Свободно време

5 характерни черти на емоционално силните хора

По какво личи емоционалната устойчивост в поведението и реакциите

09.03.2022г. / 06 48ч.
Илияна Николова
Снимка: istock

Снимка: istock

Емоционалната сила е нещо, с което не всеки може да се похвали. Обикновено свързваме емоционалната сила с хора, които са тихи, не дават особено голям външен израз на чувствата си, не се оплакват, не плачат. Погрешното схващане на този типаж или по-скоро тип личностна характеристика се корени именно в проявата на емоциите. Ако някой плаче, крещи, оплаква се или мрънка, обществото автоматично го определя като слаб, неспособен да се справя с трудностите човек. Това обаче съвсем не е така.

13 признака, че сте силна двойка

Емоционалната сила е нещо много повече от просто прикриване на чувствата. Сълзите не са слабост. Не е слабост и това понякога да си признаеш, че ти е трудно или да се оплачеш.

Емоционалната сила на човек личи по това колко бързо и колко качествено успява да се събере, да се стегне и да превъзмогне трудността, с която се е сблъскал. Емоционалната сила е нещо, което може да се оцени с времето, докато моментните прояви на чувства се отразяват моментално на мнението и възприятието на околните.

Незабавната реакция на човека в дадена ситуация има голямо значение, но по-голямо значение има онова, което прави след това. На момента един човек може да се разплаче, да избяга, но след това да се върне и да довърши това, което трябва да направи, след като опресни съзнанието си и се успокои. Ето защо, автоматичната реакция на стреса невинаги подсказва за слабост в характера или неспособност за справяне с трудности.

Силни думи, с които да промените съдбата си

Може да изглежда, че човек е нестабилен и слаб, когато покаже емоциите си на момента, но по-важното е как се мобилизира след това, как подхожда в решаването на проблема и колко ефективно е решението.

Плачещият“ невинаги е слаб. Същото се отнася и за мрънкащия, за този, който се тръшка, че не може да се справи с даден проблем. Всеки има своите различни прояви на реакция към трудности. Бурните реакции и привидното изпадане в паника не са задължителен показател за слабост. Много хора не успяват да преценят правилно каква личност стои срещу тях. Първосигналната реакция е да обявят човека за слаб.

Има и друг сценарий, в който човек обявява себе си за слаб, защото не знае как да действа в трудна ситуация, изпитва страх и колебание, съмнява се в способностите си. Това обаче също не означава автоматично, че става въпрос за емоционално слаба личност. В много случаи хората изпитват трудност да определят собствените си качества достатъчно обективно, защото са повлияни от социалните стереотипи.

6 признака, че сте психически силна личност

Чудите се дали притежавате емоционална сила? Ето няколко начина да прецените сами.

1. Не се обезкуражавате лесно от неуспехи и разочарования.

2. По-лесно се приспособявате към промени за разлика от другите.

3. Умеете да определяте и изразявате собствените си нужди.

4. Фокусирате се в заобикалянето на препятствията, върху справянето с тях, а не върху самите препятствия.

5. Учите се от грешките си и не сте враждебни към критиката. Приемате я, дори да не сте съгласни, но вадите нужните изводи от нея.

5-те най-силни страни на екстровертите

6. Виждате по-широката перспектива в предизвикателствата, дори в трудна ситуация.

7. Можете да се възстановявате по-бързо от емоционалните рани.

По материали от yourtango.com.

Коментирай