Според последното проучване на ЕС, проведено от “Юръпиън фаундейшън” (www.eurofound.europa.eu) българите били сред най-стресираните на работното място.
Преди нас са само италианците с 63 %, българите сме с 62, 8%, следвани от гърците – 62, 7%.
Излиза, че Най-малко подложени на стрес са британците – 41, 1%, чехите – 40, 0% и французите – 38, 4%.
Интересно е обаче дали ЕС отчита различията в психологията на представителите от различните нации, защото може би там се крие разковничето.
Добре е ЕС да бъде запознат с нашата народопсихология и да знае, че българите са една от най-емоционалните, най-мърморещите и вечно недоволни нации по света. Българинът дори да смята, че живее добре, само фактът че комшията взема повече би го депресирал и стресирал дотолкова, че да загуби съня си.
Голям процент от българите всъщност не са чак толкова стресирани и преуморени, колкото са неудовлетворени от това, че не работят онова, за което са мечтали, както и не получават заплащането, което според тях заслужават. Но като цяло всеки седми работещ гражданин на Европейския съюз си признава, че е неудовлетворен от работата си, всеки пети се прибира в къщи като пребит и не може да прави нищо друго, освен да си легне и почти всеки се страхува да не остане без работа.
Картината на неудовлетвореността е трудно да бъде пренарисувана у нас, като имаме предвид, че образованието като цяло ни куца, а именно то би трябвало да е трамплин към добра кариера, която да носи високи доходи и респективно ведър поглед към света.
За да стигнем “обетованата земя” на европейската средна класа, може би като евреите трябва да направим един дълъг четиридесетгодишен преход сред пустинята, където да измре мърморещото, пасивното и чакащо на падащите от небето помощи поколение.
Затова е спорно дали стресът при българите идва от многото работа, или от вечното недоволство, което, както изглежда, се предава генетично. Един проблем, върху който учените би трябвало да съсредоточат своите усилия.