Здраве и красота

Как гневът вреди на здравето ни?

Гневът повишава риска от инсулт

10.03.2022г. / 16 16ч.
Михаела Лазарова
Снимка: istock

Снимка: istock

Вероятно няма човек, който понякога да не изпитва гняв, когато спори, денят му не е от най-ползотворните или има друга причина, която е повишила неговите отрицателни емоции и реакции. В такива ситуации трябва да реагираме бързо и да разсеем гнева.

Гневни обаче може да бъдем постоянно, особено ако мислим често за негативни ситуации, хора, които са ни обидили, наранили и т. н. Дори не осъзнаваме как се поддаваме на гнева, докато той нанася сериозни щети върху здравето ни.

Какви?

Повишен риск за сърдечното здраве

Според западни специалисти, най-големи физически вреди гневът предизвиква върху здравето на сърцето. „В рамките на два часа след изблик на гняв, рискът да получите сърдечен удар се удвоява“, казва Крис Айкън, доктор по медицина, инструктор по клинична психиатрия в Медицинския факултет на Университета Уейк Форест.

„Потиснатият гняв, когато го изразявате косвено или полагате големи усилия, за да го контролирате, е свързан със сърдечни заболявания.“, добавя специалистът. Ето защо е по-важно гневът ни да е конструктивен, тоест да го споделим на човека, на когото сме ядосани, за да намалим ситуацията на напрежение. Задържаният гняв се усеща с дни, със седмици.

5 важни неща, ако имате фамилна обремененост за сърдечни заболявания

Гневът повишава риска от инсулт

Още една причина да се научим да не се ядосваме за всичко и бързо да елиминираме стреса. Според учени, хората с аневризма са с до 6 пъти по-висок риск от инсулт след изблик на гняв. Най-бързият и лесен начин да намалите напрежението е да вдишате и издишате бавно и дълбоко няколко пъти, да смените средата, в която се намирате, като направите разходка например.

10 физически проявления на бърнаут

Отслабен имунитет

Гневът е стрес, а когато често сме изложени на него, имунитетът ни се влошава. Започваме да страдаме по-често от настинки, грип, появяват се и други заболявания. Проучване на учени от Харвардския университет, установява, че при здрави хора дори припомнянето на гневно преживяване от миналото им причинява шестчасово понижение на нивата на антителата на имуноглобулин А, който ни осигурява защита срещу външни агенти.

Повишава се тревожността

Може би не подозирате, но безпокойството и гневът могат да вървят ръка за ръка. В проучване от 2012 г., публикувано в Cognitive Behavior Therapy, изследователите откриват, че гневът може да изостри симптомите на генерализирано тревожно разстройство, което пречи на ежедневието в живота на човека.

Свързани статии

Гневът е свързан с депресията

Многобройни западни проучвания свързват депресията с агресията и гневните изблици, особено при мъжете. При депресия пасивният гняв, когато размишлявате за него, но никога не предприемате действия, е често срещан, добавят учени. Ето защо е важно да разсеем гнева, да не се фокусираме толкова върху случката, хората, които го провокират.

Учените добавят, че всяка дейност, която отнема вниманието от гнева, като спорт, любимо хоби, масаж, разходка в парка и т. н. е добър начин да се справим с него. Умът ни се фокусира върху хубавите неща и не остава място за гнева.

Коментирай