Тя, звездата

Ракът на шийката на матката – как да се предпазим?

21.01.2008г. / 09 14ч.
Вергиния Генова
Ракът на шийката на матката – как да се предпазим?

Доц. Валерианова работи в областта на онкологията от 25 години. Почти целия й професионален път е преминал в Националния онкологичен център, понастоящем Специализирана болница за активно лечение по онкология, София.

Има множество краткосрочни и дългосрочни специализации във водещи институти и болници в Унгария, Русия, Дания, Англия и САЩ.

Участва в разработването и провеждането на няколко национални и международни научни проекти в областта на онкологията и общественото здраве.

Автор и съавтор е на над 100 български и международни научни публикации, монографии и изяви. Национален представител е за България в Балканския съюз по онкология и секретар на Българската национална асоциация по онкология.

Понастоящем тя е и ръководител на Българския Национален раков регистър.

Защо месец януари е избран да бъде домакин на европейската седмица на борбата с рака на шийката на матката?
За първи път в България, по инициатива на Българската асоциация по онкогинекология и Националния раков регистър се провежда Европейска седмица за предпазване от рак на маточната шийка от 20 до 26 януари 2008 г., под патронажа на председателя на Народното събрание. В организацията и провеждането на това събитие активно се включиха и компаниите GlaxoSmithKline и MSD. Седмицата се провежда през януари, за втори път в Европа, по инициатива на Европейската асоциация за борба с рака на маточната шийка, която е избрала и времето за провеждането й. Радвам се, че тази година и България се присъедини към това европейско събитие.

Как се отбелязва тази седмица в България?
За провеждането на първата за България Европейска седмица за предпазване от рак на маточната шийка беше сформиран организационен комитет, с председател д-р Нигяр Сахлим, член на Групата за Парламентарен консенсус за борба със социално значимите заболявания. По време на седмицата се предвижда провеждането на работна среща в Народното събрание с участието на народни представители, водещи експерти в областта на медицината, представители на мисията на ООН за България, Президентството, Министерския съвет, Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика, Националната здравноосигурителна каса и неправителствени организации. На тази среща ще се обсъждат въпроси, свързани с разпространението на рака на маточната шийка в България, основни проблеми при заболяването и начините за тяхното решаване. Участниците в срещата ще обсъдят и гласуват приемането на Меморандум за ефективна профилактика на рака на маточната шийка. Работната среща ще се последва от пресконференция за журналисти. Предвиждат се също така интервюта и публикации на водещи специалисти в телевизията, радиото и печатните издания. Вече има поставени билбордове за седмицата на Орлов мост и Софийския университет. Целта на кампанията е българската жена да получи повече информация за рака на маточната шийка и как може да се предпази от него. Надявам се и вярвам, общите усилия на политици, медицински специалисти и общественици да доведат до предприемането на ефективни действия за профилактика на това заболяване.

Какво представлява всъщност ракът на шийката на матката?
Ракът на маточната шийка е злокачествено заболяване, което се развива в шийката – част от матката, която е отворена към влагалището. Ракът се развива, когато клетките на маточната шийка покажат отклонения от нормата и растежът им излезе извън контрол. Като всяко злокачествено заболяване и ракът на маточната шийка има способността да прониква в околните тъкани и да се разпространява по цялото тяло чрез кръвния поток или лимфната система. Този процес се нарича метастазиране.

Какви са първите му симптоми? Как и кога една жена разбира, че е болна?
Обикновено ракът на маточната шийка расте бавно. Преканцерозните изменения и ранния рак на маточната шийка може да протичат, без да причиняват болка или други изявени симптоми. Ето защо е много важно редовно посещение при специалист -гинеколог и вземането на цитонамазка (процедура, при която клетките от маточната шийка се гледат под микроскоп за изменения). При напредване на заболяването може да се появят един или няколко от следните симптоми – необичайно кървене от влагалището (което може да бъде между два нормални месечни цикъла, кървене след полов контакт, кървене след менопауза и др.), засилване на вагиналното течение, болка в областта на малкия таз и по време на полов контакт. Трябва да се има предвид, че много често, обикновени инфекции или други здравни проблеми могат да причинят същите симптоми. Ето защо е много важно редовното посещение при специалист.

Какви са процедурите, за да се установи този вид рак и защо към момента няма задължителни безплатни профилактични прегледи за българските жени?
Ако жената има симптоматика или резултатът от цитонамазката показва отклонения от нормата, лекуващият лекар ще прецени какъв метод може да се приложи, за да се уточни или постави диагнозата. Най-често се прави повторна цитонамазка, изследване за човешки папиломен вирус (HPV – най-честият причинител на рака) или по-подробно изследване на маточната шийка. Това става със специален апарат, наречен колпоскоп (специален микроскоп), с помощта на който се прави оглед отблизо на шийката. Тази процедура не причинява допълнителен дискомфорт, тъй като уредът остава извън влагалището. Ако лекарят забележи отклонения от нормалния колпоскопски образ, той може да вземе малко парченце тъкан от шийката. Този метод се нарича биопсия. Материалът се изпраща в лаборатория и се изследва под микроскоп. В зависимост от резултата от изследването лекарят ще прецени по-нататъшното поведение или лечение.
Задължителните профилактични прегледи са част от т. н. Национална програма за организиран масов скрининг. Тъй като в България скринингът за рак на маточната шийка не е въведен задължително, затова и профилактичните прегледи не са такива.

В какъв стадий трябва да бъде открит рака на шийката на матката, за да бъде проведено своевременно успешно лечение и да се запази животът и здравето на жената?
Колкото по-рано се открие рака на маточната шийка, толкова по-успешно ще бъде лечението. Своевременното откриване на рака, в най-ранните му стадии и правилно проведеното лечение водят до почти сто процента излекуване. Още по-добре е ако се открият и лекуват онези преканцерозни изменения и състояния, които могат да доведат до рак.

Как се лекува ракът на шийката на матката понастоящем в България?
Ракът на маточната шийка най-често се лекува оперативно. Други методи на лечение са лъчетерапията и химиотерапията. Понякога се налага да се приложи повече от един метод на лечение, но това се преценява от екип специалисти, които в зависимост от състоянието и стадия на заболяването изготвят диагностично-терапевтичен план на поведение. Независимо от проведеното лечение всяка жена с доказан рак на маточната шийка трябва да се диспансеризира и да се проследява периодично – в началото всеки месец, после на три и шест месеца и т. н., докато е жива.

Каква е статистиката към момента в България? Колко жени са заболели и колко от тях са излекувани?
Данните от Националния раков регистър показват, че ежегодно с рак на маточната шийка в България се диагностицират над 1000 жени, а смъртните случаи са около 350 на година. Изходът от лечението зависи, както вече казах по-горе, от общото състояние на организма, стадия и характера на рака, придружаващите заболявания и други фактори, които оказват влияние върху лечението и прогнозата.

На каква възраст основно са пациентките с това заболяване?
Най-засегната възрастова група е на 40-49 годишните, но през последните години зачестяват случаите с рак на маточната шийка и след 30-годишна възраст.

Заговори се за ваксина, която би неутрализирала вируса, който е причинител на този бич за съвременните жени. Достъпна ли е в България и на каква цена?
Понастоящем съществуват ваксини, които могат ефективно да предпазят от двата най-чести типа на човешкия папиломен вирус (HPV), тип 16 и 18. Едната от ваксините предпазва също от HPV 6 и 11, които причиняват повечето случаи на генитални брадавици (остри кондиломи). Ваксините са достъпни в България. Те се прилагат като три последователни мускулни инжекции (по схема) в продължение на 6 месеца. Общата цена и за трите апликации е около 800-900 лв. По-подробна информация може да получите от фирмите, които внасят тези ваксини в България.

На каква възраст трябва да се постави тази ваксина, за да е ефективна и има ли гаранция, че ваксинираната жена няма да се разболее никога от този вид рак, както и няма да има негативни странични ефекти?
Ваксините предпазват от HPV инфекция, която се е появила за първи път. Те предпазват в най-голяма степен, ако се приложат преди започване на полов живот. Този вирус се среща много често и жените се инфектират с него скоро след първия сексуален контакт. Поради това, ваксините са по-малко ефективни при тийнейджъри или жени, които са полово активни. Специалистите в България препоръчват ваксинирането при момичета на възраст над 9 години. Ваксинирането срещу HPV намалява риска от рак на маточната шийка, но не го елиминира. Дори да сте се ваксинирала, изключително важно е да продължите с редовния, ежегоден профилактичен преглед на маточната шийка. Приложението на ваксини води до предпазване от заболяване, причинено от тези типове, които се съдържат във ваксината поне 5 години. Засега, до този период са проследени жените в провеждащите се понастоящем клинични проучвания. Достъпните ваксини показват, че са безопасни в клинични изпитвания, като дават само минимални реакции, типични за всяка ваксина – подуване, сърбеж, зачервяване на мястото на инжектиране, гадене и замайване). HPV ваксините не се препоръчват при бременни.

Има ли шанс тази ваксина да стане безплатна и да влезе в задължителния имунизационен календар?
Това зависи от волята и решението на Министерство на здравеопазването, в зависимост от средствата, с които разполага държавата за профилактика.

Има ли начин да се предпазим от този вид рак без ваксина?
Данните от научни проучвания показват, че около 70-80% от случаите с рак на маточната шийка се дължат на инфектиране с HPV. Освен този вирус, като рискови фактори за заболяването се сочат възраст след 40 години, множество сексуални партньори и безразборните полови контакти, тютюнопушенето, многото раждания с разкъсване на маточната шийка и др. Както сами виждате, освен ваксинирането, културата на половото общуване е от съществено значение за заболяване от рак на маточната шийка.

Вярно ли е, че оралните контрацептиви също може да се разглеждат като рисков фактор за рака на шийката на матката?
Има противоречиви данни за използването на орални контрацептиви и рак на маточната шийка. Съобщава се, че продължителното им използване (повече от 5 години) може да повиши риска за заболяване при жени, които са инфектирани с HPV.

Ранното започване на полов живот увеличава ли опасността от появата на този вид рак?
Смята се, че колкото по-рано започне половият живот, толкова е по-голяма вероятността за инфектиране с HPV и поява на рак на маточната шийка. В развитите страни има специални консултации, които подготвят момичетата за половия живот, дават съвети за предпазване от инфекция или забременяване. Добре е преди този период всяко едно момиче да се посъветва с лекар-специалист и да прочете малко литература по този въпрос, която понастоящем е достъпна на българския пазар.

Известно е, че този вид вирус се предава по полов път и как в съвременната култура, където промискуитетът е почти неизбежен младите жени биха могли да се предпазят? Презервативът достатъчен ли е като предпазна мярка?
Освен при полов акт, вирусът може да се предаде от човек на човек и при всеки кожен контакт. HPV е много чест и повечето възрастни хора се заразяват с него в някакъв момент от живота си. Презервативите са много ефективни за предотвратяване на инфекции, предавани по полов път, но те не са толкова ефективни за предотвратяване на зараза с HPV, защото той може да се открие върху кожата, която не е покрита от презерватива.

Какво бихте препоръчали на българката, за да се предпази от рака на шийката на матката?
Това, което бих препоръчала е ваксиниране преди започване на полов живот и редовни профилактични прегледи при специалист след започване на полов живот, независимо от възрастта. Културата на половото общуване и избягването на вредните навици, като тютюнопушенето, също са от значение за предпазване от рак на маточната шийка.

Коментирай
2 rate up comment 0 rate down comment
Иванова ( преди 11 години )
Как се диагностицира въпросният HPV? Трябва ли да изискаме някакви специални изследвания, защото веднъж съм ходила просто така на профилактичен преглед и гинеколожката ми се изсмя като и казах, че искам да ми направи цитонамазка. Каза, че съм малка да се тревожа за тези неща, въпреки че и обясних, че и по майчина, и по бащина линия в рода има доста случаи на рак?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
До Михаела ( преди 11 години )
Щом живееш до НДК, ти препоръчвам клиника "Лора", на бул. "Хр.Ботев"10 /тел. 953-05-80/.И не се бави...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Десислава ( преди 11 години )
Моята сестра два пъти оперира маточна шийка, накрая откриха вируса - сега ще я минат на медикаментозно лечение - тя е в Америка.НО СЕ ОКАЗВА, че при нея вирусът е донесен от съпругът й, у който не се знае от кога е. Не трябва ли да има някаква подобна профилактика и при мъже - все жените са на първа линия, когато е за лошо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Tsvetelina ( преди 11 години )
mn.blagodarnosti za profesionalizma na Verginiq Genova i dots.Valerianova po tozi taka aktualen problem,a sx6to na Anna Pen4eva i Dani Lubomirova za spodeleniq jiteiski opit.Iskreno se nadqvqm profilakti4nite pregledi da stanat zadxljitelni i bezplatni,kakto e vxv vsi4ki normalni dxrjavi v sveta!tova bi namalilo zna4itelno smxrtnite slu4ai v Bxlgariq,a sx6to bi oblek4ilo fizi4eski i psihi4eski bxlgarskata jena.Ot godini hodq ot kabinet na kabinet i moga da zaqvq,4e za sega tuk nikoi ne misli za zdraveto na patsienta,a vseki gleda da si napxlni djoba!prez 2002 mi napraviha izsledvane i ustanoviha,4e imam papilomavirus,koito bil nele4im...prez 2004 rodih 2roto si dete,vsi4ko normalno.prez 2007 napravih uj nai-sxvremenniq test za pap.virus v Sheinovo-sre6tu 50 lv.i mi zaqviha,4e NIAMAM PAP>VIRUS...Ako tezi izsledvaniq sa bezplatni i zadxljitelni,togava moje bi rezultatite na otdelnite lekari i bolnitsi6te sxvpadat,6te sa realni i bi imalo mn.po-malko problemi s otkrivaneto i lekuvanetona tazi taka kovarna sxvremenna bolest!Sx6to -po vxprosa za vaksinata sxvetvam vsi4ki mladi momi4eta i jeni da si q slojat!!!ako i tq bxde vklu4ena v zdravnata kasa-togava 6te povqrvam,4e jiveem v dobra dxrjava.Jelaq na vsi4ki jeni ZDRAVE
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Анна ( преди 11 години )
Здравейте! И аз минах през този ад преди 4 години, но имах късмета да оживея! Ходете редовно на гинеколог, без да чакате да се появят оплаквания. Аз не бях ходила от 3 години, и когато се появи слабо кървене и отидох, стана ясно, че веднага трябва да ме оперират. Направиха ми 3 химиотерапии и 25 облъчвания! Най-големият ми ужас бе, когато ми опада косата и не бях красива! Тази болка беше по-силна от физическата! Слава Богу, се оправих, но винаги казвам на моите приятелки ,че профилактиката е най-важна ,за да имат шанс за живот!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
дафинка ( преди 11 години )
искам да питам диагноза левкоплакия лошо ли е има ли ракови клетки вече и може ли само с медикаменти да се излекува или трябва оперативно благодаря ви желая на всички много здраве
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Дани ( преди 11 години )
Моля всички дами редовно да посещават гинеколог.Аз се разболях миналата година от рак на маточната шийка.Слава богу беше в самото начало.Направиха ми операция в Онкодиспансера до 5-та градска болница Д-р Сарандев.Благодарение на изключителния професионализъм на доктора и целия екип следоперативния период протече гладко.Биопсията след операцията беше без метастази и въпреки това напрвих 25 лъчетерапии под наблюдението на Д-р Билдирев в ИСУЛ.Сега се чувствам добре,ходя на преглед на 3-месеца ,вече ходя и на работа.Всичко когато се открие на време е лечимо.Благодаря на всички ,които бяха до мен в тези трудни моменти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 1 rate down comment
Галя ( преди 11 години )
Има доста медицински центрове около НДК, напр. МЦ "Репробиомед" на ул. П. Берон 5, Торакс 2 и др.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
valentina ( преди 11 години )
Mnogo polesna statiq , osobeno informatijata sa vaksinata.Blagodarja
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2 rate up comment 0 rate down comment
Михаела ( преди 11 години )
Искам да помоля да ми кажете къде мога да отида на гинеколог?аз имам папилома вирус вече от няколко месеца и не съм от София.от скоро живея до ндк.и къде е най-близкия лекарски кабинет в този район.много ще съм ви благодарна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар