Добрата магия

26.04.2006г. / 09 37ч.
Аз жената
Добрата магия

Седмицата след Великден е наситена с празници, един от които е честването на Светлата или Празната сряда. В различни краища на страната жените, които са лазарували преди Великден, сега играят обредната игра “Мара Лишанка”. Те правят кукла-булка от три разноцветни чехъла, които са откраднати от бременни жени, а в някои места от булка, която е женена през зимата. Важното е да има жълт и червен пантоф. Вмъкват чехлите един в друг, като слагат най-отгоре червеният, после поставят було и сребърни накити. Отиват на реката, където пеят песни и измиват “лицето” на Мара Лишанка и накрая се измиват и те самите. По този начин правят добра магия – да ги залюби млад мъж, а не зъл змей, да имат здрави и силни деца и годината да е плодовита.

На този ден жените играят и Ладино хоро, което е характерно с това, че две от танцуващите правят арка от кърпите си, а останалите участнички минават под нея. На последната наричат кой мъж и е писан – от какво семейство произхожда, какъв занаят има и с какво сърце е.

Тези игри са част от Томината неделя, с която завършва празничният цикъл. Старите хора наричат седмицата празна, защото докато не изтече не се захваща работа. Според Библията на осмия ден от възкресението единствен Тома от учениците на Исус не повярвал в чудото. Искал с очите си да види своя учител и да пипне раните от гвоздеите, с които са приковали Христос на кръста. Така му е останало името Тома Неверни, макар след това Тома да не е имал никакво съмнение в божествената природа на Христос.

Именни дни честват: Том, Тома, Томас, Томи, Томил, Томислав, Томана, Томая, Томина и др.

Коментирай