Свободно време

Епичните любови, които променят историята

„Великите любовни истории“ – Христина Мираз

12.02.2015г. / 11 17ч.
Аз жената
Корица: Издателство "Апостроф"

Корица: Издателство "Апостроф"

В навечерието на Свети Валентин излезе изключителен сборник с най-романтичните разкази за любовта на най-ярките личности от историята. Във „Великите любовни истории“ са представени епичните любови, които променят животи, пренаписват историята и дори предначертават картата на света. Истории, в които любовните чувства покосяват по-безмилостно и съдбовно от всяко оръжие, защото на война и в любовта всичко е позволено.

В тази книга ще се срещнете с най-забележителните фигури, живели някога и обичали със страст и всеотдайност, каквато въображението трудно може да си представи. Тук са най-съкровените емоции на Клеопатра и Марк Антоний, последната кралица на Испания, наричана Хуана Лудата, Елизабет I, Сюлейман Великолепни и Хюрем, както и най-прочувствената приказка за създаването на величествения храм на любовта – Тадж Махал.

Техният интимен свят е изложен на показ, без да се спестява и тъмната страна на чувствата – кралски тайни, дворцови манипулации, опасни интриги, смъртоносна ревност, съблазън, непростими грехове и пороци. В книгата са проследени и анализирани интересни и известни исторически факти, както и свързаните с тях митове в опит да се потърси обективната истина. Не са спестени и пикантни подробности от любовния свят на легендарните личности.

Каква е истината за смъртта на изкусителката Клеопатра? Наистина ли Хуана Кастилска обезумява от ревност и любов, за да остане завинаги в историята с прозвището „Лудата“? Как наложницата в султанския харем Александра Лисовска се превръща в най-влиятелната жена в империята – Хюрем Султан – любимката на Сюлейман Велики и единствена негова законна съпруга? Защо Девствената кралица, Елизабет I, издигнала личността си в култ, невинаги е щастлива от решението си и обета, който дава да се венчае за страната си – своята Англия? Как едно внушително любовно признание, изразено в спираща дъха сграда днес се нарежда сред седемте чудеса на света?

Базирани изцяло на исторически факти и написани по изключително увлекателен начин, тези разкази показват героите от тях в различна и непозната досега светлина. Защото чувствата не познават титли, те покоряват всекиго – воини, диктатори, крале, кралици, императрици, наложници и робини. А любовта е по-силна от всяка власт.

За авторката:

Христина Мираз завършва специалност „Книгоиздаване“ във ФЖМК на СУ „Св. Климент Охридски“ през 2006 г. Съставител е на повече от 15 книги на различна тематика и от различен жанр. Работила е като журналист, PR и редактор. За пореден път застава от другата страна, в ролята на съставител на „Великите любовни истории“, за да опише в книга най-ярките личности, техните съдбовни обрати и епични любови.

Следва продължение на настоящия том, което ще бъде озаглавено „Великите любовни истории в киното и литературата“.

Откъс:

Клеопатра и Марк Антоний

В продължение на повече от 2000 години името Клеопатра е символ на изкусителка, фатална жена и велика кралица. Една силна, непоколебима владетелка, която използва най-поразяващото оръжие – любовта. Съблазън, нежност, хитрост, страст – това е Клеопатра. История за императрица, която през целия си живот води непрестанна борба за оцеляване в един мъжки свят, съхранявайки женствеността и финеса си. Интелигентна и чаровна, но също така хладнокръвна и безскрупулна, методите за постигане на целите й са жестоки, но успешни в отчаяния й стремеж към власт. Клеопатра е владетелка на обширна империя, любовница на двама от най-могъщите мъже на древен Рим – Юлий Цезар и Марк Антоний. Тя е една забележителна личност, към която историците са изключително несправедливи. Клеопатра е много, много повече от неустоима прелъстителка. Векове наред славата й се крепи на усилена пропаганда, подета от римски летописци, пренебрегващи безспорните качества и умения на една способна кралица, амбициозна майка и умна жена. Римските източници я сравняват с чудовище, което иска да унищожи Рим като прелъсти великите му владетели, карайки ги да правят каквото пожелае. Една опасна чужденка, която превръща верните синове на Рим в предатели, погазващи законите и нравите на Великата империя. Очернена, заклеймявана и печално известна от митовете като блудница, Клеопатра всъщност е образец за това как една жена, принудена да понесе всички беди, може да се справи без сърцето и смелостта й да трепнат.
Любимата дъщеря Клеопатра е родена през 69 г. пр. Хр. в Александрия, Египет. Тя е последната управлявала представителка на Птолемеите – династия, произлизаща от Птолемей I Сотер, който е пълководец на Александър Македонски. Неин баща е Птолемей XII Авлет. Името „Клеопатра“ е с гръцки произход и означава „Бащина слава.“ Пълното й име е Клеопатра Теа Филопатор и Филопатрис, което означава „Богинята Клеопатра, любимка на баща си, обичаща родината си.“ При раждането й някога могъщата Птолемейска империя, простирала се от Сирия до днешна Турция, значително намалява и е разкъсвана от корупция. В сферата й на влияние всъщност е само територията на Египет, който пък е подвластен на Рим. Птолемейската династия е наложена на Египет отвън, а потомците й дори не говорят местния език, общуват на гръцки. Клеопатра VII е най-голямото дете на Птолемей XII. Още от малка бъдещата владетелка на Египет се проявява като изключително умна. Била добра математичка, имала търговски нюх и е говорела седем езика. Клеопатра се слави като първата в семейството си, научила египетски език през тяхното 300-годишно властване над тази страна. Била е любимка на баща си и сестрите й завиждали.
Още като дете Клеопатра се сблъсква с реалността на властта – кръвосмешението. Нейните родители всъщност са брат и сестра. Още нещо е превърнато в семейна традиция при Птолемеите – убийството. Семейството на Клеопатра има най-забележителната съдба от всички владетели, управлявали някога Египет. Тяхната история е история за убийство, кръвосмешение, корупция, кръв, а Клеопатра е последната оцеляла. Несъмнено Клеопатра трябвало да се бори, за да живее. Нейното мото е: „Убивай или ще бъдеш убит“. Клеопатра научава това много добре от семейството си. Тя разбира, че ако някой се изпречи на пътя й, трябва да бъде елиминиран, а ако желае да бъде кралица, трябва да играе според тези методи, които ще й позволят да седне на престола. В ранните си години Клеопатра е повлияна от действията на своята полусестра Клеопатра VI Тирифена, която удушава съпруга си, убива майка си и узурпира египетския трон. Действието й е наказано със смърт от поддръжниците на баща й. По това време Птолемей XII търси военна подкрепа срещу враговете у дома, като предприема дълго пътуване, на което го придружава любимата му дъщеря Клеопатра. Друга сестра на Клеопатра – Беренис IV, се възползва от отсъствието им и завзема властта. След завръщането си, бащата на Клеопатра я сваля от трона и я екзекутира. Следва още смърт. По-малката сестра на Клеопатра на име Арсиноя е решена да извърши поредното убийство. Обсебена от жажда за власт и за да попречи на собствения си баща Птолемей XII да управлява заедно с Клеопатра, Арсиноя сипва отрова в неговата чаша с вино. Това е краят на Птолемей XII. Претендентите за трона вече са по-малко – Клеопатра, Арсиноя и 12-годишният им брат Птолемей XIII. Но всъщност наследниците се оказват много. Идеята да управляват заедно е немислима. Птолемей XIII, подкрепян от влиятелна клика евнуси и със съгласието на Арсиноя, изключва Клеопатра от управлението. Любимката на техния баща, собствената им сестра, е прокудена от Александрия. Всичко това е урок по династична политика за младата Клеопатра с основно послание – убий членовете на семейството си или рискувай да бъдеш убит. Тя разбира, че животът не струва нищо в стремежа да се натрупва власт. Още там и тогава е можело Клеопатра да потъне в неизвестност или да бъде убита, но политическата кариера на младата императрица тепърва предстои.

На книжния пазар от 9 февруари 2015 г.
Художник: Фиделия Косева
ISBN: 978-954-2962-22-9
Обем: 152 стр.
Издателство: „Апостроф“
Корична цена: 6 лв.

Прочетете още:

Коментирай