Здраве и красота

Първото бягане за жени в България

В България жените, които бягат в спортни състезания са едва 30%

10.04.2019г. / 06 00ч.
Михаела Лазарова
Снимка: Istock

Снимка: Istock

Бягането е едно от най-естествените движения за човека и то се отразява еднакво благотворно и на мъжете и на жените. Наред с борбата за всички други права жените обаче е трябвало да се борят за правото си да бягат. Катрин Сиутзър е първата жена, която през 1967 година бяга в Бостънския маратон, но за да бъде допусната се налага да се регистрира с мъжко име. 50 години по-късно тя бяга същия маратон, вече безпрепятствено. През 1997 година е организирано първото женско бягане в Париж с 1.500 участнички, а 20 години по-късно те вече наброяват 40.000.

Днес в България жените, които бягат в спортни състезания са едва 30% в сравнение с Европа, където те са 55%. Целта на BIODERMA Women’s Run е да промени тази статистика и да покаже, че бягането може да бъде забавно и е достъпно за всеки.

Основната дистанция на състезанието е 3 км и ще стартира от НДК. Организаторите са предвидили отделно класиране в категория „Мама и аз“, където майките ще имат възможност да се състезават отборно със своите деца на възраст до 12 години включително. Специално жури от модни експерти ще избере трите най-смели и екстравагантни участнички, които ще грабнат приза за най-оригинален костюм. Най-малките ентусиасти (от 4 до 12 години) ще могат да се включат в лекоатлетическа тренировка и детско бягане. Ще има и специални награди.

В инициативата ще се включи и актрисата Ирмена Чичикова, която е лице на кампанията „Заедно сме в училище без граници“ в полза на Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. 20% от средствата от такси за участие ще бъдат дарени на Сдружението.

„Заедно сме в училище без граници“ ще даде шанс на децата болни от рак да продължат учебния процес по време на лечението си, ще им помогне в усвояването на учебния материал и в успешното представяне на изпитите за завършване на учебната година. Проектът ще обхване над 100 деца в училищна възраст, които се лекуват в клиниките по детска онкохематология.

Повече за Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“

Това е организация, създадена от родители на деца с онкохематологични заболявания, техни близки и съмишленици. Регистрирано е през 2010 г. и вписано в ЦР на ЮЛНЦ за общественополезна дейност под № 201012222006. Притежава лиценз за предоставяне на социални услуги за деца, издаден от ДАЗД и е регистриран доставчик на социални услуги към АСП. Пълноправен член е на Международната конфедерация на организации на родители на деца с рак – CCI, обединяваща 181 организации от 90 държави.

Коментирай
Свободно време