Снимка: iStock
Министерство на образованието и науката предлага нови промени в учебния план и матурите след 7 и 10 клас. Планират се интегрални задачи, като за 7 клас те ще бъдат 6 от 24, а за 10 клас – 6 от 18.
Това са задачи, които целят да накарат учениците да разсъждават и да се избегне заучаването на отговорите. Примерни задачи от новия тип ще бъдат публикувани скоро, а учениците ще имат на разположение около девет месеца, за да се подготвят, твърдят от МОН.
Министерството на образованието и науката (МОН) също предлага в проекта за график на учебното време, който е публикуван за обществено обсъждане по-пълноценна почивка за ученици и учители около празниците и между двата срока.
Почивката около 1 ноември се предлага да е 4 дни от 31 октомври и да продължи до 3 ноември включително.
Предложението на МОН е коледната ваканция да бъде от 24 декември до 4 януари включително, а пролетната за учениците от 1 до 11 клас от 4 април до 13 април, съобщават от bgonair.bg.
За бъдещите абитуриенти ваканцията ще започва малко по-късно – на 8 април.
Почивката между двата срока ще бъде три дни – от 31 януари до 2 февруари включително. В графика е предвидено 2 март (понеделник) да бъде неучебен ден. Той ще се слее с националния празник 3 март и ще се получат четири неучебни дни за учениците – от 28 февруари до 3 март.
По предложение на директорите, за да не се нарушава учебният процес за цяла седмица, неучебни ще са и дните на матурите и националните външни оценявания в 7 и 10 клас – 17 и 19 юни. По традиция неучебни ще са дните на матурите. Предвижда се на 20 май да е задължителният държавен зрелостен изпит по български език и литература, а на 22 май – втората матура.
По отношение на обучението в гимназиален етап МОН предлага увеличаване на часовете по общообразователна подготовка.
„Целта е да можем да осигурим на децата широката основа от знания, така необходима в променящия се свят. Говорим единствено за увеличаване на часовете, а не на учебното съдържание“, подчерта Вълчев и обясни, че се дава повече време за същия учебен материал, което ще осигури възможност за задълбочено учене и осмисляне.
Предложението на МОН е часовете по български език и литература и по математика да се увеличат и в двата гимназиални етапа. Общото увеличение по български език и литература ще е с 12%, а по математика – с 25%.
Наред с това общият брой на часовете по всеки от предметите в областта на природните науки ще се увеличи в първи гимназиален етап с по 22%, по география и икономика – с 11%, а по история и цивилизации – със 7%.
За гражданско образование също са предвидени повече часове, за да се акцентира върху здравно образование и придобиване на компетентности, свързани с първо работно място, държавно обществено осигуряване, здравно осигуряване, социално подпомагане, формиране и управление на публични финанси.