За дома

Как да спестим електроенергия през зимата?

Най-много пари плащаме за храна и отопление

07.10.2013г. / 11 40ч.
Мария Дуковска
Снимка: Sxc.hu

Снимка: Sxc.hu

Най-голям дял при формиране на общия разход на домакинствата у нас имат разходите за храна и жилище – 51,8 на сто от всички разходи, сочат последните актуални данни на Националния статистически институт, съобщава Dnes.bg.

Всеки човек харчи средно осем на сто от доходите за електроенергия, сочат данни на електроразпределителнотодружество ЧЕЗ, публикувани в изданието на компанията „Енергиен спестовник“.

Как да пестим енергия

Подмяната на електрическите крушки с енергоспестяващи или LED би имало бърз ефект за понижаване на сметката, тъй като денят намалява и осветление ще се ползва все повече през предстоящите месеци, а на осветлението се пада 6 на сто от сметката за ток.

В сравнение с класическите електрически крушки те пестят до 80 на сто от електроенергията при сравнително същото ниво на осветление и по-дълъг живот, са изчислили специалистите.

Зарядните устройства за телефони, джобни компютри, камери и други персонални устройства са енергийни „вампири“. Дръжте ги изключени, докато ви потрябват, защото количеството електроенергия, което използват, докато реално не вършат никаква работа, е неоправдано високо, смятат изследователи.

Пестене на енергия може да се осъществи, когато размразяваме продуктите от вечерта в хладилника, а не в микровълновата. Почистването на торбичката на прахосмукачката преди използването на уреда също би облекчило електромотора, а оттам и консумацията на ток.

По-ефективно е използването на тостер, електрическа кана или тенджера под налягане вместо електрическата печка, тъй като малките уреди използват по-малко ток.

Поставянето на хладилника по-далеч от готварската печка, отоплителни уреди или пряка слънчева светлина също би спестило от сметката, тъй като с всеки един градус над 20 градуса по Целзий, потреблението му нараства с около 6 на сто, сочат експертни изчисления.

Свързани статии

Използването на по-кратки програми на пералнята, сушилнята или миялната, и с по-ниски градуси, също пести от електроенергията, тъй като 85 на сто от консумирания ток отива за подгряване. За тези, които ползват бойлер, е важно да имат предвид часовете на нощната тарифа. Намаляване на разхода може да се постигне чрез оставяне на термостата на 60-65 градуса и източване на резервоара на всеки три месеца, посочват специалистите.

При купуването на нови електрически уреди, трябва да се обръща внимание на енергийните етикети и потреблението на ток при режим „standby“. Инвестицията в уреди клас „А“ си заслужава дългосрочно, макар да са малко по-скъпи, тъй като през годините ще консумират по-малко електроенергия.

Добра инвестиция е и закупуването на разклонител с много гнезда и копче за изключване. По този начинс натискането само на един бутон, ще могат да се изключат много електроуреди, включително и такива, които харчат доста ток при режим „standby“.

Коментирай