Тя, звездата

Гуна Иванова: 40 години вярна на българската народна песен

18.08.2008г. / 09 06ч.
Аз жената
Гуна Иванова: 40 години вярна на българската народна песен

Чаровна и лъчезарна, Гуна Иванова е от тези събеседници, с които не можеш да се наприказваш. Въпреки своя 40-годишен сценичен триумф, тя е една съвсем „земна” жена. Нищо в поведението й извън сцената не подсказва, че същата тази невероятна певица на юбилейния си концерт  в края на април 2008 г. изправи на крака препълнената зала № 1 на Националния дворец на културата в София и я накара не просто да я аплодира, но и да пее и танцува заедно с нея. А на цветята, с които буквално бе затрупана след концерта, на прегръдките, възхищението и благодарността на просълзените й почитатели, биха завидяли много от днешните „звезди”.
Досега Гуна Иванова е издадала 6 албума. Всички те се отличават не само с автентично народно звучене, но и с патриотичната си тематика, както и с активната гражданска позиция на певицата. Първият й албум излиза  като дългосвиреща плоча през 1985 г. в 10-хиляден тираж. През 1992 г. издава на аудио-касета албум под наслов „Бисери от Македония”, а през 1997 г. – аудио-касетата „Всички сме българи”. Следващите три албума са в дискове и касети - „Ех, мъко моя” (2003 г.) в памет на сина й, „Орисия” (2006 г.) и „Поклон с песен” (2008 г.). 
За дългогодишната й  творческа дейност в областта на фолклорните изкуства, през пролетта на 2008 г. Българската академия на науките и изкуствата удостои Гуна Иванова със званието „Дописен член”.

Години наред ти успяваш да правиш нещо невероятно и уникално на българската музикална сцена – с изпълненията си не просто доставяш естетическо удоволствие, но обединяваш съвсем различни хора. На концерта ти те аплодираха хора на различна възраст - от 5 до 85. Харесват те и те слушат с удоволствие хора с разнообразни музикални  предпочитания, хора с различно социално положение и политическа ориентация. Как си обясняваш  това?
Може би обяснението е в това, че успях да се опазя от всякаква политическа ангажираност и останах вярна единствено на българската народна песен и на истинските й ценители. Изпълнявам различни народни песни - и шопски, и бързи тракийски, но преди всичко пирински, македонски народни песни. А в тях се пее не само за любов и красота, за вярност, мъка и раздяла. Тези песни разказват истории за истински събития и смели мъже и жени, за хайдути и воеводи, които ни карат да се чувстваме горди, че сме българи независимо от абсурдите на времето, в което живеем. Такива са например песните за Гоце Делчев и Райна Попгеоргиева. Във всеки от 6-те албума, които съм издала досега, включвам поне две патриотични песни. Освен тях създадох и изпълнявам и други песни във връзка с драматични събития от нашата действителност, като например песента „Майчини сълзи”, посветена на майките, чиито деца загинаха в р. Лим.

Всичките ти песни се отличават с прекрасна мелодия, невероятен аранжимент и съдържателни текстове. Самата ти си автор на някои от песните, които изпълняваш, но и тези авторски песни звучат по народному: „Ей, ти, моме Ангелино”, „Айде, моме, босо по росата”, „Рано е мома ранила”. Как постигаш това?
Работя в екип с първокласни професионалисти като Райко Кирилов, Стоян Джамбазов и неговия оркестър „Щуро маке”, Валери Димчев, Сашко Велков от Македония, и др. С тяхна помощ песните, които изпълнявам, успяват да  докоснат сърцата на хората и с мелодия, и с аранжимент, и с текст. Неслучайно на юбилейния ми концерт по повод 40 години на сцената имахме удоволствието да се насладим на изпълненията на музикантите от „Щуро маке” и оркестъра на Валери Димчев, на танцов ансамбъл „Чинари” с хореограф Асен Павлов, на танцьори от ансамбъл „Пирин”, на воеводата на македонската песен Володя Стоянов, на първите ми ученички Ева и Зоя, на „Ева квартет” и фолклорна формация „Софийски славейчета” при културен институт „Красно село”, на „бисерчетата” Андреа, Мойсей и Пирина от фолкформацията при Общинския младежки дом на гр. Перник, както и на внучките ми – малките певици Ива и Велислава. 

В твоето голямо семейство всички пеят или свирят от съвсем малки.  Отрано си по седенки и събори, а  първата ти сценична изява на фестивал е още като дете. На концерта ти в НДК твоите ученици показаха завидна класа и предизвикаха възторга на публиката. Какво е за теб работата с талантливи деца?
Обичам да издирвам изявени гласове. Стремя се от всеки талант да направя „звезда”. Работата с децата ми доставя невероятно удоволетворение.  Песните, които не успявам да запиша сама, поверявам на своите ученици. Гледам на всеки един от тях като на една уникална личност, старая се да ги науча не само как да пеят, но и как да се представят на сцената, и да намерят пътя си в живота. Първата ми ученичка е Ева. Сега тя е в основата на фолклорната формация „Ева квартет”, която звучи невероятно. След първата формация на деца, която създадох  в Двореца на културата в Перник, направих детска и женска формация в Белово, а след това и в Бусманци. Непрекъснато участваме с децата в различни прояви и навсякъде, където моите ученици се изявяват, завладяват и публика, и жури. Случвало се е при съвместно участие с малките ми ученици в телевизионни предавания, организаторите така да се прехласнат по тях, че да забравят за мен. Стига ми, че имам възможност да работя с гласовити деца. Където и да отидат, все някой ще каже за тях: „Това дете не можа да не е от школата на Гуна!”. Освен работа с даровити деца, с удоволствие изнасям образователни концерти за деца и се опитвам да ги привлека към народната песен, защото само чрез нея едно дете би могло да се гордее, че е българче.

Имаш в репертоара си повече от 100 български народни песни. Над 20 твои изпълнения са  записани в Златния фонд на българското национално радио. Как оценяваш професионалния си път до момента?
Иван Искренов е човекът, който ме изведе от художествената самодейност до професионалната сцена. Направи го за първи път с песента „Катерино моме”. Същата тази песен на фолклорен фестивал в Истанбул през 1998 г. накара хората да започнат да слизат към сцената и да ме обсипват с хортензии. Обиколила съм с песни най-изисканите и красиви кътчета на света. Щастлива съм, когато в залата има само обич, изкуство и много цветя, защото обичта на хората ме прави по-богата от най-големите богаташи. През 1989 г., преди промените у нас, на концерт в Канада хората в залата станаха на крака и плакаха, докато пеех песента „Българин ме викат”.

Участвала си в много фестивали и конкурси, и навсякъде си печелила както журито, така и публиката. Усъвършенствала си се като певица в различни формации и състави – работила си в пернишкия ансамбъл "Граово", печелила си конкурс в Народния хор при радио "София", била си солистка в Ансамбъла на строителни войски, пяла си и в "Мистерията на българските гласове" с ръководител Здравко Михайлов. Изнасяла си по 10-12 концерта на ден. Пяла си на различни сцени по цял свят – в Русия, Канада, Швейцария, Англия, Франция, Германия, Югославия, Сирия, Тунис ... А в същото време си завършила школа за художествени ръководители в Пловдив, занимавала си се и с научна работа като организатор по труда в завод „Стомана”, гр. Перник. Как изглежда човекът Гуна Иванова зад всички тези творчески и професионални успехи?
Най-ценното в живота ми са близките ми. Родена съм в село Богородица в Огражден планина. В рода ни сме пет Гуни, а моето име, което на  гръцки означава скъпа кожена наметка, всъщност идва от българското „гуни ме”, т.е. прегърни ме. Двамата ми братя и сестра ми пееха прекрасно. Имах семейство с две деца, в което цареше невероятна хармония. Именно благодарение на мъжа ми, който си отиде рано от този свят, съм певица. Той ме подкрепяше във всичко, твърдеше, че нямам равна на себе си.  През последните години особено се вълнувам и гордея с постиженията на двете ми внучки Ива и Велислава, които също пеят. А от тежките удари, които животът ми поднесе, оцелях  благодарение на приятелите ми. 

Ако човек те срещне на улицата, би те сбъркал с някоя бизнесдама, защото се обличаш много стилно и елегантно. А и със сценичния си стил се отличаваш от традиционната представа за  българска народна певица.  Тоалетите ти са уникални – изискано семпли рокли в емоционално ярко червено или елегантно черно, върху които изкусно са избродирани шевици от традиционни народни носии. Това оригинално съчетание създава усещане както за българска принадлежност, така и за класическа дамска елегантност - народна певица и дама едновременно! И все пак каква е истинската Гуна Иванова?
Много държа на сценичното представяне и дори да ме слуша само един човек, за мен той е Бог, ще бъда на сцената с цялото си достолепие и ще му поднеса нещата истински. За мен сцената е храм, не мога по панталон и сако да пея  „Ах, къде е мойто либе” и „Лудо младо сън засънило”.
Много чувствителна и състрадателна натура съм. Бих помогнала на човек в нужда, дори и да ме е наранил с нещо. Текстовете на песните, които изпълнявам, разкриват и част от мен самата. Например песента „Народе мой”, която изпълнявам по музика и аранжимент на Сашко Велков и текст на Снежана Григорова:
„Жадна аз не съм за слава, нито за пари.
Стига ми, че вас ви имам, мои приятели.
Бог да ни благослови заедно да сме,
Да прогоним надалеко злобата и завистта.”

С топъл глас и чаровна усмивка  успяваш да плениш хората и извън сцената. Оставяш усещане за доброта, човечност и безкористно себераздаване. Това ли е твоето послание към ценителите на българската народна музика и хората изобщо?
С песента „Дълбок поклон” по текст на Далия Иванова, музика - Райко Кирилов и аранжимент - Стоян Джамбазов благодаря на всички за обичта и признанието към мен и хубавата българска народна песен:
„Всички хора са близки по съдба
Всички хора са равни в любовта
И дълбок поклон правя за това,
Че приехте ме в душата – мен и песента.”

Благодарим ти и ние,  Гуна, затова, че си сред нас и на сцената, и ни помагаш да бъдем по-добри и да се гордеем, че сме българи!

* Автор: Анна Димитрова

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
Васил ( преди 11 години )
Гуна Иванова е светица! Грях им на душата на онези, които хулят името и! Но Господ вижда и рано или късно наказва хулителите, както се е случвало в старобиблейски времена. Както е сипал огън и жупел върху Содом и Гомор, така може да порази и онези жители на кв Грамада в Благоевград, които си позволяват да ругаят една достойна българка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Ralica ( преди 11 години )
Za gospojata,koqto s izvinenie pliue v liceto na 4oveka,koyto izdiga neynoto dete ,a imenno Guna Ivanova 6te kaja samo edno Guna Ivanova naistina si izbira po-bogatite deca,no no ne bogati ot finansova strana,a ot duhovna i ako na neq tova ne i iznasq neka neynoto dete da spre da pose6tava grupata na Guna Ivanova, za6toto vsi4ki ot foruma znaqt koy e napisal tozi komentar!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Марта ( преди 11 години )
Гунчето ли......? абе тя си е едно най-обикновеенно егоистче,.....ама айде....... Миналата година ,като и дадоха наградата на ПИРИН Фолка,макар нейното име въобще да не се вписваше на този форум(но знаете ,че в България всичко е възможна),ей.....тя си помисли ,че е хванала госпот за топките.......,както и да е......,жалки и смешни са подобни ситуации с хора като нея.......!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Анонимна ( преди 11 години )
На мене ли обяснявате ,че Гуна нее коректна и е егоист?! Аз най-дорре ще Ви кажа,Гуна е свикнала цял живот да е водеща фигура и цял живот е ползвала един или друг човек за да си направи реклама,сега прави това с нашите деца!!! Аз съм родител на дете посещаващо нейните,незнам как да ги нарека,-часове ли,курсове ли и аз незнам,защото цялата история е г-жа Гуна да си направи реклама а и да прибере някой лев! Най-обидното за мене беше,когато върху клиповете на нашите деца(който между другото си финансираме ние,както записите,аранжиментите,клиповете-всичко) въпростната Гуна написа "ВЪЗПИТАНИЦИ НА ГУНА ИВАНОВА",извинявайте,но възпитанието го правят родителите,а не хората занимаващи се с някаква извън кластна дейност!!!! Възпитание е едно а придобивате на нещо допълнително в сверата на искуството или спорта е съвсем друго!!!! Възпитаници могат да се нарекат животните в цирка но не и децата ни !!!! И накрая искам да Ви разкажа още нещо,г-жа Гуна,избира в своето обкражетие деца и родители който са с добро финансово положение-мисля ме разбирате,лично моето семейство нее с такива възможности,но за да не делиме детето ни от неговите другарчета,който също посещават часовете на Иванова,макар въпростната госпожа нонстоп да ни напомня,че работи само с богаташи,правим всичко възможно все още да търпим нейните капризи.........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Донка ( преди 11 години )
Еми да се намеся и аз.........Аз също не харесвам Гуна Иванова ,като певица,но не я отричам,да тя е свързана с фолклорът ни и има своето място там,неможе всички певци да са едни и същи ! Найстина,куцо кьораво и сакато станаха певци и певици,както казваше Радой Ралин " Поебе са,поебе са и стане поетеса.....",аналогично е и в музиката еле в чалгата. За мене също е чудно,как станаха "певци" : Полина Паскова,Лили Цветкова,Яна Добрева,Янко Неделчев,Петко захариев,София Илиева,Юри Крумов,Кирилов,Надя Евтимова и др.,като първо неса характерни певци и преповтарят едни и същи песни,за да си народен певец музиката трябва да извира от душата ти ,както пееше Гугов,Виденови,както пеят Николина,Володя,Божкови,Вълканов,Лунджов,Гоцев,Таня Костова,Стоименова и др. Но за съжаление днештните "звезди" повече ги гледаме отколкото слушаме,реклама,реклама и пак реклама и *** се превръща в крем карамел с извинение.......За съжаление това е българската действителност,тука всичко е възможно............. ПОЗДРАВИ ДО ВСИЧКИ ВЪВ ФОРУМА !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Мрън ( преди 11 години )
Ей, колко ясно и кратко написано, Йорданка... Наистина сме като овце, то затова и толкова се натискат да влязат в политиката, колко лесно се управляват овце и колко е лесно да се възползваш от такъв *** народд. Бе-е-е-е-е. Хубава е Гуна, голяма певица е, бе-е-е-е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Йорданка ( преди 11 години )
и ас мисля като г-жа Пандева,Гуна Иванова нее кой знае каква певица,повече врещи отколкото пее! Реших да напиша коментар,най вече заради това,да има в коментарите различни мнения и позиции,защото четейки коментарите надолу,чета едно и също и ми е мъчно ,че българина е като овца,като го бутне някой в една посока и всички натам.......Много певци станаха популярни вез да могат да пеят,жив пример за това е Севдалина Спасова-стана легенда спосредствено пеене тип ученичка от хор!!! А на всичкото отгоре,Спасова е и преподавател в благоевградският университет и то по пеене,същатата ситуация е и с посредственият"певец" Янко Неделчев-преподавател по пеене без да може да пее!!!!???? Това само в България може да се случи и да го има........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Емилия ( преди 11 години )
Гуна иванова е един себелюбив и егоистичен човек,който не я познава от близо се лъже от нейното лицемерие и пресингьосване!!! Но все пак аз и желая здраве !!! Като певица също не е нищо особенно,крещи и врещи, но това незначи че е много можеща,пеенето и е бедно на орнаментика и чувство-крещяне и врещяне,най-обикновенно рустикално селско пеене,в съседна македония дори и небиха се заслушали в нейното пеене......Чуйте певици на нейната възраст от Македония и ще разберете за какво говоря-Петранка Костадинова,Сузана Спасовска,Виданка Георгиева,Есма Реджепова,Блага Петреска,Атина Апостолова,Виолета Тамовска..........,чуйте и ще разберете за какво ви говоря !......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Бисер ( преди 11 години )
Двуянка-певица създадена да пее на 2 гласа- от душа и от сърце.Орисана от съдбата- да пее и радва душата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
atanaska ( преди 11 години )