Д-р Теодора Върбова е главен детски лекар в Дентална клиника Петър Дучев. Каква трябва да бъде грижата за детските зъби през лятото, как да се избегнат кариесите при малките деца и колко честа трябва да е профилактиката, ще разберем от разговора с нея за Az-jenata.bg.
Най-често се сблъскваме с кариес – заболяване, което за съжаление при децата прогресира бързо. Това, което особено ни тревожи, е че родителите често не го разпознават в началния му стадий. Когато зъбът не боли, проблемът остава „невидим“, и в много случаи децата идват при нас чак когато вече има усложнения – болка, подуване, абсцес.
Друг често срещан проблем е липсата на изградени хигиенни навици – неправилно или нередовно миене на зъби, което води до натрупване на плака и възпаление на венците. При по-малките деца често наблюдаваме и т. нар. „кариес на биберона“ – резултат от чест прием на подсладени течности вечер или нощем.
Моят съвет към родителите е да не чакат симптоми, а да изградят навик за редовни профилактични прегледи. Така можем да открием проблемите в ранен стадий и да ги решим без болка, без страх и без стрес за детето.
През лятото режимът на хранене и миене на зъби често се нарушава. Децата похапват по-често сладолед, плодови сокове и други сладки храни, а хигиената минава на заден план. В комбинация с високите температури и дехидратацията, това създава идеална среда за развитие на кариеси.
Най-важното е да не забравяме четката и пастата – нека те бъдат първи в багажа! Препоръчвам родителите да напомнят на децата да мият зъбите си поне два пъти дневно и задължително да ги проверяват. Ако няма възможност за измиване на зъбите – изплакването с вода и дъвка без захар е добра алтернатива временно.
На всеки три или шест месеца според кариес риска. Това е оптималният период, в който можем да открием проблеми още в ранен стадий и да предотвратим усложнения. За децата с по-висок кариес – рисков профил препоръчваме по-чести посещения.
Около 6-7-годишна възраст децата вече могат да поемат по-голяма отговорност, но родителският контрол остава ключов до поне 10 години. Добра идея е да миете зъбите заедно и да превърнете това време в игра – с музика, пясъчен часовник или приложение.
Родителите са основният пример. Когато децата виждат, че мама и тати мият зъбите си редовно, те подражават и има по-голяма вероятност да им остане като ежедневен навик занапред. Родителите са и „контролният орган“ – трябва да проверяват дали детето е изчеткало добре, особено вечер.
Белезникави петна по зъбите – особено по предните или по дъвкателните повърхности на кътниците – са сигнал за начало на деминерализация. Също така, ако детето се оплаква, че усеща болка при хранене със сладко или студено, това е повод за преглед и почти винаги се касае за кариес.
Почистването включва премахване на зъбна плака и оцветявания, полиране на зъбите и почти винаги – прилагане на флуориден лак. Подходящо е още след появата на първите кътници – около 3-4-годишна възраст. То е напълно безболезнено и може да бъде дори приятно за децата.
Най-добре работят игрите и наградите. Например – състезание за най-блестяща усмивка, забавно календарче за отбелязване на миенето на зъбите или специална четка с любим герой, която да мотивира детето. Важно е грижата за зъбите да се възприема не като задължение, а като забавна част от деня.