Майчинство

Училищният обяд

31.03.2004г. / 00 00ч.
Аз жената
Училищният обяд

Повече от всяко друго ястие, децата имат контрол върху училищния обяд. Те могат да избират между вафла и пица, между топло ястие или кифла. Когато правят този избор, те трябва да разбират колко важен е той за тяхното здраве. Обядът може да бъде сравнен с горивото, необходимо за един автомобил. Храненето с разнообразна и здравословна храна помага за един правилен растеж, дава енергия и предпазва децата от болести. Ако направим погрешен избор можем да изхабим енергията си преди денят да е изтекъл. Как да изберем правилното "гориво" за нашите деца? Как изглежда "правилният" обяд? За разлика от убийствените въпроси на теста по математика, тук можем да имаме много верни отговори.
Мнозинството деца имат свободата да си носят нещо от дома, други предпочитат да си купят обяда в училище. Добрата новина е, че и в двата случая може да се избере здравословна храна.
Типичният училищен обяд е богат на много мазнини и въглехидрати. От друга страна, не е по-добър избор да си носиш сладкиш или чипс от дома. Ако приготвяте обяда на детето си вкъщи, можете да сложите в него любимите му неща и в същото време да внимавате за тяхната хранителна стойност.
Независимо от това дали ще приготвите или ще купите своя обяд, добре е да се ръководите от следните правила:

  • Избирайте плодове и зеленчуци. Те ще ви заредят с витамини и ще направят обяда ви "по- шарен". Добре е да имате около пет порции зеленчуци или плодове на ден. Не е нужно да слагате в обяда си големи количества. Достатъчни са само няколко резенчета морков или домат. За десерт е достатъчен един портокал.
  • Внимавайте с количеството мазнина. Децата се нуждаят и от нея, но не в големи количества. Ако са почитатели на ход-дог, чиизбургер, чипс и пр., не се тревожете, просто ги съветвайте да ядат тези храни по-рядко. Нискомаслената храна обикновено е печена или варена. Избягвайте пържените храни.
  • Когато избирате хляба, спирайте се на пълнозърнестия. От ориза избирайте кафявия, а не белия.
  • Пийте много течности. Сок, мляко или вода.
  • Балансирайте обяда си. Това означава да включите в него всички групи храни – малко зърнести, малко плодове и зеленчуци, малко протеини във вид на месо и достатъчно течности ( мляко или сок ). Ако изядете две порции пържени картофки за обяд, няма да имате балансиран обяд.
  • Не обядвайте чипс, кола или вафла. Тези храни не са забранени, но не са добър избор за обедно меню.
  • Не повтаряйте всеки ден един и същи обяд. Стремете се към разнообразие.
  • Не преяждайте в стремежа си да използвате малкото време за обяд. Слушайте гласа на тялото си.
  • Спазвайте добра хигиена, не говорете по време на обяда, не тичайте и не правете смешки докато се храните.

Коментирай