Поверия за Никулден. Снимка: istock
На 6 декември отбелязваме големия празник Никулден и почитаме паметта на свети Николай Мирликийски Чудотворец.
Легендата разказва, че веднъж свети Никола, който е повелителят на моретата, водите и ветровете направил чудо, като запушил пробойна в кораб с риба и така спасил хората от сигурна смърт.
Според преданията той може да спаси изпадналите в беда моряци. Освен това той закриля дома и семейството, а също така рибарите, търговците и банкерите. Лекува и помага на девойките да се задомят.
За празника се подготвя празнична трапеза, на която трябва да има рибник, приготвен от риба, която най-често е шаран. Освен риба, на масата се слага постен хляб, вино, сарми, жито, фасул и други постни ястия.
Домакинята замесва обреден хляб или питка, които да са украсени с фигура на риба, лодка или друг символичен образ, близък до лика на свети Николай.
Смята се, че ако всеки сложи в портфейла си люспа от шаран, тя ще му донесе богатство и късмет.
Девойките, които искат да се задомят, трябва да се помолят за това рано сутринта на 6 декември.
Люспите от рибата не бива да се търкалят по земята или да се стъпкват – това ще донесе нещастие.
Костите от шарана не се изхвърлят, а се заравят в земята или се изгарят.
Поверието е, че след Никулден започва истинската зима.
В някои райони на България като Странджанския край имат обичай да се оставя парче от празничната питка или хляб, който се нарича на свети Никола.
Друго поверие гласи, че по времето на този ден можем да предвидим каква ще е годината. Ако натрупа сняг, ще бъде плодородна. Ако вали дъжд, годината ще е добра за царевицата. А ако е топло, ще бъде голяма суша през лятото.
Никулден е празник на град Бургас, чиито жители са го избрали за свой небесен покровител.
В град Черноморец празнуват Никулден два пъти – един път на 6 декември и на 9 май отново, когато е летният празник. Според обичая на 6 декември жителите на града „заключват“ морето и отново го „отключват“ на летния Никулден.
Свети Николай е покровител на моретата, но и на семейството. Затова обичаят повелява на този ден да се събере цялото семейство, с кумовете и съседите, за да се почете празникът и за да бъде щастлива новата година.
На Никулден не се плава в открито море. Лодкарите и моряците спират да се движат, за да отдадат почит на свети Николай, техният покровител.
Друго поверие гласи, че трапезата не се вдига вечерта, а чак на сутринта. Останалата част от питката се раздава на съседите, за да се пазят добрите отношения и през следващата година.