Неоспорим факт е, че както в абсолютно всяка професия, така и в учителската понякога попадат недостойни хора. Това не дава право на никого да поставя всички учители под общ знаменател. Чуваме често и за лекарски грешки, довели до смъртта на пациента. Да наречем ли всички лекари убийци!?
Г-жа Кисимова явно няма дори най-малка представа в какво именно се състои учителската работа, но това не й пречи да раздава оценки и изразява мнения. Дори в първи клас учениците имат не по-малко от 5 учебни часа дневно. Как тогава учителите ще свършат в 11ч. работа??? И не мислете, че учителят е компютър, запаметил всички уроци наизуст, че влиза в час, изрецитирва ги и си излиза. В зависимост на колко и какви класове преподава, учителят се нуждае от 2-4часа подготовка на уроците за следващия ден.
Всяка година има промени в учебните програми, навлизат нови методи на работа, нови изисквания, нови начини на оценяване и пр. Т. е., без предварително подготвяне не може да се мине. Нека прибавим и времето за проверка на писмени упражнения, контролни и класни работи. Или според някои това не е работа, а отдих и удоволствие. Е, опитайте да проверите, поправите и оцените класните работи по литература, да речем, на 5 класа по25 деца, след което да ги рецензирате, за да обясните оценката си.
Не твърдя, че учителите работят повече от останалите хора, но в никакъв случай не е и по-малко! И откъде дойдоха тези абсурдни 6 месеца отпуск! Ако беше така, щяхме да се избиваме за учителските места. Учениците посещават учебни занятия от 15.09. до15.06.(общо 9 месеца). Излиза, че в 3 от тях те учат без учители. Платеният годишен отпуск на българския учител е 48 раб. дни. В останалото време се дават т. нар. дежурства, когато се оформят дневници, материална книга, протоколна книга и пр. бумащини, каквито никъде не липсват, провеждат се поправителни изпити, за които пък се дават консултации, приравнителни изпити и т. н. Някои учители използват това време за курсове, клас-квалификации и др. подобни дейности.
Най-неприятната черта на българина е да коментира и да дава негативни оценки на неща, от които хал-хабер си няма, при това без поне мъничко да се заинтересува предварително как в действителност стоят нещата.
Е, решиш ли сам да се излагаш – трудно е някой да те спре!
Весела Чапанова, 33 г.
Коментар: Аз също съм учител или поне до 1.09 бях - 8 години в у-ще. Тази уч. година може би няма да бъда, търся друга работа и не защото моята не ми харесва, а защото заплащането ни е мизерно за една европейска държава. Но ще ми липсват и класните стаи и децата... дерзайте колеги.
Пламена Илчева, 31 г.
Коментар: Да, Госпожо Илчева, учениците учат сами приблизително 3 месеца. Сметнете сама, колко почивно време се събира, от 15 септември до 15 юни са 9 месеца, които съдържат 36 седмици, и 72 уикенда, което си е 2 месеца и половина, има коледна ваканция която е около 14 дни, пролетна ваканция, междусрочна ваканция... май ако се задълбочим в изчисления ще станат повече почивните от работните дни. Далеко сам от мисълта, че всички са еднакви, има много стойностни хора, които са избрали тази професия. А това че всеки ден трябва да си учат урока за следващия ден не мисля, че е наш проблем и че за това трябва да им се плаща допълнително.
Кисимова
Коментар: Госпожо учител, защо мислите, че само вашата професия се нуждае от постоянно самообучение. Всички професии свързани с една или друга наука, изискват постоянна самоподготовка и отделяне на време, за научаване на новостите. Изобщо не се заблуждавайте, че останалите хора в страната работят само по 8часа. Но за разлика от вас имат в повечето случаи по 20дни отпуск и нямат 2 почивни дни в седмицата.
Красимира Стойчева, 39 г.
Коментар: Г-жа Чапанова пише: "Платеният годишен отпуск на българския учител е 48 раб. дни." 48 дни платен отпуск!!! и аз искам. и да работя по-малко от 8 часа
Соня Петрова, 37 г.