Размяната на дрешки и продажбата втора употреба между родители е със сигурност начин за оптимизация на семейния бюджет. Вече са онлайн редица сайтове с подобни услуги.
Представяме ви най-новия подобен проект – “Купи ми мамо” (www.kupimimamo.bg). Разговаряме с неговия основател инж. Койчо Митев.
Как се роди идеята за вашия сайт?
Ние сме семейство – баща, дъщеря и син. Дъщерята Михаела живее в Братислава, Словакия и тя е автор на идеята за сайта. Целта ни е да продължим и да поддържаме огънчето на човешките добродетели. Днес в епохата на интернет е възможно да се осъществяват контакти в социална среда от хора, които имат общи проблеми. В условията на финансова криза е важно да се предложи инструмент за разумно използване на инвестициите в децата, които се изразяват най-вече в закупени дрешки, книги, играчки и те не се използват. Децата бързо растат, а някой друг може да използва дрешките, които са малки или малко износени. В същото време много български деца растат в домове без родители и ние се сещаме за тях само около Коледа. Защо да не го направим наше ежедневие? Без много шум всеки може да подари дрешки, книжки и играчки на конкретно дете от тези домове, с ясното съзнание за кого са предназначени тези вещи. Ние ще се погрижим да връчим на покровителите наш сертификат за гражданска съвест. В момента изготвяме дизайна му. Нека обществото знае, че човешката доброта няма граници.
Трябва ли да си беден, за да използваш вещи втора употреба?
Категориите беден и богат нямат само парично измерение. Богатият човек е този, който носи със себе си добродетели. Има прекрасна българска поговорка – “Хубавият кон и под скъсания чул се вижда”. Важно е при размяната на детски вещи този, който ги изпраща да ги е изпрал и закърпил ако трябва. Ако и децата му участват в този процес, това е част от тяхното възпитание. Ние всички сме отговорни за възпитанието на децата на България.
Към кой тип артикули при вас има най-голям интерес?
Ние сега стартираме. Ще се радваме, ако за нас научат служителките от домовете за деца. Нека се регистрират в сайта и да регистрират със снимки децата, за които се грижат. Да посочат нуждите им. Не се съмняваме, че всяко дете ще намери повече от един благодетел. Няма ограничение за възраст на потребителите. Специално тийнейджъри могат и да печелят от участието си в този сайт. Ще се учат на пестеливост, ще продават ненужните си вещи, но най-важното – ще осъществяват контакти от своята социална среда. Това важи и за майките, които в периода на майчинство могат да припечелват и да разменят съвети от форума на сайта.
Как се справят българските родители с отглеждането на своите деца и тяхното възпитаване?
Ние все още отглеждаме, но не възпитаваме достатъчно децата си. Трябва да се грижим за възпитанието, трябва да изградим нова ценностна система и нови високи, но постижими цели на обществото.
За какво мечтаете?
Аз съм професионален представител по индустриална собственост, оценител на права върху интелектуална собственост, лобист и изобретател. Мечтая българите да разберат, че интелектуалната собственост е най-важният инструмент за възход на икономиката. Човешкият интелект може да се капитализира и обществената енергия може да се насочи към позитивни цели.
Любим цвят? Песен? Вкус? Място?
Жълт и оранжев;
“The wind of change” на Scorpions;
Вкусът от устните на жена, която излъчва хармония;
До нивата с цъфнали слънчогледи.
* * *