Снимка: iStock
„Абсолютната класика“ – цял ден сте на крак, хапвате нещо набързо, а работните ангажименти са основният ви приоритет. Но след края на работния ден, се прибирате у дома и буквално се „нахвърляте“ на храната. Защо вълчият апетит ви връхлита вечер и как да го избегнете?
Не ограничавайте храненето през деня
Някои хранителни навици, като преяждане и ограничаване, могат да се превърнат в цикъл. Някои хора ще се окажат в ситуация на преяждане късно вечер и след това ще ограничат калориите на следващия ден, за да компенсират преяждането. До края на деня ограничението и недохранването могат да предизвикат силен глад, който води до още по-късно нощно преяждане или други хранителни разстройства, като например преяждане след засищане късно през нощта. Някои хора пък може да се опитат да се ограничат, като пропуснат закуската. Не всеки е гладен сутрин, но за хората, които са, умишленото избягване на това хранене може да доведе до по-малко физическа и психическа енергия през целия ден и може да увеличи чувството за физическа и психическа умора, което може да доведе до глад късно вечер или късно нощно хапване. Повечето хора се чувстват по-добре като цяло, ако се хранят балансирано през целия ден и не игнорират сигналите за глад или не се опитват да пропускат хранения.
Наблюдавайте какви са вашите сигнали за глад
Различните хора изпитват глад по различен начин и общопризнатите признаци на глад, включително липса на енергия, къркорене в стомаха или усещане за празен стомах, могат да означават, че всъщност сте чакали твърде дълго, за да се нахраните и сте достигнали състояние на силен глад.
Планирайте предварително порциите си
Нормално е да хапвате нещо вечер – или по друго време на деня. Но понякога не осъзнавате колко ядете, когато сте разсеяни. Преяждането може да възникне, когато отворите торбичка с любимата си пакетирана закуска и безразсъдно я хапнете. Вместо да разчитате на силата на волята или на наблюдателността си, за да не ядете твърде много, предварително порционирайте храните, за да не прекалявате. Ако не сте мислили толкова предварително, сложете една порция в купа или в чиния и след това приберете останалата част, преди да започнете да ядете.
Яжте достатъчно протеини
Птиче месо, месо, риба, яйца, тофу, боб, ядки и сирене са добри източници на протеини – и консумацията им по време на хранене може да помогне за намаляване на вероятността от преяждане по-късно през деня. Данните показват, че консумацията на храни с високо съдържание на протеини през деня може да намали наполовина желанието за ядене късно вечер.
Консумирайте здравословни храни редовно през целия ден
Това включва храни, които харесвате – нека те присъстват във всички хранения и закуски; старайте се да не минават твърде много часове между храненията и закуските.
Не си забранявайте определени храни
Уверете се, че не считате за забранена никоя храна, освен ако това не се дължи на алергия или друга медицинска причина.
Намалете стреса
Опитайте се да си разработите алтернативни стратегии за справяне със стреса или негативните емоции, като например разходка, релаксация с гореща вана, водене на дневник или обаждане на приятел.
Изпийте чаша вода
Много често хората се обръщат към храната, когато всъщност са просто жадни, а не гладни. Когато почувствате желание за ядене, първо изпийте малко вода или друга напитка с ниско съдържание на захар, за да сте сигурни, че не бъркате жаждата с глада. Няколко глътки не само могат да задоволят жаждата ви и да премахнат желанието за ядене, но дори и да не го направи, това ви прави по-осъзнати за действията ви, така че да не се обръщате безразсъдно към храната.