10 знака, че не може да имате доверие на някого. Снимка: istock
Всеки ден общуваме с хора различни по характер. Някои познаваме (или поне така мислим) от години, но срещаме и нови. В общуването винаги има червени флагчета, които ни показват дали можем да се доверим на човека или не. Нерядко се заблуждаваме по усмихнатото лице, фалшивата вежливост.
1. Обърнете внимание на всяко неспазване на обещания, които са дадени към вас.
2. Обърнете внимание дали въпросният човек признава грешката си, поема отговорност за нея.
3. Един от знаците, че не бива да имате доверие на някого е, когато този човек ви разказва клюки за други хора. Бъдете сигурни, че и за вас се говори пред други.
4. Уверете се, че ако въпросната личност ви се извинява за нещо, това не е извинение/обвинение. „Съжалявам, но заради това, което направи (или не направи), направих това.“ Или „Ако не ме беше ядосал/а толкова, нямаше да забравя да направя това нещо.“ Един надежден човек никога няма да обвини някой друг за грешката си.
5. Внимавайте за манипулации от различен характер. Ако някой ви каже например „Ако аз трябва да се извиня, тогава и ти трябва да се извиниш.“ За случки, в които вие нямате вина, но някой се опитва да ви я вмени, определено не се доверявайте повече на тази личност.
6. Бъдете предпазливи с манипулатори, хора, които изглеждат много грижовни и мили, но не са грижовни, мили или емпатични, когато наистина имате нужда от тях. Хората често са „силни“ само на думи.
7. Рядко ви търсят, особено когато са добре. Има такива хора, които когато се намират в благосъстояние, не се сещат да ви потърсят, а очакват вие да направите първата крачка.
8. Ако някой е предал вече доверието ви по някакъв начин, то бъдете с едно наум, защото обикновено такива хора не са коректни.
9. Знаете, че някой е лъжец и манипулатор и сте били свидетели как постъпва некоректно към други хора. Тогава се запитайте, ако някой не е лоялен към друг човек, как би могъл да е лоялен към вас?
10. Някой ви разпитва твърде много за лични неща, които е чул, които сте се излъгали да му споделите и т. н. Правете разлика между загриженост и емпатия и нездравословно любопитство, което има за цел да събере подробности за вас, за да бъдат достояние на други хора след това.