Семейство

Пет типично мъжки домакински задължения

16.03.2012г. / 09 58ч.
Вергиния Генова
Пет типично мъжки домакински задължения

Има типично мъжки домакински задължения, които без притеснение да може да възложите на половинката си, но кои са те?

Такива, от които той се чувства поласкан, че е нужен и полезен на семейството си, не се чувства унизен и да ги върши с удоволствие.

Предполагам, че за всяко семейство и всеки мъж е специфично, но е добре мъжете да бъдат въвличани в домашните задължения.

Пазаруването
Мъжете са най-големите консуматори на храна, всички го знаят. И ако жената носи торбите от пазар, веднага ще разбере, щом трябва да пазарува и за мъж.
Така че е добре да му се вмени именно това тежко задължение, защото за изхранване на едно семейство не влизат само хляба и две кофички мляко. Колкото и да е ограничен бюджетът, трябва олио, захар, плодове, зеленчуци, перилни препарати и прочее и прочее, които не само като цена, но и като количество и килограми тежат доста. Колкото и да си разпределяш днес ще купя домати и олио, утре краставици и захар – все не се получава и всичко това тежи.

Така че, не е зле на мъжете да им се връчва по един списък с продукти на седмица и да отговарят за доставките. Ако мъжете имат автомобил, предполагам, че с радост се съгласяват веднъж на седмица да минат през супермаркета, но ако трябва да носят всичко на ръка ентусиазмът в пъти се понижава. Затова може би по-често виждате жени в автобусите с торби, отколкото мъже.

Готвенето
Ако мъжът ви е страстен кулинар, то най-вероятно той обича да готви, както и да напазарува продуктите. Ако за него е удоволствие – предоставяйте му полето на изява по-често. Да не говорим, че има такива семейства, в които той е водещият в кухнята и кулинарните деликатеси.

Прането
Има ли пералня машина – прането вече е детска игра. Даже не би трябвало да се счита като домакинска дейност, защото колко трудно може да е да разпределиш дрехите – по цвят и по материя, да ги сортираш и да пуснеш пералнята, след което да ги простреш?...
Който не е прал купища дрехи на ръка, той не знае за какво става дума – протрити кокалчета на пръстите и разранени ръце.

Ремонтите
Ремонтите се смятат за типично мъжко задължение. Ако мъжът е от типа – направи си сам – семейството може да спести доста и дори да отиде на почивка с парите спестени от ремонта. Много по-евтино излиза, ако не плащате на майстор, а купувате само материалите. Но дори и нищо да не може да прави мъжът ви, най-добре го оторизирайте да се занимава с ремонтните работи и с майсторите, защото е ултра неприятно жена да се занимава с тях. Вероятността да не свършат всичко както трябва е много по-голяма, отколкото, ако мъж им обяснява какво да свършат, защото по презумпция майсторите си казват – „Неква си жена, кво ли разбира тя от замаски и теракоти.“, докато ако домакинът е мъж, дори да подозират, че нищо не схваща от тяхната работа, все пак външния му вид ги респектира.

Хвърлянето на боклука
Докато нямате деца, на възраст за да ги пращате да изхвърлят боклука, това си е чисто мъжка работа, както и носене на всякакви товари – минерална вода, дърва за огрев, мебели и т. н.

Е, когато няма мъж, с всички тези неща може да се справи и сама жена, но пък ако има на кого да прехвърлите работата и отговорностите, толкова по-добре за вас. Жените не трябва да се пресилват да носят тежко, да не ви изреждам какви лоши неща ви чакат от мъкнене на торби, така че ако имате начин – спестете си ги.

Колкото повече отговорности прехвърлите на някого, толкова по-розов ще ви изглежда животът.

Снимка: Reuters

Прочетете още:

Коментирай
3 rate up comment 3 rate down comment
Пенка ( преди 11 години )
Аре ся и да се научим да пишем и правилно и аха, аха да станем за журналисти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар