Направи си сам: Как да обновим стара мебел и да ѝ вдъхнем живот?

07.07.2025г. / 14 40ч.
Мария Дуковска
Снимка: iStock

Снимка: iStock

Имаш стари мебели, които заемат пространство и вече не действат функционално както едно време, но не си готов да се разделиш с тях? Е, ако си ентусиаст в областта на проектите „Направи си сам“ и искаш да вдъхнеш нов живот на твоите придобивки, можеш да опиташ реставрация на старите мебели.

Освен екологичен интериор и спестяване на средства по закупуване на чисто ново обзавеждане, можеш да използваш винтидж трансформацията за създаване на уникални акценти у дома.

С малко ресурси, правилния подбор на принадлежности и преизползване на материали, ще вдъхнеш нов живот на твоите придобивки и те ще се „възродят“ като феникс от пепелта.

Е, искаш ли да разбереш повече по темата? Виж следващите редове, където от Мосю Бриколаж споделиха някои ценни насоки.

Подготовка за реставрация на мебели

Преди да започнеш същинската работа по реставрация на мебелите, трябва да се подготвиш подобаващо, като:

1. Премахнеш предходното покритие

Отстрани старата боя и лак, като се увериш, че покритието е равномерно. Използвай шкурка за равномерно отстраняване.

2. Провериш състоянието на дървените повърхности

Разгледай за пукнатини и дупки, където могат да се настанят неканени гости, като дървеници. Попълни дупките и използвай подходящи препарати за импрегниране, които да ти гарантират дълготрайна защита.

3. Разглобиш структурите на елементи за по-добра работа

Ако е възможно, разглоби мебелите, които искаш да реставрираш. Това ще осигури по-голямо удобство при работа за постигане на прецизни резултати.
Първоначалната подготовка е много важен етап от реставрацията на мебели, защото гарантира по-голяма прецизност и дълготрайност на постигнатите резултати по реновиране.

Техники за реставрация и вторичен дизайн

След като приключиш с подготовката, вече е време да помислиш и за техниките за реставрация, към които да се насочиш.

Преизползване на материали

За креативно преобразяване на обзавеждането може да заложиш на преизползване на материали, като стар текстил за облицовка, или метални елементи за създаване на акценти – дръжки и декорации.

Тебеширена боя

Ако искаш да съкратиш процеса по реставрация, можеш да използваш тебеширена боя директно върху добре почистените повърхности на старите мебели. Тя е много предпочитан вариант за винтидж трансформации. Покритието с тебеширена боя може да се нанася на два слоя, като за финиш да се постави восък, осигуряващ матиран блясък.

Декупаж

Това е много популярна техника за реставрация, при която можеш да преобразиш мебелите по един изключителен и неповторим начин. Тази техника се свързва със залепване на тънка хартия върху различни повърхности, като метал, дърво, пластмаса.

Възможността ѝ да се съчетае с толкова много повърхности и материали я прави идеално решение за преобразяване, а богатото разнообразие от хартия за декупаж я правят предпочитана идея за декорация във всяко помещение.

Коментирай