На 3. IX. 2007 г. стартира пети целеви тираж на Държавната парично-предметна лотария (ДППЛ) на тема “Набиране на средства в подкрепа на местното нематериално и фолклорно наследство”. Целевият тираж е част от проекта “Печелиш и помагаш”, съвместна инициатива на Еврофутбол, ДППЛ и Фондация “Работилница за граждански инициативи” (ФРГИ). Той ще приключи на 17. X. 2007 г. Отпечатаните билети са 200 000 броя с единична цена 1 лев. 11 % от набраните в края на тиража средства ще отидат за подпомагане на други културни проекти.
На 22 септември, в рамките на тиража, българският букмейкър и ФРГИ ще реализират еднодневен фестивал “Живо наследство”, в който участие ще вземат всички проекти от програмата.
През месец юни ФРГИ проведе за четвърти път конкурса “Живо Наследство”, на който от общо 105 кандидатури бяха избрани девет, различни по своята същност, но обединени от активното участие и желание на местните жители, да изградят мост между миналото и идните поколения. Българският букмейкър “Еврофутбол” финансира девет от тях, избрани на конкурсен принцип, за възстановяване и съхранение на местното фолклорно и културно нематериално богатство. Целта е да се проучат и продължат традициите на нашите предци, голяма част от които са уникални. Всеки един от тези 9 проекта, чрез финансирането, ще направи официално представяне през септември и октомври в своето населено място. В рамките на тиража, на 22. IX. 2007 г. ще се проведе мащабен еднодневен фолклорен фестивал “Живо наследство”. Събитието ще се проведе от 12.00 часа на сцената на Южният парк в гр. София. Участие ще вземат деветте одобрени проекта от тази година и минали участници в програмата на ФРГИ – “Живо Наследство”. В рамките на фестивала ще бъдат представени занаяти, умения и традиции. На голяма сцена ще могат да бъдат чути стари фолклорни песни, ще бъдат възродени обичаи и ритуали, а в края на фестивалния ден ще бъде прожектиран филм разказващ за участниците и проектите.
- Проектът на с. Тракиец, обл. Хасково, е разработен съвместно от българи и етнически турци и е свързан с два големи празника – Коледа и Рамазан Байрам. С подкрепата на българския букмейкър там се откриват две работилници – за обреден реквизит и атрибути и за обредни хлябове, краваи, колачета. Провеждат се и етнографски експедиции, като целта им е да бъдат проучени и събрани информация и експонати, които ще се подредят в постоянна експозиция.
- “Еврофутбол” даде рамо и на амбициозното начинание на група за автентичен фолклор от гр. Добрич. Тя проучва и ще разпространи 20 добруджански коледни песни и наричания, които ще бъдат издадени на CD.
- В село Ветрен, обл. Силистра, се изгражда риболовен музей, в който ще бъдат изложени фотографии и експонати, свързани с един от основните местни поминъци – рибарството.
- С популяризирането на уникалните архитектурни и културни паметници в с. Паталеница, обл. Пазарджик, са се заели от местното училищно настоятелство. Те работят за създаването на образователни и рекламни материали, в които ще разкажат за удивителната история на средновековната църква “Св. Димитър” (XІІ-XІІІ век).
- Петият проект се реализира от младежка група Арт – център “ИАРА” в гр. Дупница. Те организират провеждане на музикален уъркшоп за ударни инструменти (перкусии, тарамбуки и др.) и на Младежки музикален фестивал. Ще бъдат създадени, разучени и представени пред широка аудитория композиции на базата на смесване на модерно звучене и характерни фолклорни ритми.
- Българският букмейкър подпомогна и възстановяването на уникалния фолклорен театър на сенките “Карагьоз” в Шумен. Въз основа на етнографски проучвания професионална група, съставена от българи, турци и роми, ще възстановят тази традиция и ще представят спектакъла пред публика.
- Инициативна група от с. Горна Росица, Севлиевско, е ангажирана с изследването на типични за региона сватбени обичаи – песни, носии, танци и ритуали и обредни гозби. Подготвя се и тяхната възстановка.
- Девойки и младежи от гр. Търговище се обучават в ръчно изработване на предмети от естествени материали – шума, вълна, коприна, включително плетене с шумки от царевица и др. На място се провеждат изложби с демонстрации на усвоените умения.
- Организирана сбирка по ръкоделие на група възрастни жители от Ловешкия край цели да предаде уменията си на по-младото поколение. В рамките на Европейските дни на наследството в края на септември в града ще бъде пресъздадена и традиционна местна седянка.