Световен ден на контрацепцията

26.09.2007г. / 13 55ч.
Аз жената
Световен ден на контрацепцията

На 26 Септември 2007 в БТА се проведе пресконференция по повод Световния ден на контрацепцията, който се отбелязва за първи път тази година по инициатива на Байер Шеринг Фарма. Целта на тази международна кампания е да алармира обществеността за големия брой нежелани бременности в развитите държави и последиците от тях. В световен мащаб 80 милиона жени забременяват непланирано всяка година. 20 милиона правят аборт и 68 000 от тях умират.

Статистиката от България показва, че броят на абортите у нас е по-висок дори от този в най-големите европейски държави - през 2005 г. у нас са направени 41 795 аборта, за сравнение в Румъния броят им е около 17 902, а във Финландия абортите са едва 2 268 годишно. Именно затова доц. д-р Елиан Рачев, председател на Българското дружество по акушерство и гинекология (БДАГ) и д-р Георги Коларов призоваха жените да планират отговорно бременността си, като се доверят на съвременната контрацепция.

Подчертано бе, че в България, въпреки наличието и лесния достъп до най-съвременните продукти за контрацепция, нивото на информираност и използването на този метод (който е най-сигурен и с най-много доказани ползи) е около 10 пъти по-ниско от средното за Европа.

Опровергани бяха съществуващите от миналото митове относно някои нежелани ефекти на противозачатъчното хапче. Д-р Коларов отбеляза: “Днес разполагаме с най-съвременните продукти за орална контрацепция – като Ясмин например. Останаха далеч в миналото опасенията, че използването на хапчето води до увеличаване на телесното тегло и окосмяване. Напротив, продължителният прием  на Ясмин с революционната съставка Дроспиренон води до стабилизиране на телесното тегло, подобрява състоянието на кожата, регулира цикъла и облекчава пременструалния синдром.”

Компанията съвместно с  БДАГ обяви своята кампания „Стани майка, когато си готова” на Световния ден на контрацепцията. Посланик на инициативата е ТВ водещата Радост от “Огледала”. Кампанията призовава младата жена да подходи отговорно към живота, който създава. Българката подобно на европейката има право да избира и планира най-важните моменти в живота си, какъвто е този да станеш майка. Радост сподели, че тя самата като активна и модерна жена, е планирала бременността си и преди и след нея се е доверявала на хапчето. Според нея: „българката вече е модерна жена и умее свободно да взима решенията си. Майчинството е нещо вълшебно, което всяка жена трябва да изпита, но е важно да избере подходящия момент.”

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
dida_muzika ( преди 12 години )
pih 1 godina qsmin-mnogo napalniah na vsi4koto otgore kato go spriah vze da mi zakasniava i sega ne znam koga 6te mi doide.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар