Семейство

Хиперактивните деца – как да се справим с тях?

15.06.2007г. / 11 25ч.
Вергиния Генова
Хиперактивните деца – как да се справим с тях?

Хиперактивните деца са специална порода деца. В зависимост от това кой и в какво настроение ги определя можем да чуем различни неща за тях. Майките им ги определят като по-буйнички, по-отворени, по-нетърпеливи и по-любознателни. Учителките в детската градина като немирници и побойници, преподавателите в училище като раздразнителни деца, които трудно се съсредоточават и постоянно си намират всякакви други занимания, различни от уроците. Тези деца не могат да играят сами, постоянно търсят чуждо внимание и някого, когото да занимават със себе си. Играят с всичко по малко, недонаправили пъзела, те започват да рисуват. Недовършили картината, вземат количката. Накрая започват да тичат из стаите, да блъскат вратите и другарчетата си и като резултат се възцарява невероятен хаос.

Затова като цяло хиперактивните деца с времето минават в графа проблемни деца, именно поради невъзможността да се съсредоточат, честата промяна на настроения и постоянната си нетърпеливост, преминаваща в агресия. Това се превръща в проблем и за тях, и за всички около тях. По тази причина специалистите препоръчват от ранна възраст да се заемем с възпитанието на децата и да ги приучим към съсредоточаване, толерантност и любов към другите.

Най-правилният начин да научим някого да обича е като го обичаме. Статистиката показва, че децата, които като бебета са били гушкани, милвани, пели са им песнички преди да се научат да разбират и са разговаряли с тях, преди да започнат да говорят са много по-спокойни, по-комуникативни и по-емоционално стабилни.

Когато пораснат, те се превръщат в огледален образ на хората, с които живеят. Ако родителите са нервни и психически нестабилни, може да се очаква същото качество и у децата.

Според педиатри и терапевти на хиперактивните деца трябва да им се осигури повече пространство и свобода. Затова вместо да им се караме за всяко счупено нещо у дома, да им викаме, че не стоят мирни, добре е да им осигурим пространство, където на воля да изразходват енергията си. За такъв тип деца са подходящи дългите излети през почивните дни и разходките в парка. Като начало е добре да няма много други хора наоколо и след това малко по малко да започнем да ги приучаваме към игра в група, правилна комуникация с другите, изслушване на събеседника, учтиво държание. Подходящи са игрите с топки, които стимулират развитието на координацията и концентрацията. Умението за балансиране, люлеене, скачане, премятане, пързаляне, катерене. Когато придобият ловкост и увереност в себе си задължително трябва да ги научим да изчакват другите деца, да пазят себе си и тях, да не изпреварват.

Ако обичат да рисуват, блокчетата за оцветяване са също много подходящи, като домашно упражнение за концентрация и съсредоточаване. Отначало те ще прекрачват всякакви ограничения и ще минават през всички черти, но с времето ще започнат да стават по-спокойни и по-прецизни в работата си. Ще може да им се повери ножица, с която да изрязват различни елементи, да моделират с глина, да апликират.

Игри свързани с концентрация са също конструирането, реденето на пъзели и мозайки.

За да събудите интереса в детето е необходимо и вие да се запалите по тези дейности. В процеса на заниманията е добре да го насърчавате, да го хвалите, че се справя добре, точно когато е решило да се откаже, защото не намира правилната част и е готово да захвърли всичко.

Емоционалната подкрепа е много важна за детето. У него се създава увереността, че то може да прави много повече неща от това само да тича като свободен електрон или да буксува с количката по пода в неясна посока. Обяснявайте му, че някои дейности изискват по-специално внимание и по-прецизно отношение. Разказвайте му например за работата на хирурга, колко е важно той да е съсредоточен, да внимава, защото в ръцете му е поверен цял човешки живот и ако той е невнимателен, последиците биха били фатални.

По този начин бихте могли да разговаряте за спецификата и на любимата му професия, като му дадете да разбере, че всяко занимание изисква специални умения, които се изграждат с труд и постоянство.

Дори да е избрало по-дейна професия като войник например, отидете на полянката и заедно се опитайте да уловите пеперуда, като стоите неподвижно в храстите и търпеливо изчаквате точния момент за действие. Със сигурност каквато и професия да харесва вашия малчуган, ще намерите необходимите аргументи в полза на толерантността, търпението и вниманието.

Четенето – една много пренебрегвана и позабравена дейност от днешните деца, те не могат да се съсредоточат да четат, предпочитат да изгледат филмчето и така бързо да разберат какво става с главния герой в края, вместо да отделят няколко дни подред, за да прочетат сами книжката. Така че, една от основните причини да не четат днешните деца е именно това, че са хиперактивни – деца, които растат без норми и ограничения.

Всички знаем, че това малко по малко се превръща в много сериозен проблем на нашето общество и ако не вземем мерки може да излезе извън контрол, избивайки в сериозна агресия.

Затова и за хиперактивните деца е много важно спазването на ритуалите. Да се събужда по едно и също време, рутинните действия да следват закономерно едно след друго – закуска, детска градина, игра на открито, вечерята, приготвянето за сън, миенето на зъби, обличането на пижамата, вечерната приказка и целувката за лека нощ. Всичко това е много важно. Освен, че се изграждат положителни навици, детето знае какво да очаква и бързо се научава кога е време да лудува и кога да се съсредоточи и да внимава.

Хубаво е спокойните и по-бурните дейности да следват в определен ред, така че да има някакъв баланс и хармония в цялостното подреждане на ежедневието на детето.

Детето да има своя собствена стая или поне кът, където би могло да се усамоти, да рисува, да се забавлява, изграждайки свой собствен свят. Плюшковците са на особена почит при по-малките деца. Те са част от семейството, част от техния свят и от техните най-доверени приятели, затова може да се скарате на мечето, че без да иска в лудориите си е бутнало въображаемо гърненце с мед и да разиграете възможните сценарии или че е ударило Прасчо и сега той е тъжен и плаче. Да помислите заедно какво трябва да направи мечо, че отново да върне усмивката на лицето на любимия си приятел и отново да могат да играят заедно, както преди.

Така включвайки плюшените играчки може да разигравате различни модели на поведение и да ги обсъждате с детето.

Ако в отглеждането на детето участват и други хора – баби, дядовци, лели, гледачки, необходимо е и те също да спазват установените правила, за да не се получи класическия български вариант – Ама баба всичко ми позволява, а пък дядо е по-добър, защото ми дава шоколадче за лека нощ... и други подобни.

Банално звучи, но за проблемите на децата винаги са виновни родителите.

Ако едно дете е определяно като проблемно, най-вероятно има проблемни родители. Защото ако има желание, време и разбиране, енергията и на най-хиперактивното дете може да бъде насочена в градивна посока и от него да излезе бъдещ световен шампион в някакъв вид спорт, а защо не и художник или прецизен архитект.

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
juliana ( преди 11 години )
imam sim koito e na okolo 3 godini jiveem v 4ujbina i go otglejdame dvamata s tatko mu.neznam dali se kazva hiperaktivnost ili ne6to drugo no qvno imame problem toi polo4ava cqloto vnimanie ot na&s dvamata igraem si s nego pravim vsi4ko zaedno i za tova ne sam saglasna s damata koqto e pisala tazi statiq za6toto kakto tq kazva hiperaktivanosta se poqvqva ot nujdata na vnimanie.simat mi govori ve4e dva ezika na tazi vazrast i pri tova bez probleni na tazi vazrast no kogato zapo4nat igrite stava malko agresiven.neznam na kaakvo se dalji tova no otredeleno ne e ot nujdata na vnimanie ili ot tova 4e ne mu 4etem prikazki.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 3 rate down comment
Хиперактивен ( преди 11 години )
Здравейте, директно на въпроса. Аз и моята съпруга сме хиперактивни. Детето ни е на почти 3 години и то също. В света на заспалите зомбита ние хиперактивните сме кралете. И аз и съпругата ми сме ръководители в свойте отдели и дейности. Моята реакция е 2-3-4 пъти по бърза от тази на моите колеги. Това ми помага да виждам решенията няколко пъти по бързо от тях и да действам. Докато те разиграват и обмислят 1 вариант на действие и начин на решение, аз вече имам 3-4 и това ми дава възможност да избера и взема най-правилното решение. Да съгласен съм, че в някой случай хиперактивноста води до престъпни деяния. В училище хиперактивните деца са лидерите. Повечето "побойници и хулигани", но това пройзтича от факта, че ние чувстваме слабостта на останалите и я използваме и мачкаме. Някой от хиперактивните найстина продължават пътя и се занимават с престъпни дела, аз също донякъде бях поел по този път, но хиперактивноста е склонност към риск, непримиримост, успех на всяка цена, нетърпимост, несломимост. Всички тези качества осъзнати както в моя случай и насочени в полезна насока са доста градивни и винаги водят към успех... а останалите се водят по мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14 rate up comment 0 rate down comment
десислава ( преди 11 години )
Здравейте!!>>>>Моят син е на 6г. и бих казала че е по палаво от другите, но какво по точно означава хиперактивно дете>>>>>>>.........според мен когато в едно семейство вечер като се върнат от работа родителите трябва не да сядат на дивана пред телевизора а да се огледат, че до тях е тяхното дете, което има нужда не от изрази от рода на....не прави това, не пипай тук, *** се занимавай с нещо или *** си играй...Да но "той" или "тя" иска да играе и да се смее с ВАС.Има нужда от нас РОДИТЕЛИТЕ!!!Защото когато се стане родител, това е отговорност, "училище" за това да си родител няма.Имах много проблеми с моето дете, но окакто взех повече да говорим, играем заедно игри и да се смеем повече заедно нещата взеха лека, по- лека да се оправят.Общувайте повече с децата си може би това е най-голямата грешка на нас родителите.Бъдете живи, здрави и много щастливи през Новата година!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16 rate up comment 0 rate down comment
Паулина ( преди 11 години )
Здравейте Аз имам дъщеря на 7 г. и тя е хиперактивно дете.Тръгна на училище а вече има опастност да я изключат ,през ден е при психоложката и постоянно ми се оплакват от дисциплината и.Тя е много умна но не и се задържа вниманието повече от 10 минути а часовете са по 30м. Какво да правя, не мога постоянно да съм с нея защото трябва да работя,отглеждам я сама с майка ми.Да я заведа ли при квалифициран психолог ?Защо когато има по-активни ,живи и със свое мнение деца трябва да ги подтискаме и те да живеят според матрицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Plamena ( преди 11 години )
Детето ми е на 2г.и 9м.,момиченце,прекрасна,много помни стихчета,песнички,но...е много палава,или хиперактивна.Вьпреки,че ходи на ясла и става рано,тя вечер лудува до23-24часа,не зная как да се справя с това?Моля ви помогнете ми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4 rate up comment 0 rate down comment
Анелия ( преди 11 години )
Да се твърди,че за всички проблеми на детето са виновни родителите във статия,касаеща хиперактивни деца е просто безотговорно.Авторката би трябвало по-добре да се запознае с темата преди да пише глупости.Просто нямам думи.Статията е пълна с клишета и с нищо не допринася за правилното разбиране на проблема.ДЕЦАТА НЕ ЧЕТЯЛИ,ЗАЩОТО БИЛИ ХИПЕРАКТИВНИ - РАСТЯЩИ БЕЗ НОРМИ И ОГРАНИЧЕНИЯ!Тази жена явно и представа няма за какво говори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3 rate up comment 9 rate down comment
Теодора ( преди 11 години )
Imam momche na 5 godini,i mislia che strada ot hiperaktivno raztroistvo.V kashti ne proiaviava mnogo hiperaktivnost no kogato sme na van ili e na gradina imam golemi problemi s nego.Prevazbujda se ot igrata s decata i poniakoga gi naraniava nesaznatelno kato gi blasne bez da iska ili gi udari zashtoto sa mu posegnali parvi ili sa mu razvalili igrata.V gradinata gospojite se oplakvat postoiano ot nego che prechi na zanemaniata ili kogato decata spiat toi ne spi i im preci.Mola vi posavetvaite me neshto zashtoto sam mnogo pritesnena i otchaiana!Ne znam kak da postapvam i kakvo da napravia.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
cvetomila ( преди 11 години )
моята дъщеря е на 3 годинки беше много спокоино дете но от няколко месеца започна да капризничи ако не мине неината става много неспокойна и може да влуди и наи спокоиният човек опитвам се да я науча на някои неща но свекърва ми свекарът ми зълвами и неиния приятел все се мешат и когато и се скарам те винаги
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6 rate up comment 1 rate down comment
кемал ( преди 11 години )
kak da se spravq s dete hiperaktino na 14 godini.koeto pre4i i ne slu6a v 4asovete.kakvi metodi da izpolzvam za da se spravq s nego.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
yordanka ( преди 11 години )
informaciata koiato prochetox e mn. polezna za men
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Свободно време