Почти без изненади премина 92-рата церемония по връчване на наградите на филмовата академия в САЩ. Пищната церемония по традиция се проведе в Долби Тиътър в Лос Анджелис, събирайки на едно място едни от най-известните и успешни актьори, режисьори, продуценти, оператори и филмови дейци. За втора поредна година връчването на наградите премина без основен водещ, а различни звезди обявяваха победителите и поднасяха наградите.

Най-голямата изненада на вечерта безспорно бе филмът „Паразит“, който получи най-ценните награди – за най-добър филм, за най-добър чуждестранен филм и за режисура. Южнокорейският филм влезе в историята на Оскарите като първият филм на език, различен от английския, който бива отличен за най-добър филм на годината.

И дотук с изненадите. В другите основни категории наградите отидоха както прогнозираха повечето кинокритици, а именно за най-добра мъжка роля бе отличен Хоакин Финикс за „Жокера“, а за женска роля – Рене Зелуегър за превъплъщението си в легендарната Джуди Гарланд.

В категориите за поддържаща роля „Оскар“ получиха Лора Дърн за „Брачна история“ и Брад Пит за „Имало едно време в Холивуд“.

Вижте списък с номинациите и победителите в основните категории:

Най-добър режисьор:

„Ирландецът“ – Мартин Скорсезе

„Жокер“ – Тод Филипс

„1917“ – Сам Мендес

ПОБЕДИТЕЛ:„Паразит“ – Бонг Джун-хо


„Имало едно време в... Холивуд“ – Куентин Тарантино

Най-добър филм:

„Ирландецът“

„Имало едно време в... Холивуд“

„Жокер“

„Форд срещу Ферари“

ПОБЕДИТЕЛ: „Паразит“

„Малки жени“

„Брачна история“

Най-добра актриса в главна роля:


Синтия Ериво – „Хариет“

Скарлет Йохансон – „Брачна история“

Сърша Ронан – „Малки жени“

Чарлийз Терон– „Бомба със закъснител“

ПОБЕДИТЕЛ: Рене Зелуегър – „Джуди“


Най-добър актьор в главна роля:

Антонио Бандерас – „Болка и величие“

Леонардо ди Каприо – „Имало едно време в Холивуд“

Адам Драйвър – Marriage Story

ПОБЕДИТЕЛ: Хоакин Финикс – „Жокер“

Джонатан Прайс – „Двамата папи“

Най-добра актриса в поддържаща роля:

Кати Бейтс – Случаят „Ричард Джуъл“

ПОБЕДИТЕЛ: Лора Дърн – Брачна история

Скарлет Йохансон– „Джоджо заека“

Флоренс Пу – „Малки жени“

Марго Роби – „Бомба със закъснител“

Най-добър актьор в поддържаща роля:

Том Ханкс – „Прекрасен ден в съседство“

Антъни Хопкинс – „Двамата папи“

Ал Пачино – „Ирландецът“

Джо Пеши– „Ирландецът“

ПОБЕДИТЕЛ: Брад Пит –„Имало едно време в Холивуд“

Най-добър чуждоезичен филм:

Corpus Christi (Полша)

Honeyland (Северна Македония)

Les Miserables (Франция)

„Болка и величие“ (Испания)

ПОБЕДИТЕЛ: „Паразит“ (Южна Корея)

Оригинален сценарий:

„Вади ножовете“„Брачна история“

„1917“

„Имало едно време в Холивуд“

ПОБЕДИТЕЛ: „Паразит“

Най-добър адаптиран сценарий:

„Ирландецът“

ПОБЕДИТЕЛ: „Джоджо заека“

„Жокер“

„Малки жени“

„Двамата папи“

Най-добра оригинална песен:

I Can't Let You Throw Yourself Away – Toy Story 4

ПОБЕДИТЕЛ: I'm Gonna Love me Again – Rocketman

I'm Standing With You – Breakthrough

Into the Unknown – Frozen II

Stand Up – Harriet

Най-добра анимация:

„Как да тренираш дракон: Скритият свят“

„Изгубих тялото си“

„Клаус“

„Липсваща връзка“

ПОБЕДИТЕЛ: „Играта на играчките 4“

Най-добра прическа и грим:

ПОБЕДИТЕЛ: „Бомба със закъснител“

„Жокер“

„Джуди“

„Злодеида“

„1917“

Най-добри визуални ефекти:

„Отмъстителите: Краят“

„Ирландецът“

„Цар лъв“

ПОБЕДИТЕЛ: „1917“

„Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“

Операторско майсторство:

„Ирландецът“

„Жокер“

„Фарът“

ПОБЕДИТЕЛ: „1917“, Роджър Дикънс

„Имало едно време в Холивуд“

Монтаж:

ПОБЕДИТЕЛ: „Форд срещу Ферари“

„Ирландецът“

„Джоджо заека“

„Жокер“

„Паразит“

Най-добра сценография:

„Ирландецът“

„Джоджо заека“

„1917“

ПОБЕДИТЕЛ: „Имало едно време в Холивуд“

„Паразит“

Най-добри костюми:

„Ирландецът“

„Джоджо заека“

„Жокер“

ПОБЕДИТЕЛ:„Малки жени“

„Имало едно време в Холивуд“

Best Sound Mixing:

„Към звездите“

„Форд срещу Ферари“

„Жокер“

ПОБЕДИТЕЛ: „1917“

„Имало едно време в Холивуд“

Best Sound Editing:

ПОБЕДИТЕЛ: „Форд срещу Ферари“

„Жокер“

„1917“

„Имало едно време в Холивуд“

„Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“

Оригинален саундтрак:

ПОБЕДИТЕЛ: „Жокер“

„Малки жени“

„Брачна история“

„1917“

„Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър“

Най-добра късометражна анимация:

Dcera (Daughter)

ПОБЕДИТЕЛ: Hair Love

KitbullMemorable

Sister

Най-добър късометражен филм:

„Brotherhood“

„Nefta Gootball Club“

ПОБЕДИТЕЛ: „The Neighbours' Window“

„Saria“

„A Sister“

Снимки: БГНЕС/EPA