В момента се провежда Петата министерска конференция за защита на горите в Европа (MCPFE) – затова WWF призовава европейските министри да работят приоритетно срещу обезлесяването. То обхваща 13 млн. хектара годишно или 36 футболни игрища на минута и е третият най-голям източник на емисии от газове, водещи до глобално затопляне (с близо 20 на сто от общото им количество).
“Европейските страни са изправени пред двойно предизвикателство”, казва Гералд Щайндлегер, ръководител на Световната програма по горите на WWF. “Трябва да се разработят стратегии, които да работят не само за най-ефективното използване на европейските гори и за опазване на социоекологичните ценности и биоразнообразието, но и за борбата с промените в климата. Европейските страни трябва да спрат обезлесяването в световен мащаб. Ако то продължи, няма да може да се справим с промените в климата”.
В самата Европа горите се увеличават, но са изправени пред заплахите от глобалното затопляне. Според Междуправителствената комисия за промените в климата, то води до по-чести заболявания на горите, които сериозно ги увреждат. Затова WWF смята, че спирането на обезлесяването и грижите за горите трябва да се включат в мерките за борба с промените в климата. Европейските правителства трябва да са наясно, че това може да стане само с амбициозни мерки и промени в политиката на глобално ниво – повишаване на енергийната ефективност, намаляване на потреблението на енергия и драстично ограничаване на използването на изкопаеми горива чрез замяната им с нисковъглеродни горива и възобновяеми енергийни източници.
WWF иска правителствата да осъзнаят, че безконтролното производство и търговия с биоенергия може да доведе до допълнително обезлесяване и унищожаване на горите в цял свят, включително в Европа. Трябва да се въведат принципи и критерии за производството и вноса на биоенергия, съобразени с устойчивото управление на горите.
WWF не се обявява срещу нарастващото потребление на дървесина в Европа. Но европейските страни трябва да увеличат усилията си в борбата с незаконния дърводобив и търговия и да се въведе задължителна сертификация на биоенергията, която се произвежда и потребява в Европа. Досега обаче Министерската конференция за защита на горите в Европа не е съсредоточавала усилията си по тези въпроси.
“Европейските гори трябва да се опазват като разнообразни екосистеми и това не се прави само заради собствения интерес на природозащитниците. Има все повече научни доказателства, че колкото по-разнообразни са европейските гори, толкова по-устойчиви са те на глобалното затопляне. Така те ще осигурят не само бъдещи доставки на дървесина, но и поминък за местните хора”, заключава Гералд Щайндлегер.
WWF е една от двете неправителствени организации, поканени да направят обръщение пред Петата министерска конференция за защита на горите в Европа, на която ще участват министри от 46 европейски страни, Европейския съюз и няколко международни организации. WWF е със статут на наблюдател на конференцията още от започването й през 1990 г.
Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. Основните тематични направления в работата на WWF Дунавско-Карпатска програма България са защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони.