Прогресът спира. Снимка: istock
Когато тренирате, за да отслабнете или да поддържате фигурата си стройна, не трябва да прекалявате. Ако смятате, че тренировките всеки ден ще ви помогнат да ускорите и задържите резултатите си, грешите. Ежедневните тренировки не само могат да са неефективни, но да са и опасни за здравето.
Ако сте отслабнали до известна степен, в даден момент прогресът ви е спрял, това може да се дължи на прекаляването с тренировките. Ежедневните тренировки не водят до постигане на целта, а тъкмо обратното – водят до изтощение и до сериозно забавяне както на прогреса, така и на резултатите ви. Причината е в натрупването на високи нива на стрес в тялото, мускулите, тъканите, което причинява забавяне на метаболизма, влошаване на хормоналния баланс, липса на енергия, загуба на мускулна маса.
Ако сте забелязали, че ви става все по-трудно да довършите тренировката си, значи сте преуморени. Прекалили сте с интензитета и честотата на тренировките, което води до лоши резултати, недобро представяне и неспособност за прогрес. Ако тренирате абсолютно всеки ден, без да давате необходимото време за почивка и възстановяване на мускулите и тялото си, то ще ви предаде в даден момент. Нещо повече – здравословното ви състояние със сигурност ще се влоши, защото без необходимата почивка и възстановяване на тъканите процесите в организма започват да се нарушават.
Мускулните крампи и нарушения сърдечен ритъм са следствие от претоварването на организма. Тренировките всеки ден могат да имат силно негативен ефект върху сърдечносъдовата и нервната системи. Резултатът може да е доста сериозен. Изтощението се отразява на мускулите, включително сърцето и кръвоносните съдове, което води до постепенно повишаване на риска от сърдечносъдови заболявания, нарушен ритъм, проблеми с нервната система.
Нарушенията в нервната система и натрупаните големи количества стрес в тялото заради прекаляването с тренировките водят до безсъние. Процесите в организма се нарушават до степен, в която така бленуваната почивка не може да се постигне дори през нощта. Високите нива на стрес, влошеният хормонален баланс водят до промени в съня, трудно заспиване, често нощно събуждане. Крайният резултат е още повече умора, липса на енергия, нарушена обмяна на веществата.