Колко да учи едно дете?

20.09.2007г. / 16 51ч.
Аз жената
Колко да учи едно дете?


Скоро прочетох реклама за езиков курс. (Това става някъде в чужбина.) Твърдяха, че след курса ученикът постига определено ниво. Гарантираха. Обясняваха за колко часа може да се постигне това: 30 присъствени часа в курса, 30 часа работа по портфолио и 30 часа работа у дома.
Последното май децата го забравят, а родителите сигурно не го знаят. В “пакета” от обещания учителят трябва да добави едно “ако”. Ако ученикът работи толкова часа у дома, колкото часа е имал в училище – тогава би имало резултат.
Относно работното време на учителите: учителите има какво да правят във времето, когато учениците са вече във ваканция, но не го правят и не могат да го правят в училище, защото няма материална база. От 1 юли до 23 юли, когато ще излезе в отпуск учителят може да направи седемте тематични разпределения за следващата учебна година (за паралелките, в които ще преподава). Но не го прави. Защото компютърните кабинети са заключени и недостъпни, в учителските стаи я има по един компютър – за кого по-напред.
Тогава учителите наистина създават впечатление, че не уплътняват работното си време. Те почиват в учителските стаи или близкото кафене и чакат да свършат задължителните 8 часа работно време в училище. У дома не бързат да пишат разпределението, защото на 15 септември може да се окаже, че са разпределени да преподават на други паралелки.
Идва 15 септември и се започва едно стремглаво препускане и писане на тематични разпределения. На същия принцип – в работата си приказват с колегите, защото няма компютри, а у дома започва притеснението и писането до среднощ, ако не на личния, то на компютъра на съседите.
Нека се намери този мъдър човек, който би могъл да уплътнява работното време на учителите. Супер! Тогава този мъдър човек би открил, че ръководните кадри в училище не са мениджъри. Това е най-големият проблем в българското образование.
Директори на училища по времето на комунизма са ставали номенклатурни кадри. От 1990 г. насам не е по-различно.

Коментар: Синът ми е ученик в 9 клас. Признавам си с болка – неграмотен е. Не иска да учи, защото накрая учителите се пазарят с учениците върху кои уроци ще ги изпитват за една тройка. За какво да си дава зор тройката в кърпа му е вързана. Негови приятели, завършили вече училище, работещи като бачкатори, взимат повече от учителите си и от мен(с висше образование съм). Просто живеем в държава, в която управляващите гледат да оправят себе си и ни разпродават на безценица на безработни англичани. И така, докато ни притискат в тинята, докато се обърнем – вече ще сме колониална държавица в ЕС. Децата ни ще бъдат черноработниците в същия този ЕС. Единственият начин е генерална стачка и нормално правителство.
Таня Христова, 50 г.


Малко от работата на учителите
Пише ви учител
И такива учители има
Тъжно е да си учител
На какво ще научат децата ни?
Тъжната истина за учителството
Учителските заплати
Автогол за стачкуващите учители
Трудът на учителите
Мотивацията на учениците

Коментирай