Свободно време

Представиха „Лятото с тъжните курви“

Тайната на синята брада на Любен Дилов-син е разкрита

31.10.2016г. / 14 48ч.
Аз жената
Корица: издателство "Ентусиаст"

Корица: издателство "Ентусиаст"

Със синя брада и с асистенцията на Мария Силвестър и Биляна Петринска Любен Дилов-син представи мистериозния си сборник с разкази, първоначално появил се под формата на анонимни текстове във Фейсбук.

Премиерата на книгата „Лятото с тъжните курви“ препълни елитно столично заведение на 26 октомври и се превърна в едно от най-горещите светски събития тази есен. Изданието беше представено от писателя Любен Дилов-син, художника Онник Каранфилян и Виктория Бисерова, управител на издателство „Ентусиаст“ и редактор на книгата.

Цялата история на разказите, за които мнозина доскоро бяха убедени, че са писани от различни хора, беше разкрита от авторите Любен Дилов-син и Онник Каранфилян. Гостите разбраха тайната на синята брада на Дилов – една съвсем различна трактовка на приказката на Шарл Перо, отпращаща от психоанализата към психологията на творчеството. Само присъствалите на събитието научиха, че в 17-те разказа и миниатюри има тънка синя нишка – именно историята на синята брада.

„Датата 26 октомври не е избрана случайно. На този ден през 1440 година, заедно с двете му прислужници, е обесен Жил дьо Ре – прототипът на Синята брада. Телата им са изгорени и до 1992-а година, когато френски съд го реабилитира като напълно невинен, се смята, че е убил над 140 млади момичета. Символичната свързаност на убийството, любовта и творчеството (тела, поставени в подземието на паметта) събра 17-те разказа от „Лятото с тъжните курви“ и историята на рицаря Дьо Ре, един от най-големите военачалници на Жана д'Арк“ – обясни на присъстващите Дилов, представяйки специален текст, посветен на мита и съвременните му интерпретации.

Биляна Петринска и Мария Силвестър представиха два от разказите, за да илюстрират идеята, че всеки един от 17-те текста започва с едно и също изречение, а после продължава в стил и сюжет толкова разнородни, че да поддържат илюзията, че са писани от различни хора.

Авторът благодари на Виктория Бисерова за чудесната редакторска работа и на Онник Карамфилян за оформлението на книгата и за това, че е успял да надгради всяка история с изключителната си смесена техника, приближаваща се до вида и внушенията, с които текстовете се появиха първо в интернет.

Албумът „Лятото с тъжните курви“ беше представен на премиерата в две изпълнения: стандартно и луксозно лимитирано издание – номерирано и подписано от авторите, което може да бъде закупено само на промоциите на книгата, или поръчано на страницата на издателство „Ентусиаст“.

Приятели, колеги и близки на Любен Дилов-син и Онник Каранфилян, известни личности от света на шоубизнеса, медиите, културата и просто фенове на литературата и изкуството поздравиха двамата ексцентрични автори за успеха на съвместния им проект и станаха притежатели на изданието. ##

През септември 2016 г. Онник Каранфилян създава 17 графики, вдъхновени от разказите, и те се превръщат в албум със състояния в думи и форми, който предизвиква онова трудноопределимо усещане, когато Бог реши да ти бръкне с пръст в пъпа. Гъдел, гадене, смях и тъга. Но защо Бог ще иска да ти бърка в пъпа, питате се? Може би, за да ни напомни самозаблудата, че сме създадени по негов образ и подобие...

Любен Любенов Дилов, по-известен като Любен Дилов-син, е български телевизионен и киносценарист, писател-сатирик, журналист, медиен предприемач и политик. Роден е на 19 ноември 1964 г. в София. Син е на българския писател-фантаст Любен Дилов (1927-2008). Завършва Факултета по журналистика и масови комуникации в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Печатни медии“. Работи като редактор в няколко печатни издания като вестник „Поглед“, списание „Литературна академия“, „АБВ“, „1000 дни“ и др. От 1990 г. се занимава с телевизия и е двигател и основен идеолог на телевизионните предавания „Ку-ку“, „Каналето“, „Хъшове“, „Шоуто на Слави“. Автор е на сериалите „Седем часа разлика“ и „Sex, лъжи и телевизия“. Автор е на книгите: „Неспасяемият език, или детството на идиота“ (1989); „Слави Трифонов: За стърчането“ (2002), „Седнал във въздуха“ (2003), „Хуйку. Български антинародни приказки“ (2008), „Усмихни се България“ (с илюстрации на Чавдар Николов) (2008), „Циганите на Сатурн, бомба в парламента, секс с животни и други предизборни идеи“ (2009), „TILT. Началото“ (2010), „FaceБуки“ (2010), „FaceБуки II“ (2011), „FaceБуки III“ (2013).

Онник Каранфилян е роден на 8 март 1963 г. През 1982 г. завършва Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ с отличие, като от целия випуск получава пръв дипломата си „отличие с похвала“. Следва графика в Националната художествена академия, в класа на проф. Стоян Стоянов – Течи, и през 1994 г. защитава магистратура. Дипломната му работа съчетава за пръв път в историята на българската графика (изобразително изкуство) класическите техники на печат (офорт, суха игла, акватинта, литография, релефен печат) с компютърна графика. Негова е и първата изцяло създадена дигитална графика, отпечатана на ръчна хартия „Magniani“ в изключително лимитирана серия от 20 отпечатъка. Една от дипломните му работи е селектирана за Триенале на изкуствата в Осака през 1994 г.

Онник Каранфилян е единственият селектиран сред 19-те български автори, представени с 81 графики. Носител е на много награди от международните форуми за графика и основател на Екслибрис биеналето в България.

Обем: 112 стр.
Издателство: „Ентусиаст“ 
Цена: 25 лв.

Прочетете още:

Коментирай