Свободно време

„Безсмъртната Хенриета Лакс“ – Ребека Склут

28.05.2011г. / 10 13ч.
Аз жената
„Безсмъртната Хенриета Лакс“ – Ребека Склут

Ако човек умре, но неговите клетки и тъкани продължават да живеят в биологични лаборатории по целия свят, дали душата му се е пренесла на небето, или остава да витае на земята, за да влияе върху живота на хората и да върши чудеса? Този сложен философски въпрос се стоварва като гръм от ясно небе върху необразованите наследници на тъмнокожа жена, починала десетилетия по-рано. Възможно ли е лекари да вземат клетъчна проба от един човек, да поставят клетките му в епруветки, да ги размножат и тези клетки да започнат да се разпространяват неконтролирано по цялото земно кълбо, достигайки общо тегло стотици пъти по-голямо от това на пациента, от когото произхождат? Възможно ли е един тумор да продължи да съществува и след като е убил жената, в която се е образувал – и това да спаси живота на милиони други хора? Звучи като научна фантастика! Научна – да. Но в тази история няма нищо фантастично, защото всичко това се е случило.
Безсмъртната Хенриета Лакс“ (The Immortal Life of Henrietta Lacks) е най-награждаваната книга за 2010 г. Ребека Склут работи над нея десет години през които посещава огромен брой болници, учебни заведения, научни лаборатории и провежда хиляди часове интервюта с близки и приятели на Хенриета Лакс, както и с учени, юристи и журналисти.

\n

Пет причини, поради които Хенриета Лакс е най-важната жена в историята на медицината
През 1951 г. Хенриета Лакс – бедна жена с начално образование – прави един от най-важните приноси за медицината в цялата човешка история. Нейните клетки, взети при биопсия от тумор на маточната шийка, стават първата безсмъртна човешка клетъчна линия – те се възпроизвеждат неограничено в лабораторни условия. Въпреки че оттогава досега са създадени и други безсмъртни линии, HeLa клетките на Лакс са стандартен лабораторен обект по целия свят. Сумарната им маса надхвърля 100 пъти теглото на „Емпайър стейт билдинг“, а подредени една до друга, могат да опашат три пъти Земята през екватора. В книгата “Безсмъртната Хенриета Лакс“ авторката Ребека Склут разказва историята на жената, допринесла за настъпването на революционни промени в съвременната медицина. Ето пет причини, поради които трябва да сме благодарни на Хенриета Лакс:

Коментирай