Преди часове бяха раздадени 73-ите филмови награди BAFTA. Събитието се състоя в Royal Albert Hall в Лондон, а специални гости бяха принц Уилям и съпругата му Кейт Мидълтън. Големият победител със 7 златни статуетки е „1917“ на режисьора Сам Мендес. Хоакин Финикс без изненада взе и тук отличие за ролята си в „Joker“. Вижте и списъка с номинираните и отличените.

Best film

  • „1917“
  • „The Irishman“
  • „Joker“
  • „Once Upon a Time in Hollywood“
  • „Parasite“

Best actress

  • Jessie Buckley – „Wild Rose“
  • Scarlett Johansson – „Marriage Story“
  • Saoirse Ronan – „Little Women“
  • Charlize Theron – „Bombshell“
  • Renée Zellweger – „Judy“

Best supporting actress

  • Laura Dern, „Marriage Story“
  • Scarlett Johansson, „Jojo Rabbit“
  • Florence Pugh, „Little Women“
  • Margot Robbie, „Bombshell“
  • Margot Robbie, „Once Upon a Time in Hollywood“


Best actor

  • Leonardo DiCaprio, „Once Upon a Time in Hollywood“
  • Adam Driver, „Marriage Story“
  • Taron Egerton, „Rocketman“
  • Joaquin Phoenix, „Joker“
  • Jonathan Pryce, „The Two Popes“

Best supporting actor

  • Tom Hanks, „A Beautiful Day in the Neighbourhood“
  • Anthony Hopkins, „The Two Popes“
  • Al Pacino, „The Irishman“
  • Joe Pesci, „The Irishman“
  • Brad Pitt, „Once Upon a Time in Hollywood“

Best director

  • „1917“ – Sam Mendes
  • „The Irishman“ – Martin Scorsese
  • „Joker“ – Todd Phillips
  • „Once Upon a Time in Hollywood“ – Quentin Tarantino
  • „Parasite“ – Bong Joon-ho

Best casting

  • „Joker“
  • „Marriage Story“
  • „Once Upon a Time in Hollywood“
  • „The Personal History of David Copperfield“
  • „The Two Popes“

EE rising star award (voted for by the public)

  • Awkwafina
  • Jack Lowden
  • Kaitlyn Dever
  • Kelvin Harrison Jr
  • Micheal Ward

Best film not in the English language

  • „The Farewell“
  • „For Sama“
  • „Pain and Glory“
  • „Parasite“
  • „Portrait of a Lady on Fire“

Best special visual effects

  • „1917“
  • „Avengers: Endgame“
  • „The Irishman“
  • „The Lion King“
  • „Star Wars: the Rise of Skywalker“

Best original screenplay

  • „Booksmart“ – Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman
  • „Knives Out“ – Rian Johnson
  • „Marriage Story“ – Noah Baumbach
  • „Once Upon a Time in Hollywood“ – Quentin Tarantino
  • „Parasite“ – Han Jin Won, Bong Joon-ho

Best documentary

  • „American Factory“
  • „Apollo 11“
  • „Diego Maradona“
  • „For SamaThe Great Hack“

Best cinematography

  • „1917“
  • „The Irishman“
  • „Joker“
  • „Le Mans ’66“
  • „The Lighthouse“

Animated Film

  • Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho („Frozen 2“)
  • Sergio Pablos, Jinko Gotoh („Klaus“)
  • Will Becher, Richard Phelan, Paul Kewley („A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon“)
  • Josh Cooley, Mark Nielsen (“Toy Story 4“)

Costume Design

  • Christopher Peterson, Sandy Powell („The Irishman“)
  • Mayes C. Rubeo („Jojo Rabbit“)
  • Jany Temime („Judy“)
  • Jacqueline Durran („Little Women“)
  • Arianne Phillips („Once Upon a Time... in Hollywood“)

Makeup and Hair

  • Naomi Donne ("1917")
  • Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan ("Bombshell")
  • Kay Georgiou, Nicki Ledermann ("Joker")
  • Jeremy Woodhead ("Judy")
  • Lizzie Yianni Georgiou ("Rocketman")

В галерията ни може да видите едни от най-забележителните тоалети на церемонията. 

Снимки: БГНЕС/EPA