Малко от работата на учителите

30.08.2007г. / 09 20ч.
Аз жената
Малко от работата на учителите

Неоспорим факт е, че както в абсолютно всяка професия, така и в учителската понякога попадат недостойни хора. Това не дава право на никого да поставя всички учители под общ знаменател. Чуваме често и за лекарски грешки, довели до смъртта на пациента. Да наречем ли всички лекари убийци!?

Г-жа Кисимова явно няма дори най-малка представа в какво именно се състои учителската работа, но това не й пречи да раздава оценки и изразява мнения. Дори в първи клас учениците имат не по-малко от 5 учебни часа дневно. Как тогава учителите ще свършат в 11ч. работа??? И не мислете, че учителят е компютър, запаметил всички уроци наизуст, че влиза в час, изрецитирва ги и си излиза. В зависимост на колко и какви класове преподава, учителят се нуждае от 2-4часа подготовка на уроците за следващия ден.

Всяка година има промени в учебните програми, навлизат нови методи на работа, нови изисквания, нови начини на оценяване и пр. Т. е., без предварително подготвяне не може да се мине. Нека прибавим и времето за проверка на писмени упражнения, контролни и класни работи. Или според някои това не е работа, а отдих и удоволствие. Е, опитайте да проверите, поправите и оцените класните работи по литература, да речем, на 5 класа по25 деца, след което да ги рецензирате, за да обясните оценката си.

Не твърдя, че учителите работят повече от останалите хора, но в никакъв случай не е и по-малко! И откъде дойдоха тези абсурдни 6 месеца отпуск! Ако беше така, щяхме да се избиваме за учителските места. Учениците посещават учебни занятия от 15.09. до15.06.(общо 9 месеца). Излиза, че в 3 от тях те учат без учители. Платеният годишен отпуск на българския учител е 48 раб. дни. В останалото време се дават т. нар. дежурства, когато се оформят дневници, материална книга, протоколна книга и пр. бумащини, каквито никъде не липсват, провеждат се поправителни изпити, за които пък се дават консултации, приравнителни изпити и т. н. Някои учители използват това време за курсове, клас-квалификации и др. подобни дейности.

Най-неприятната черта на българина е да коментира и да дава негативни оценки на неща, от които хал-хабер си няма, при това без поне мъничко да се заинтересува предварително как в действителност стоят нещата.

Е, решиш ли сам да се излагаш – трудно е някой да те спре!
Весела Чапанова, 33 г.

Коментар: Аз също съм учител или поне до 1.09 бях - 8 години в у-ще. Тази уч. година може би няма да бъда, търся друга работа и не защото моята не ми харесва, а защото заплащането ни е мизерно за една европейска държава. Но ще ми липсват и класните стаи и децата... дерзайте колеги.
Пламена Илчева, 31 г.

Коментар: Да, Госпожо Илчева, учениците учат сами приблизително 3 месеца. Сметнете сама, колко почивно време се събира, от 15 септември до 15 юни са 9 месеца, които съдържат 36 седмици, и 72 уикенда, което си е 2 месеца и половина, има коледна ваканция която е около 14 дни, пролетна ваканция, междусрочна ваканция... май ако се задълбочим в изчисления ще станат повече почивните от работните дни. Далеко сам от мисълта, че всички са еднакви, има много стойностни хора, които са избрали тази професия. А това че всеки ден трябва да си учат урока за следващия ден не мисля, че е наш проблем и че за това трябва да им се плаща допълнително.
Кисимова 

Коментар: Госпожо учител, защо мислите, че само вашата професия се нуждае от постоянно самообучение. Всички професии свързани с една или друга наука, изискват постоянна самоподготовка и отделяне на време, за научаване на новостите. Изобщо не се заблуждавайте, че останалите хора в страната работят само по 8часа. Но за разлика от вас имат в повечето случаи по 20дни отпуск и нямат 2 почивни дни в седмицата.
Красимира Стойчева, 39 г.

Коментар: Г-жа Чапанова пише: "Платеният годишен отпуск на българския учител е 48 раб. дни." 48 дни платен отпуск!!! и аз искам. и да работя по-малко от 8 часа
Соня Петрова, 37 г.

И такива учители има

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Мария ( преди 12 години )
Вие учителите не мислите ли, че с тия стачки след това ние се измъчваме ние трябва да учим по 2 или 3 урока на веднъж. Знаете ли колко пъти не сме карали последните си часове защото на госпожите така им се иска, защото им е студено, а на нас да не би да не ни е. Моите родители се интересуват от моето образование, но не е приятно и никак не е лесно да се учат по 2,3 урока. По български език ще разбереш, но по физика химия и биология трябва да знаеш всички предишни уроци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Марианка ( преди 12 години )
Бих искала да изложа своето мнение с риск да засегна учителското съсловие. Родителите винаги са били много заети, независимо дали преди или след демокрацията.Не помня моята майка да ми е помагала в подготовката на уроците, но когато имах проблеми учителите са ме посещавали в къщи на добра воля, без никакво допълнително заплащане, за да ми помогнат с материала. Те бяха истински загрижени и съпричастни към моите проблеми.Родителите ми се грижеха да бъда нахранена, облечена, да ми е топло и уютно у дома, но не и с подготовката на уроците. пък и не смятам, че това е тяхно задължение. А какво се получва сега. Безумно високи цени на частните уроци, да не говорим за другите възнаграждения. Липса на авторитет в очите на самите ученици. Кой е виновен за това?! Синът ми е на 17 год. и неведнъж ми е споделял, че в училище е скучно и безинтересно. Материала се преподава без никой да го е грижа дали е добре усвоен, дали някой има затруднения. Следва се програмата и нищо повече. Скъпи учители, поклон пред тази свята професия. Но всичко се комерсиализира до безобразие. Много жалко, защото последствията предстоят тепърва. Поколения напред ще изкупуват вината ни. Всичко се превърна в жажда за пари, за по-добро заплащане...иначе пръста си няма да мръдна. Те лекарите ...се двоумят дали да спасят човешки живот...ако няма адекватното възнаграждение, та камо ли учителите да спасят хилядите души заплашени да загинат от непросвещение, предричайки смъртта на цяла една нация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Adi ( преди 12 години )
Истината е, че учителите искат или не излизат, но не в платен отпуск, защото той свършва между празниците и ваканциите, а в неплатен отпуск и през лятото получават половин заплата, т.е. под 200 лв. Директорите правят всичко възможно за да те накарат да излезеш в отпуска дори през учебната година, защото в един ден имаш 8 учебни часа, а в друг два, и този ден искат да се взема неплатен отпуск. Освен това аз съм в Професионална гимназия, в която почти всеки учител преподава по 7-8 дори по 12 различни предмета, всеки от които е много тежък. Няма как да се подготвиш за 2 часа по толкова предмети, няма как да измислиш тестовете за изпитване, защото няма такива направени (а това струва много пари), освен това преподаваш на няколко паралелки, което означава, че всички изпитвания (по 3 на срок за всеки ученик) и тестове са стотици и хиляди на брой. Никой ден не достигат 8 часа за училище, освен ако няма супергений, който преподава макс 3-4 предмета, които знае наизуст, защото са известните стари предмети. Аз преподавам по Процесори и памети, Дънни платки, Компютърни мрежи, Запомнящи устройства, Проектиране на есектронни схеми, схемотехника и др. Да не говорим за учебната практика без кабинети, материали и никаква литература. Днешният учител е автор, будител, родолюбец, алтруист (купува си сам маркери и тебешири за писане на дъската, хартия, тонер и всичко необходимо) и е направо луд, поел напълно грижите за цяло едно поколение вместо родителите и обществото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Дани ( преди 12 години )
Много са обидни коментарите на някои родители тук.Аз съм учителско дете и вие не знаете какво е това.Моята майка не присъства дори на първия ми учебен ден,защото нейния клас също има нужда от нея.Азнаете ли ,че тя ме караше в 3 клас да гледам петгодишната си сестричка,като беше болна,защото учениците на майка ми ще пропуснат материал?А знаете ли какво е тя да се натовари с една торба тетрадки за проверка и да иска да пазим тишина?Аз звам за учениците и много-на кого родителите са разведени и им трябва внимание и др.Много грешите за учителите-вас също са ви учили такива като тях и сте станали хора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Златева ( преди 12 години )
Искам да попитам дамите,които така настървено защитават стачката на учителите /може би, защото самите те са учители/-защо не стачкувахте през лятото?Пак щеше да има гласност, пак щяха да ви чуят в Европа. А,да -тогава ви са отпуските. Защо не се сетих по-рано!? А защо никъде не чух някой да каже"намалете цените на учебниците, нека децата да ходят на у-ще безплатно с градския транспорт"Вие, дами,ако попаднете в спешния мед. център и точно тогава се окаже , че лекарите стачкуват, какво ще се случи с вас? Ами, не дай боже, се окажете в реанимация и точно тогава разчитате на реанимационната сестра, чиято заплата е 260лв и тя е решила да стачкува?Госпожи, не се ли чувствате използвани, употребени....не разбрахте ли, че стачката е политическа и сте кукли на конци?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Илонка Илиева ( преди 12 години )
По принцип съм толерантен човек, но много започна да ми ПИСВА от злобата и завистта на "НЕУЧИТЕЛИТЕ". Затова животът ни в пракрасната ни татковина е такъв - всеки гкеда в "чуждото канче", все му се струва, че другите са по - добре от него, и, разбира се, е компетентен във всички области, най-вече на футбола, образованието и здравеопазването (освен в собствената, където най-често хич го няма). С една дума, обръщам се към всички КРИТИЦИ НА УЧИТЕЛИТЕ: Като се работи толкова малко за напълно достатъчни заплати, защо не вземете дружно да станете учители???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Весела Чапанова, 33 ( преди 12 години )
Май друг се прави на *** .48 дни ОБЩО годишен отпуск. Това 6 месеца ли е или 2? Ето ви математиката : 48-10(зимна ваканция)8-10(пролетна и междусрочна)( за лятото максимум. Защото ако се наложи грипна или дървена ваканция, този период също се взима от отпуските
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Весела Чапанова, 33 ( преди 12 години )
Уважаема госпожо, никъде не съм споменала колко години педагогически стаж имам. Преподавам БЕЛ на 5,6,7и 8 клас. Наистина ли мислите, че 1 час нахвърляне на уроците е достатъчен да се преподаде толкова важен и толкова обширен материал!? Удивена съм! Нима всяка година трябва да давам на децата едни и същи примери за всяко нещо в граматиката, синтаксиса, пунктуацията, художествените изразни средства и пр. Ако е така-по-добре без мен. Да вземат тетрадките на предните випуски и да учат от там. Твърдо НЕ ДАВАМ частни уроци. Не всички учители имат тази възможност. Работя в съседно село. Там живеят етнически турци. В работата ми има проблеми, за които Университетът не подготвя никого напр. това, че учебниците са написани на изключително високо ниво напоследък, а моите ученици не разбират всяка пета дума. Нямате представа колко е изтощително в рамките на 45 мин. освен това, което ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да свърша по урока, да обясня и тези думи. Ставам в 5,30 сутрин, понеже пътувам, прибирам се в 14,30. Някои от вас искат да бъдат на мястото на учителите с 48 дни отпуск. Не разбирам защо тогава не се втурват да завършат педагогика. И аз предпочитам да съм на мястото на някои други професии с 8часа работно време и 20 дни отпуск, но които постоянно виждаме из магазините, кафетата и пр. в работно време. Но за такиваизмислени длъжности се искат яки връзки! А работата в училище отдавна не е това, което беше, когато аз бях ученичка. Сега дисциплината е заменена с хаос, а за хаоса в образованието не можем да виним учителите. Ние също сме с вързани ръце.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Невяна Петрова ( преди 12 години )
Имам въпрос към хората които се дразнят от учителите:Защо самите те не станат такива и не се убедят какво е естеството на работа?Защо въобще въпросните хора пращат децата си на училище при толкова недостойни личности?Нека издържат само един работен ден в първи клас.Пет астрономически часа да са абсолютно прави без време за междучасие,сядане на стол , ходене до тоалетна, защото в отсъствието им децата могат да свършат всичко.Нека търпят и в един клас от 25-деца няколко ученика със специфични образователни потребности, които правят епилептични припадъци,гълтат език,нарушават учебния процес заради поведенчески проблеми....нека въпросните хора организират празник на буквите, измислят сами сценарии , вечер вкъщи да изрязват лепят правят табла.....после идва и проверката на тетрадки...ходенето и воденето на деца по концерти театри и носенето на отговорност при извеждането от училище....старанието да не нараниш никой емоционално и да обърнеш внимание на всеки, да го поощриш да му вдъхнеш доверие и да търпиш 25 различни характера всеки със своите различия...Е, заповядайте!Аз ви каня при мен!Ако трябваще ви дам и адрес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
TSVETELINA TSONEVA ( преди 12 години )
Не разбирам като всички толкова харесват учителската професия, защо не са станали учители, а са избрали други поприща? Нека да заповядат, да опитат, поне за ден, за седмица, за месец, щом считат, че това е фасулска работа! Нека застанат срещу жадните детски очи, нека възпитат поне 1 личност, да предадат поне 1 урок, тогава да се заглеждат в отпуските и да изчисляват почивни дни... Тогава ще знам, че говорят хора, които имат представа от отговорността и работата на учителя! Защото учител това не е просто професия, а призвание, мисия и отговорност. И това, което той дава на обществото е култура, личности, бъдещето на държавата ни!!! Замислете се, моля ви по-сериозно, преди да се увълчвате срещу будителите ви! Благодаря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар