Свободно време

5 признака, че перфекционизмът ви пречи

Манията да сте перфектни във всичко всъщност ви възпира

16.02.2021г. / 11 11ч.
Илияна Николова
Снимка: istock

Снимка: istock

Перфекционизмът може да е колкото положителна, толкова и отрицателна черта. Отрицателната ѝ страна идва най-вече за вас самите, а не за околните, не за кариерата ви и определено не за всички неща, с които се занимавате ежедневно и които обичате да изпипвате. Перфекционизмът може да ви изиграе лоша шега в емоционален и психологически план. Когато той започне да заема твърде големи размери се превръща от положително в отрицателно качество. Тогава започва да пречи не само на личния ви, но и на професионалния ви живот.

Поставянето на реални и изпълними цели е изключително важно, за да бъдете успешни. В тези граници влизат и провалите, и грешките, които ще допуснете. Те са важни уроци, които трябва да научите по пътя на успеха и постигането на целите. Ако се възпирате от това да сгрешите, само и само да сте перфектни, това има своите негативи и вероятно ще ги усетите в даден момент.

Негативните черти на перфекционистите

Кои са признаците, че вашият перфекционизъм всъщност ви дърпа назад?

Отлагане

Ако винаги отлагате от страх, че ще се провалите, това е признак на краен перфекционизъм, който ви вреди. Изчаквате правилния, точния момент, съмнявате се в способностите си и чакате да натрупате повече опит, да се развиете. Не се съгласявате на повишение, защото не се смятате за заслужили или способни. Не търсите нова работа, защото не сте сигурни, че ще се справите перфектно. Не се впускате в нова връзка, защото не мислите, че моментът е подходящ. Всички тези признаци показват, че е време да се отпуснете малко и да осъзнаете, че няма перфектни хора.

Правите постоянни ревизии

Когато правите нещо го довършвате, но след това се връщате да проверите собствения си труд. Съмнявате се, че сте го направили добре. Искате да го направите още по-добре. Винаги виждате недостатъците си, вместо да празнувате победите си.

Тест: Перфекционист ли сте?

Имате чувството, че не сте достатъчно добри

Хубаво е човек да има реална и истинска, обективна преценка за себе си и способностите си. Но когато всички са доволни от вас и ви го казват, а вие не им вярвате, това е признак на болезнен и краен перфекционизъм. Придържането към реалистични стандарти ще ви донесе много повече спокойствие, балансираност и възможност реално да постигнете успехи и да се развиете.

Изпитвате непрекъсната тревожност и стрес на работа и вкъщи

Стрес може да се изпитва по много причини. Една от тях е прекаленото желание да сте перфектни във всичко, което правите. Всеки иска да е добър в професията си, да е добър партньор или съпруг, но идеални хора няма. Колкото по-бързо възприемете недостатъците си и заживеете в мир с тях, толкова по-бързо ще се освободите от вредния стрес, който ви разболява.

Майки, спрете да се стараете да бъдете перфектни!

Имате отрицателна самооценка

В търсене на перфектността много често хората изпадат в крайности и са прекалено критични към себе си. Така не си помагате, а дори напротив – препъвате се по пътя към успеха и постигането на целите и малките победи в живота.

Коментирай