Автогол за стачкуващите учители

14.09.2007г. / 16 14ч.
Вергиния Генова
Автогол за стачкуващите учители

Задава се поредна вълна на шумотевица по медии и блогове, относно новите Радини вълнения. Но за съжаление вълненията на съвременните Ради не са за това колко знаят учениците, а най-вече за това колко пари ще получат самите те. И това е най-добрата илюстрация за деградацията в обществото ни. От една страна, че именно народните будители са принудени да се изживяват като просяци пред държавата и от друга, че по този начин все повече и повече губят облика и репутацията си на будители.

Всъщност за щастие не всички. Елитните училища са обявили, че няма да стачкуват и няма да използват първия учебен ден за разрешаване на неразрешени въпроси. Затова не бива да се поставят всички учители под общ знаменател, но пък е добър повод за пореден път да се замислим над тези въпроси.

Какво са виновни децата, че парите не стигат? Трябва ли в едно семейство и в едно общество скандалите винаги да се разразяват пред невинните погледи на децата. И защо за пореден път е необходимо децата да бъдат използвани като някакъв вид стръв или коз? Защо непрестанно се спекулира със станалата вече сакрална фраза – децата са нашето бъдеще, като на всички им става ясно, че децата са изкупителната жертва, с която да оправим настоящето си.

Кое е по важно за първия учебен ден – дали това децата да получат първата си радостна тръпка от звъна на училищния звънец или всички да видят, че учителите отстояват правата си, вземайки пример от таксиджийте и шофьорите на градския транспорт. Нима самите те принизяват интелектуалния си труд до джумбуша по улиците и елементарната манипулация. И как, правейки това, очакват да ги възприемат като двигатели на прогреса...

Дали педагозите се замислят какво отношение към училището ще имат децата, ако в първия си учебен ден срещнат каменни лица и неразбираеми думи като стачка. Посланието е ясно – нагласили сте се като за празник с хубави дрешки и букетчета, но ние не ви щем усмивките, не желаем да слушаме стихчетата ви, ние си искаме парите. Как ще се почувствате, ако вие сте седемгодишни и ви възприемат като бреме? Дали ще заобичате учителите и дали с радост ще ходите на училище? И ако учителите не дават пример с дисциплинираност, как после се оплакват, че децата били невъздържани и разюздани?
Дали учителите си задават тези въпроси?

Тук не става дума дали учителският труд е лек или тежък, въпросът е хората, които стават учители с ясното съзнание, че в днешно време това е неблагодарна работа, дали се замислят, че те оставят траен отпечатък върху душите на децата...
И в този момент стотици учители биха скочили да извикат – не, ние не сме такива, ние не сме онези, които караме частните си ученици да наизустяват определени пасажи, за да разберат проверяващите на изпита, че те са от наш`те; ние не претупваме учебния материал и т. н.

Призваните се познават по това, че са призвани, защото биха правили това, което правят независимо от обстоятелствата.

Факт е, че учители има и то в изобилие. Например, ако искаш да се вредиш като учител по литература някъде, трябва благопристойно да изчакаш някой да се пенсионира. Ако училищата започнат да изпитват глад на кадри, не смятате ли, че дефицитът в пазарното общество ще завърти машината по посока на повишаване на заплатите на учителите? А според икономическите наблюдатели именно образованието в България е най-много покачилата се услуга през годините на прехода. Как става този номер на китайката – образованието да е скъпо и наред с това некачествено? Увеличаването или не на заплатата в образованието няма да промени системата и няма да извади каруцата от блатото. Тъй като мнозинството от учителите идват с позабравените знания от университета и вместо да продължават да се усъвършенстват в областта си, да прилагат нови по-ефективни методи на обучение, те просто се придържат към преразказа и “изпяването” на новия урок. Дали учителите не желаят да полагат повече усилия или системата ги спъва? И как преди 20 години учениците в цяла България можеха да учат по едни и същи учебници, като бяха стимулирани да ги пазят и в края на годината да ги предават чисти и подвързани на идващия клас след тях, а в днешно време всяка паралелка учи по свой учебник и всяка година родителите трябва да обикалят като луди тържищата, за да намерят изискваните учебници. Ако имаше стройна и работеща система, парите нямаше да отиват за издатели и творчески колективи, а щяха да отиват при учителите, които да имат възможност да се усъвършенстват в преподавания материал.

Питам се дали тези учители, които искат безсрочна стачка, са готови да зубрят по цели нощи, за да могат да прескочат летвата, която би трябвало да се вдигне, след като заплатата скочи? Тогава изискванията би трябвало да са: конкурс за всяко учителско място, доказване на това, че си по-добър педагог и професионалист, иновативно мислене, постоянно усъвършенстване и т. н.
И ще се окаже, че стачкуващите учители стачкуват най-вече срещу себе си, защото в един момент именно те няма да успеят да покрият новите изисквания. Ще излезе, че не само няма да получат повишение, но ще са изправени пред сериозния риск да загубят работата си.

Как би се подобрило обучението, ако министър Вълчев изпълни обещанието си класовете да се слеят по 30 ученика? Не ми се мисли как ще се спазва дисциплина и как ще се преподава в такива паралелки, да не говорим, че това ще доведе моментално до съкращаване на персонал.
Защото до този момент изискванията са главно към учениците: какви тестове трябва да покрият, на какви матури да се явят, какви изпити да вземат, а знаем, че един тест се проверява с шаблон за една-две минути и то дори от абсолютен лаик в областта. А учителите едва ли искат работата им да се сведе само до техническа...

Обаче шоуто става пълно, защото учителите искат 100% скок на заплатите и заплашват със ефективна безсрочна стачка от 24 септември, а министър Вълчев пък ги праща на съд.

Ех, дете да си на днешно време – стачка след стачка и ваканция без край. С какви очи след това учителите ще искат децата да галопират през материала, да спазват дисциплина и да вземат насериозно бързането и учителите си? Още от първия учебен ден им е даден ясен знак да очакват стачки, т. е., неучене. Ако учителите стачкуват, защо и децата да не обявяват от време на време стачка като не влизат в час. Анархията е пълна.
За нещастие на самите учители обаче изглежда, че на никого не му пука от това, дали те стачкуват или не. Родителите са вдигнали ръце и си знаят, трябва вечер да доучват с децата си или да отделят по някой и друг лев за частни учители. А онези, които имат по-високи доходи избират частните училища, където няма стачки. Заплатата на учителите там е малко по-висока от тази на учителите в държавните училища, но изискванията са много по-големи и ако решиш да бойкотираш правилата, отговорът на частника ще бъде предизвестен – докато има хора, които да вършат тази работа за тези пари, няма да има повишение.
Купонът ще стане пълен, ако увеличат заплатите на учителите в държавния сектор без да увеличат изискванията към тях, тогава изведнъж частните училища ще започнат да изпитват глад за професионалисти.

Но при всички случай тези, които ще са потърпевшите ще бъдат децата. Чак ми е съвестно и срамотно да споменавам и за идеята да има учебен ден или час, в който учителите да мълчат пред децата, протестирайки по този начин. Пред кого? Пред децата... Каква гениална идея, какъв срам...

Така че, деца, радвайте се на ваканциите докато ги има и учете, въпреки системата, защото: Без наука, няма сполука.

Коментар: Много точно казано. Благодаря за тази статия. Трябва да се изпрати на всички. Майка съм на две деца – 14 г. и 10 г. Защо трябва да страдат децата ?
Емилия Илиева, 36 г.

Коментар: Искам да изразя несъгласието си с г-жа Генова по отношение позицията на учителите в нашата държава. Ужасно жалко е, че се налага точно те да отстояват правата си като стачкуват. Но е ужасно жалко и отношението на обществото към техния труд. Всички сме чували изречения от рода на:“Изпява си урока, все едно и също години наред. Отгоре на всичкото има и претенции.”. И това, в много голям процент от случаите, се коментира от родители пред собствените им деца. Как те да имат положително отношение към училището и образованието изобщо?! Как да го уважават като виждат всеки ден със собствените си очи, че хора без висше, без средно образование дори, печелят много повече от един учител. А, каквото и да говорим, ПАРИТЕ СА ВАЖНИ!!! И с един гол учителски ентусиазъм не се плащат месечни сметки, не се издържат деца... Иди обяснявай на децата си, че ти си завършил висше образование, вършиш съвестно работата си като се занимаваш с много деца и се опитваш да ги възпитаваш като доблестни хора, даваш всичко от себе си... и, въпреки това, не получаваш достатъчно, за да можеш да им купиш/на своите си деца/дънки от 50 лв. или маратонки от 100 лв. А една камара други родители могат. Само, защото не са учители. Дори не са положили повече усилия от теб. Просто се занимават с неща, които са високодоходни, но интелектът е някъде на заден план, важни са само парите. И “колкото повече, толкова повече”, както казва Мечо Пух. Какво значение има колко книги е прочел въпросният човек? НИКАКВО! Никой не се интересува от това. Той има пари. И това е най-важното. Кажете ми как тогава да бъде уважаван УЧИТЕЛЯТ?! Работи в мизерни условия./Материалната база в училищата и детските градини е под всякаква критика. Никой не би искал домът му да изглежда по такъв начин./Получава за труда, който полага, мизерна заплата./Около 300 лв./Обществото подценява Него и Неговия труд непрекъснато... Как Учителят да има самочувствието на пълноценен човек и професионалист? Как да се стреми непрекъснато да се усъвършенства и обогатява? И не е ли логично да си каже, че не си струва да вложи толкова време и средства в нещо, което яма да му отвърне със същото?! Задайте си този въпрос и, може би, ще разберете защо се стигна до там учителите да стачкуват. Ако вие сте на тяхното място, бихте ли продължили да работите това, което обичате, въпреки всичко?! И въпреки себе си дори!
Нина Димова, 37 г.

Коментар: На кого в България му стига заплатата? И Доган се оплаква, че не му стига! Но когато кандидатстваш за работа (каквато и да е!), ти знаеш каква заплата ще получаваш и за какво(вж. чл. 66 от Кодекса на труда!). Ти поемаш с договора определени задължения – чл. 125, 126 КТ. И ако не ги спазваш, следват наказания – чл. 186 – 190 КТ, вкл. дисциплинарно уволнение. А малограмотната Такева, изглежда, не ги знае тези неща, или, ако ги знае, умишлено ги премълчава. Нея не я засяга, нали – тя е синдикален деец! Ако законите в България действат еднакво спрямо всички, стачкуващите сега ще трябва да бъдат уволнени! Защо не стачкуваха през лятото? Защото сега ще трябва да работят! Признавам 20-50 процента (различни са информациите за броя на стачкуващите!) за учители. Останалите са невежи чиновници.
Илка Стамболиева, 59 г.

Коментар: И така и не, добре е защото примерът на учителите показва как някой ден да си търсят правата, но не отричам, че е много срамно чрез обучението на децата ни да се постигат подобни резултати... ако има такива. Защото те не са там за да показват имидж, а да образоват бъдещето поколение! БЕЗКОРИСТНО!
З. Митева, 33 г.

Коментар: Принципно съм съгласна с учителите и исканията им за достойно заплащане, но има ли вече “достойни” хора и неща в България? Сигурно да, но единици... Макар че за учителите по призвание едва ли финикийските знаци са от такова значение! А аз как и къде да стачкувам против нередностите и в образованието, и в икономиката и обществото? Как да уча децата си да бъдат организирани и отговорни като върху тях влияние оказват и учителите, които в момента са антипод на изброените качества или трябва да прехвърля децата си в частни училища, за да ходят на уроци, а не да се “шляят” по градинки и дворове, където знаете какво могат да намерят? На това ли ще учат децата ни??? Държавата е в пълен колапс и това се проявява във всяка сфера, за съжаление потърпевши сме ние, честните “черноработници” (да не би моята заплата да е много висока, а съм с 2 висши образования) и децата ни!! Ако имах избор и възможност бих ги завела в една нормална и добре организирана страна, за да разберат, че това, което трябва да се цени е знанието и интелекта, а не “мутренския” манталитет, принудата и насилието във всяка негова форма и проява!!!
Таня Владимирова, 35 г.

Коментар: Невероятна статия! Моите поздравления! Така бих искала един преподавател да я прочете и да си даде сметка “какво правим??". Майка съм на първолаче. Милото ми същество?? ВЪЗМУТЕНА СЪМ!!! Това слънце в живота ми, ме погледна с красивите си очички и попита:“Мамо, какво е това стачка??“Стъписана?? Не можах да намеря правилния отговор? Толкова бях умислена от факта, че дори националният ни флаг в училището, в което ние избрахме за детето си, не можа да достигне върха?? и то ли стачкуваше?? помислих си аз?? какво става бе хора?? в какъв свят живее ?? докъде я докарахме?? мисля си аз... и същевременно не мога да намеря отговор на въпроса зададен от милото ми същество!? Погледнах с натъжени очи.. и.. съжалих за пореден път, че живея в държава като нашата! Толкова жалки изглеждаха всички около мен.. деца, родители и... учители! Те си мислят за въпросните заплати, а аз си мисля как ще отделим от скромния си семеен бюджет, за да платим нужните им помагала – защо ли?? защото те – учителите ги изискват!!! Ама то да беше само помагала?? то 10лв. за училището, защото еди какво си?10лв. за снимки? 10лв. за някакво СД, 10лв. за това 10 за онова и... оппа-аванса ми свърши!!! но както казват всички:“не може, трябва, няма как???“Преглъщам и не мисля... само моето дете да е добре и да е щастливо! Пък мама пак ще ходи със старите изтъркани обувки!? А Държавата??? Тя милата, окаяна, пак ще ме отреже от мизерните детски надбавки, защото надвишаваме социалния праг с 3лв.!???
Леле... да се усмихваш и да живееш спокойно?? Смятах, че да си учител е престижна професия.. глупости!! нищо подобно! срам ме е!! мен ме е срам.. а тях не знам!!!
А как да раждаш деца?? те не са необходими.. за съжаление, щом и те са подложени на този стрес? защото някой решил да стачкува?? защото го интересува само неговия интерес.. а моя? а на детето ми?? Моля за грешките които съм допуснала, да бъда извинена! Толкова съм възмутена и повярвайте ми озлобена, че дори самата аз не мога вече да се позная..?? Милата ми майка?? изключителен човек, приятел, родител и... за съжаление УЧИТЕЛ!! Професионалист от класа, учителка с престиж и... ТЯ се срамува от колегите си?? Жена, която е обичала повече учениците си, отколкото собствените си деца! И какво?? и ТЯ се изуми от невръстния въпрос на внучето си?.. Разплака се...
Силвия Николова, 30 г.

Коментар: Г-жо Димова, преди да искате уважение, оправете си правописа! Дано не сте "УЧИТЕЛ" по български език и литература!
Илка Стамболиева, 59 г.

Коментар: Да, госпожо Генова, срамувам се, че съм учител! Срамувам се, защото съм била глупава и безотговорна да си позволя да имам две деца, чиито баща също е учител! Срамувам се, защото не можем с две основни заплати от 309 лв. и 339 лв. да отглеждаме спокойно децата си. Срамувам се и се извинявам на всички родители, които нямат този проблем, а се налага те и децата им да търпят някои неудобства. И понеже в България всички разбират от образование и знаят как учителят трябва да си върши работата, МОЛЯ ЗАПОВЯДАЙТЕ. Места за учители по информатика и по чужди езици ИМА. Аз съм готова да отстъпя своето – учител по информатика в Математическа гимназия.
Нина Николова, 33 г.

Коментар: Напълно съм съгласен с Нина Николова. Жалко е, че голяма част от българското общество НЕ ИСКА да го разбере. За някой от българите учителите са като бавачки, а училищата забавачница. Тях не ги интересува кой учи децата им, а да се занимава с тях, за да не се занимават те. Разумни ли са исканията на учителите. Естествено. Да, учител съм, но и родител, който иска децата му – 2 на брой да получат добро, макар и безплатно държавно образование.
Петко Атанасов, 34 г.


Малко от работата на учителите
Пише ви учител
И такива учители има
Тъжно е да си учител
На какво ще научат децата ни?
Тъжната истина за учителството
Учителските заплати
Колко да учи едно дете?
Трудът на учителите
Мотивацията на учениците

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
родител ( преди 12 години )
В тази жалка България,има и много други хора, които не са на завидното ниво на стачкуващите "лектори" от училищата и детските градини.Лектори , защото вече те не са отдавна педагози,в училище лекциата на две-на три, и се пускат на частните уроци, даже и в момента на стачката те продължават да си работят частно/тежко но родителите/,а пък в детските градини и ясли какво става, лелите -непедаггичиски персонал се занимават 90% от деня с децата , учителките са пак облагодетелствани, но техните претинции са за заплати на учителките не на лелите.И последно ,счетоводител съм и изготвямм заплатите на тези господа ,преводите им по банкомат /това е тяхната чиста заплата/ варира между 500- 600 лева. Направете си сами сметка какви са им заплатите ,че толкова вой са надали. Затова са учили, никой насила не ги е назначил на тази длъжност, и като не им харесва да се праквалифицират има и други профисии.Търговец например, ще си докарват не по малко от хиляда лева на месец, но те работят по сергиите без почивки и събота и неделя. Няма ваканции,няма почивки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Mar ( преди 12 години )
Стига глупости!Като вас говори само човек, който никога не е имал проблеми с парите. Но с тези заплати дали един учител може да издържа собственото си дете? Имах позната учителка която мъжът й я убеждаваше да си стои в къщи, не било изгодно да ходи на работа. По-добре да няма училище, отколкото учителския труд да се оценява за жълти стотинки. Въпросът е принципен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Тодорка ( преди 12 години )
Така е то, ум царува, ум робува, патки пасе, пасе, пасе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Нели Стоянова ( преди 12 години )
Браво, учители!Възхищавам се на това, което отдавна трябваше да направите!Госпожо Николова, първо насочете емоциите си в правилната посока/обърнете се към специалисти/. Всичко останало, дори ужасният Ви правопис ,Ви правят особено симпатична на учителката на вашето първолаче!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар