.05.2019г. / 06 50ч.
Аз жената
Корица: издателство ЕМАС

Корица: издателство ЕМАС

Надали има в историята друга жена, вдъхновявала, любила, съпътствала живота на толкова гениални мъже, както Алма Шиндлер-Малер-Гропиус-Верфел. Наричали я „музата на деветимата творци“ или „вдовицата на четирите изкуства“ – Алма била съпруга, любовница и муза на най-знаменитите мъже на своето време, в мемоарите си злословела по адрес на всеки от тях и така и не е ясно дали изобщо е обичала някого. Днес това е без значение – нейният образ останал безсмъртен в творбите на влюбените в нея мъже, а историята ѝ е почти легенда.

        Густав Климт, Александер фон Цемлински, Макс Буркхарт, Густав Малер, Оскар Кокошка, Валтер Гропиус, Франц Верфел – художници, композитори, театрали, писатели, поети, архитекти – едни от най-великите творци на Виенския сецесион са били завладени от нейната красота, чар и интелект. Но дали това е донесло щастие в живота на тази необикновена жена, дали е удовлетворило копнежите на нейния неспокоен дух?

Алма, 17-годишната заварена дъщеря на художника Карл Мол, вече е добила славата на най-красивата виенчанка и е станала притегателна фигура не само в известния салон на своите родители. Израснала сред бохемата на Виенския сецесион, получила солидно за едно момиче образование, девойката се изявява като талантлива пианистка, тайно композира... И неминуемо става обект на интереса от страна на много мъже, известни и не толкова известни. 

      След няколко кратки флирта, сред които и с Густав Климт, Алма среща Густав Малер, преуспяващия директор на Виенската опера, считан вече и за гениален композитор. След няколко седмици бурна любов идва тайният годеж, а после и сватбата, за която говори цяла Виена. Двайсет и две годишната Алма навлиза в този брак с очакванията за блясък и безкрайно щастие. И наистина, като съпруга на един от най-големите музиканти на своето време, тя води живот извън нормите на ежедневието, живот, за какъвто биха мечтали много жени. Но този живот има цена – Алма трябва да се откаже от своето аз, да бъде само блестящото допълнение към именития си съпруг...

Каролине Бернард е псевдоним на Таня Шли, родена през 1961 г.

            Литературоведка по образование, Каролине Бернард се е посветила от двайсет години на художествената литература. В „Музата на Виена“ авторката за пръв път взема за героиня на свой роман реално съществувала личност – стремежът на Алма Малер към себеутвърждаване и щастие я е вдъхновявал от години.

            Днес Таня Шли живее със семейството си в малък град край Хамбург.

            „Музата на Виена“ е втората книга от писателката, излизаща в Колекция „Музи“. През 2017 г. издателство „Емас“ публикува романа „Рандеву в „Кафе дьо Флор“.

На книжния пазар от май 2019 г.
Превод: Величка Стефанова
Редактор: Василка Ванчева
Обем: 488 стр.
Художник: burosud, Munchen; Адаптация: Златина Зарева
Издателство: „Емас“
ISBN: 978-954-357-405-6
Корична цена: 18,90 лв.

Коментирай