Семейство

СПИН и жените

08.03.2004г. / 00 00ч.
Аз жената
СПИН и жените

Обръщение на Кофи Анан по повод Денят на жената – 8 март, във връзка със засилване разпространението на СПИН и факта, че жените са пред по-страшна заплаха

"Като отбелязваме тазгодишния Международен ден на жената, ние обръщаме поглед към опустошителния ефект, който глобалната ХИВ/СПИН епидемия оказва върху жените, и поглеждаме към централната роля на жените в противопоставянето на СПИН.

В началото мнозина смятаха, че СПИН е болест, която поразява предимно мъжете. Дори само преди 10 години статистическите данни разкриваха, че жените са по-малко засегнати от болестта. Оттогава насам обаче се появи един ужасяващ модел. По цял свят жените все по-често понасят ударите на епидемията.

Днес в Африка на юг от Сахара повече от половината от всички пълнолетни, живеещи с ХИВ/СПИН, са жени. Степента на заразяване сред младите жени в Африка е много по-висока, отколкото сред младите мъже.

В света като цяло поне половината от новозаразените са жени, а сред хората под 24-годишна възраст момичетата и младите жени съставляват близо 2/3 от живеещите с вируса на ХИВ.

Ако инфекцията продължи да се разпространява със същите темпове, скоро жените ще бъдат мнозинство сред общия брой на заразените в света.

Поразявайки жените, които за обществото са като спасително въже, СПИН затваря един омагьосан кръг. СПИН става причина бедните жени да губят още повече крехката си икономическа сигурност, като често пъти биват лишавани от правото си на дом, собственост и наследство или дори от нужните здравни услуги.

Възниква въпросът защо жените, които обикновено не са хората с най-многобройни извънбрачни сексуални партньори и за които не е по-вероятно, отколкото за мъжете, да използват венозно наркотици, са по-уязвими към инфекцията? Обикновено това е така, защото неравнопоставеността в обществото излага жените на риск. Факторите са многобройни, включително бедност, лошо отношение и насилие, отсъствие на информация, принуда от страна на по-възрастни мъже, както и мъже, поддържащи сексуални връзки с няколко партньорки.

Ето защо много от традиционните стратегии за превенция не издържат на критика, например онези, които се основават най-вече на трите основни правила – "въздържание, вярност, презерватив". Там където сексуалното насилие е широко разпространено, въздържанието или настояването за използване на презерватив не е реалистичен изход за жените и момичетата.

Това, от което имаме нужда, е положителна, конкретна промяна, която да даде повече власт и увереност на жените и момичетата и да промени отношенията между мъжете и жените на всички нива в обществото.

Промяна, която да укрепи правната защита на собствеността на жените и техните права за унаследяване и да гарантира техния пълен достъп до възможности за превенция – включително микробициди, песари и диафрагми.

Промяна, която кара мъжете да поемат своята отговорност – било като осигурят образование за дъщерите си; като се въздържат от сексуално поведение, излагащо другите на риск; като се откажат от връзките с момичета и твърде млади жени; или като осъзнаят, че когато се стигне до насилие над жени, не могат да се търсят основания за проява на толерантност и никое извинение не би могло да бъде уважено."

www.undp.bg

Коментирай