Мода

Първи симптоми, че сте станали шопинг маниак

3 начина да преодолеем пагубното си увлечение по модните дрехи, обувки, чанти, бижута и козметика

11.01.2013г. / 10 45ч.
Надежда Маринова
Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Животът ни е немислим без покупки: редовно попълваме запасите си в гардероба. Не може да кажете колко броя дънки, поли и блузи имате. Не пропускате седмица, без да си купите нещо – без значение бижу, колан или блузка. Шопинг маниачките се омайват от всичко женско – дрехи, обувки, чанти, бельо, бижута, козметика. Някои си падат и по магазините „За 1 лев“ и „Втора употреба“, но и това се брои за мания. В някои магазини „Втора употреба“ вече има банкови терминали – ако парите в портмонето са ви свършили – може да платите с карта, няма проблем. Всичко е в услуга на купувача.

Свързани статии

„Когато ми е радостно, влизам в бижутериен магазин и си купувам бижу. Когато ми е тъжно, влизам и си купувам бижу.“

„Купувам си един шал, чанта – независимо какво – и цял ден ми е хубаво!“

Това са признания на две жени от София. Пристрастени ли сте към пазаруването? Лекувате ли с него стреса? Сънувате ли модни тоалети? Спъвате ли се по тротоарите, докато ходите с глава, обърната към витрините? Ако отговорите ви на въпросите са „да“, има голяма вероятност да сте шопинг маниак.

 

Според едно изследване най-опасната възраст за пристрастяване към шопинга е от 25 до 30 и от 45 до 50 години и то при хора от големите градове. Естествено – хората в малките населени места нямат тези изкушения.

Умните пазаруват след като обмислят добре – трябва ли им новата вещ и платили ли са месечните домакински разходи.

В най-силната си степен заболяването протича с плащане с кредитни карти. Вманиачените прибягват до потребителски кредити и заеми от близки хора.

Как можем да противодействаме на магията на пазаруването:

Преподредете гардероба си с помощта на приятелка. Ще се учудите колко броя тоалети ще комбинирате, които ще ви стигнат за цяла година. Планирайте най-необходимите, минималните покупки за следващия сезон.

Тренирайте волята си – поставете си цел – две седмици без да влезете в магазин за дрехи, после още две и накрая може да празнувате юбилей – 30 дни без нито една покупка.

Намерете си заместител на пазаруването и то далеч от търговските улици и моловете. Започнете да се занимавате с туризъм, разходка в парка, благотворителна или доброволческа работа в правителствена/неправителствена организация. Ако си уреждате среща с приятелка – нека да не е с цел шопинг. Посетете изложба в галерия или се разходете в парка. Някои лекуват пристрастеността си към купуването на дрехи и козметика като отделят замислените за покупката пари настрана и ги спестяват за екскурзия. Отлично решение – психолозите подкрепят пътуванията с цел позитивни емоции и преживявания на мястото на трупането на вещи. Така вместо 2 нови чанти, 3 панталона, 5 блузи и 2 парфюма имате резервация за великденска екскурзия в Гърция.

Коментирай