Колко струва първият учебен ден? Сметката не е под 300 лв

Раница, облекло, тетрадки - колко ще ни струва подготовката за 15 септември

10.09.2025г. / 22 05ч.
Мария Дуковска
Снимка: iStock

Снимка: iStock

На прага на 15 септември родители и ученици се подготвят за новата учебна година. Наред с вълнението обаче родителите мислят и за бюджета, а именно колко пари ще са им необходими, за да изпратят детето на училище.

Колко струва подготовката на учениците - от купуването на учебни материали, през раницата до облеклото, а в някои случаи - и униформите, провери екип на телевизия Bulgaria ON AIR.

От репортажа става ясно, че Мария и баща ѝ Заприн вече са закупили по-голямата част от нужните материали

"Химикали, раница, несесери. Тетрадките са в розово, голям формат. Раницата и тя е розова", сподели Мария.

Въпреки че от борсите за канцеларски материали не забелязват поскъпване спрямо миналата година, цената остава немалка.

"Една прилична раница да кажем е между 80-100 лева, може да влезе в този бюджет родителят. Разбира се, има и за 150, и за 200 лв., тук вече говорим за съвсем различен клас. Заедно с раницата се търси в същия комплект да има и несесер, със същия дизайн да има и бутилка и кутия за храна. Химикалката, ако може да е със същия дизайн", коментира представителят на борса за канцеларски материали Станислава Георгиева.

Родители на учениците трябва да заделят от семейния бюджет пари и за облекло.

"С бюджет под 250-300 лева не е възможно - дрехи, обувки и раници - по-бюджетните варианти се търсят, пакетни цени, пакетни оферти", добави зам.-председателят на Българската ритейл асоциация  Аксения Баева.

В част от училищата изискват и закупуване на униформа

"30 лв. е една тениска. Едно яке около 50 лева. Всичко се доплаща", каза бащата на Мария - Заприн.

"Държавата не финансира задължителните униформи, но много голяма част от училищата, мисля, че около 60%, имат такива униформи. Родителите са тези, които ги финансират. Ние като родители така или иначе финансираме облеклото на децата", заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Като се вземат предвид учебните материали, облеклото и ако се налага, униформа, сметката за подготовка за новата учебна година не пада под 250 лв.

Вижте повече в репортажа:

Коментирай