Оставането му в списъка обаче ще даде възможност на UNESCO да накара Министерството на околната среда и водите да вземе по-строги мерки. Така UNESCO и българското общество ще могат по-лесно да предотвратяват бъдещи посегателства над националния парк.
Умоляваме Ви внимателно да обмислите написаното дотук относно готовността и възможностите на Министерството на околната среда и водите да запази националното богатство и съхраняването на националния парк. Европейските институции в момента са в добра позиция да изискват от Българската държава отговорност, прозрачност и добра политика, особено относно околната среда.
Нека помогнем за спасяването на едно толкова красиво място като Национален парк Пирин – кът, който бихме желали да покажем и на нашите деца.
Коментар на Георги Георгиев: Да, отдавна, много отдавна прекрасната Пирин планина е в опасност! Колко "мерки", колко решения и т.н... И всичко е "от пусто в празно"! Финикийските знаци излязоха по-силни от всичко друго. Не само Банско и Добринище, нека погледнем от другата страна – не стихват мераците Голямо Спано поле да стане ски-център. И къде е тогава ролята на парка? В архивите... Жалко,че и Костадин Паскалев, човекът, който е роден под Пирина, човекът, който ръководи БТС, човекът, който най-много трябва да милее за Пирин, и той се подписва под много ненужни решения... Българи, туристи, любители на нашата природа, не е ли време вече сами да се вдигнем и да защитим малкото, което ни е останало, което все още не е продадено???