Броят на лицата с различна степен на увреждания в България надвишава 600 000 души, като 10 % от тях са деца (според данни на Националния статистически институт).
Тази статистика се явява на фона на смущаващата демографска криза в страната – в периода 2005 – 2013 г. населението намалява с 6.14%, а делът на децата от общото население намалява с близо 7%.
Семейства, в които първото дете е с увреждане и имат второ дете, са с около 20% по-малко от семействата, в които първото дете е здраво. Когато в едно семейство има две деца, а едно от тях е с увреждане, здравото дете се явява важен индикатор за качеството на живота и развитието на детето с увреждания.
В същото време родителите срещат различни трудности при намирането на балансиран подход при отглеждането на детето с увреждания и здравото дете/деца. Тези важни въпроси се повдигат за първи път в България и инициативата идва от Фондация „Деца с проблеми в развитието“.
В продължение на 10 месеца те ще развиват проекта си ДЕТЕ – Да сподЕлим с вашеТо семЕйство, който включва провеждане на проучване сред родители и създаване на платформа за информирана взаимопомощ за подкрепа за раждане на второ дете и балансиран подход към децата, осигуряващ здравословна семейна среда. Пилотна група родители ще бъдат обучени, за да станат посланици на проекта и да помагат на другите родители, които имат въпроси, колебания или просто нужда да споделят с някой друг, който ще прояви разбиране. Ще бъдат проведени и 3 кръгли маси (в София, Варна и Казанлък) с участието на родители, представители на институции и на неправителствени организации.
„Всъщност не детето с увреждания е в неравностойно положение в обществото, а цялото му семейство.“, твърди Боряна, която е майка на 2 деца, първото от които е с увреждания. Тя споделя и че „с второто дете не става по-леко, но става по-щастливо.“
Анита Кънчева, председател на Фондация „Надежда за малките“ и ръководител на проекта „ДЕТЕ – Да сподЕлим с вашеТо семЕйство“, разказва, че в Норвегия семействата с дете с проблеми в развитието са насърчавани не просто да имат второ, но да имат по още 2-3 деца, защото така грижите за брат/ сестра, които имат нужда, се разпределят по-равномерно.
В Германия, в KBO-Kinderzentrum München, партньор на Фондация „Деца с проблеми в развитието“ има 30 лекари и 35 психолози, които активно работят не само с детето с проблеми в развитието, но и с цялото семейство. Защото няма как да се помогне на детето, ако то е извадено от семейството. Добрите резултати са плод на непрекъснати грижи, които близките на детето полагат, знаейки чрез съветите на специалистите и психолозите кое е най-доброто за детето..
В екипа на проекта са и медицински експерт (д-р Даниела Миланова), експерт психолог (Жулиета Темникова), експерт комуникационни стратегии (Любка Георгиева – Пелева) и счетоводител (Илиана Вановска).
Резултатът от проекта ДЕТЕ ще бъде повишена информираност на родителите на деца с увреждания относно преимуществата от раждане на второ дете и от постигането на балансиран подход при отглеждането на децата, генериращ подобрено здравословно състояние на детето с увреждания.
Лице за контакт и допълнителна информация: Анита Кънчева, Мениджър Проект „ДЕТЕ – Да сподЕлим с вашеТо семЕйство“
Допълнителна информация за Фондация „Деца с проблеми в развитието“: Фондация „Деца с проблеми в развитието“ е регистрирана на 02.05.2006 г. в гр. София. Инициативата за създаването и цели осигуряването на подкрепа на деца с проблеми в развитието и техните семейства чрез създаване на условия за ранна диагностика, комплексна оценка на състоянието, рехабилитация и обучение на деца с проблеми в развитието на европейско ниво. Фондацията се стреми и да организира информационни кампании сред родителите на деца с увреждания относно възможностите за лечение в съответствие със световния опит, правата на децата им и възможностите за социално подпомагане. Представянето на нови методи при отглеждането на деца с проблеми в развитието също представлява важен елемент от целите на Фондацията и се съчетава с активна комуникация с органите на централната и местната власт, които са пряко ангажирани с грижата за социално уязвимите групи от населението. Взаимодействието с тях се движи в посока въвеждане на добри практики, с които Фондацията се запознава при сътрудничеството си с различни европейски партньори.
До момента над 400 деца с увреждания и техните семейства от цялата страна са се присъединили съм общността на организацията в управлявания от нея Медицински и информационен център. Информационните кампании и инициативи на Фондацията по привличане на чуждестранни специалисти с експертиза, която не е достатъчно застъпена в България, достигат до широк кръг заинтересовани страни, включително държавни агенции, академични структури и органи на местната власт. Млади български специалисти в областта на физикалната и рехабилитационна медицина, психологията, сензорната терапия, Монтесори терапията и ерго терапията, благодарение на различни проекти на Фондацията, имат възможност да подобряват своята квалификация в различни държави в ЕС и след това да предават наученото в професионалната си общност в България.
Проектът „ДЕТЕ – Да сподЕлим с вашеТо семЕйство“ се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.“