София, 27 ноември 2007. България продължава да е част от групата държави с високи нива на човешко развитие, сочи публикуваният Индекс за човешкото развитие (ИЧР), който е неотменна част от Доклада на развитието на човека. В Доклада за 2007г. на програмата на ООН за развитие, България се нарежда на 53-то място от 177 страни със стойност на ИЧР от 0.824. През всяка от последните години България се изкачва с по едно място нагоре в класацията по индекс на човешко развитие.
Индексът (ИЧР) обхваща три измерими аспекта на човешкото развитие - дълъг живот в добро здраве (измерен по продължителността на живота), образование (измерен по нивото на образование на възрастните и записваемостта в училищата) и добър стандарт на живот (според парите на покупателната способност и доходите). Индексът не е в никакъв случай сумарна мярка за човешко развитие. Но той поглежда отвъд брутния вътрешен продукт към едно по-широко определение за благосъстоянието. Индексът за развитието на човека се публикува всяка година от 1990г. насам. През 2007г. класацията е направена на база на нови изчисления на продължителността на живота и с осъвременени стойности на БВП на глава от населението, въз основа на статистичеси данни, валидни за 2005г., посочват авторите на доклада.
Тази година Исландия с малко изпревари Норвегия и оглави класацията по Индекс на човешко развитие. Норвегия заемаше първото място през последните шест години. След двете северни държавив класацията следват Австралия, Канада, Ирландия, Швеция, Швейцария, Япония. На последните места от 174 до 177 са Нигер, Гвинея Бисау, Буркина Фасо и Сиера Леоне. За сравнение между България и някаи от новите страни, членки на Европейския съюз: Словения заема 27-мо място, Кипър - 28-мо, Чешката република - 32-ро, Унгария - 36-то, а Румъния е на 60-то място.
Индексът се оповестява днес като част ото доклада на ПРООН за човешкото развитие за 2007/2008г., озаглавен "Борбата срещу изменението на климата: Човешката солидарност в един разединен свят".
ПРООН е глобалната мрежа на ООНза развитие, която се застъпва за промяна и осъществява контакти между държавите и източниците на знания, опит и ресурси, с цел да помага на хората да градят по-добър живот. Основните задачи на развитието, които си поставя ПРООН в България, са намаляване на бедността, повишаване качеството на живота и подкрепа за онези форми на управление, които осигуряват устойчиво развитие.