Снимка: Bulgaria ON AIR.
Националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ е в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Инициативата ще продължи три месеца и има за цел да повиши информираността за асистираната репродукция.
„Стартираме с автобуси в Бургас. Те вече са факт. Това са автобусите на надеждата. Кампанията цели да повиши информираността на гражданите какви изследвания трябва да се направят и защо трябва да бъдем отговорни към собственото си здраве“, каза Мария Янева от „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в предаването „България сутрин“.
Благовеста Пенчева, която също е част от кампанията, обясни, че автобусите се ползват от градския транспорт, но в момента са част от мисията им.
„Периодът, в който ще започне да се лекува една двойка, е много важен – колкото са по-млади, толкова по-лесно е да се случат нещата“, подчерта тя пред Bulgaria ON AIR.
Какви са причините за репродуктивни проблеми
Янева посочи, че важните изследвания включват антимюлеровия хормон при жената и спермограма при мъжа.
„Настоявахме тези изследвания да бъдат покрити от държавата и да влязат в профилактичния календар. По ред причини това не се случи и потърсихме съмишленици, които да ни подкрепят в тази инициатива“, добави тя.
Пенчева уточни, че при жената изследването на антимюлеровия хормон се прави с венозна кръв след 12-часова гладна пауза и е необходима само една епруветка. Изследването е готово още на същия ден.
„При мъжа е спермограмата, която трябва да се направи след два-три дни въздържане от полови контакти и да се занесе в лабораторията максимум до два часа и да не се охлажда“, добави Пенчева.
Според Янева 50% от успеха е доверието на пациента към лекаря.
„Причините, които могат да доведат до изчерпване на яйчниковия резерв, са различни. Жената трябва да започне опити до 35 години. Възрастта е основният проблем. Има редица заболявания при жената – поликистозни яйчници, ендометриоза и други ендокринологични нарушения, има връзка с другите жлези с вътрешна секреция. При мъжа има различни нарушения като варикоцеле, хидроцеле или други причини“, посочи още Пенчева.
Гледайте целия разговор във видеото.