„Часът на Земята“ се провежда за пореден път в събота, но ще има ли смисъл?

27.03.2012г. / 08 56ч.
Мария Дуковска
„Часът на Земята“ се провежда за пореден път в събота, но ще има ли смисъл?

На 31 март 2012 г. от 20.30 до 21.30 часа се очаква над 5000 града в целия свят да се включат в глобалната инициатива „Часът на Земята 2012“. Тогава, за 60 минути, милиони хора по света ще изключат осветлението си, за да помогнат на планетата ни да отдъхне за миг, както и да окажат подкрепата си към глобалните усилия за борба срещу климатичните промени.

Дотук хубаво, вече няколко години мащабната инициатива се осъществява, присъединяват се всеки път нови държави, градове, хора. Но въпросът, който стои на дневен ред е не дали ще си загасим лампите в събота за един час (вярвам, че много хора ще го направят), а дали това изобщо ще помогне на планетата ни и не е ли време да засилим мерките?

Целта на кампанията, както и самите организатори от WWF са споделяли неведнъж в медиите, е не да се спести малко енергия, а да се обърне внимание на климатичните промени, на опазването на планетата. Времето това да се случи обаче изтича ужасно бързо и вече сме закъснели. А докато продължаваме да се залъгваме, че с един час на свещи в годината правим промяна, се заблуждаваме жестоко. Промяната трябва да се случва всеки ден. Не на найлоновите торби, не на безумното разхищение на водни ресурси, не на боклуците на улицата пред/зад блока, в планината, на плажа, не на замърсяването на вода, въздух и суша.

Трябва да кажем ДА на рециклирането на отпадъци, на оптимизирането на водни и енергийни източници, и това да се случи час по-скоро. 60 минути могат да бъдат и много, стига да се случат навреме...

Прочетете още:

Коментирай