Учителските заплати

02.07.2007г. / 10 47ч.
Аз жената
Учителските заплати

Лошото е, че не само г-жа Цанкова е на това мнение! Такива мнения и настроения се насаждат в обществото и от медиите, които изнасят невярна информация относно заплатите на учителите.

Аз съм с 20 г. учителски стаж и съм помощник директор на гимназия. Моята заплата, колкото и да е невероятно за някои, е 358 лв бруто! Направете си сами изводите какви пари получават “даскалите”.

Един въпрос само към тези дето си мислят, че учителите не работят – Вие, уважаеми дами и господа, дето постоянно роптаете и сте недоволни от работата ни, бихте ли станали учители? Колко време бихте издържали на психическото натоварване? Аз лично съм съгласна, ако някой иска да се сменим и да видим дали ще издържи. Ето че сега пак се тръби че вдигат с 10% заплатите от 01. 07. 2007 г., но защо медиите не казват, че учителите, които са в отпуск няма да получат увеличение, тъй като то се изчислява на база минал работен месец, т. е. юни /старата заплата/. А учителите са в отпуск не по свое желание. Сега обществото пак се чуди защо се вълнуваме и няма кой да излезе и да обясни на простолюдието каква е истината. Едва ли обществото знае, че учителите не могат да си ползват платеният отпуск, както всички работници в тази държава – когато си пожелаят, а само в извън учебно време. Това не е ли пак ограничаване на правата?

Защо за да ползва неплатен отпуск даден учител трябва да се иска разрешение на Регионално ниво? Има отлив от учителската професия и това е! Щом няма пари, няма и мераклии да се нервят с хорските деца!
Диди Иванова, 43 г.

Малко от работата на учителите
Пише ви учител
И такива учители има
Тъжно е да си учител
На какво ще научат децата ни?
Тъжната истина за учителството
Автогол за стачкуващите учители
Колко да учи едно дете?
Трудът на учителите
Мотивацията на учениците

Коментар: Мила госпожо Иванова, не съм запозната с проблема за увеличение на заплатите – имате право да искате такова, както и всички останали хора. Ще Ви кажа обаче, че един добър учител не казва “хорските деца”, а “моите деца” – това е отношение към работата.
Ако сте добър педагог, няма да се натоварвате психически (освен ако не преподавате на безнадеждно болни деца), а ще се радвате на всеки шанс да упражните мъдростта си и да видите резултатите (при децата те са мигновени). Освен това, учителските отпуски са толкова големи, че спокойно можете да разпределите времето си в тях. Да не говорим, че те съвпадат с ваканциите на децата Ви, което е най-важно за една отпуска. Не коментирам заплатата Ви – Вие най-добре знаете дали е ниска или висока (за мен е престъпно ниска), но очаквах други доводи вместо изброените от Вас. Дано не са много учителите, които мислят като Вас.
Маргарита Кехлибарова, 31 г.

Коментар: Що е то учител и има ли той почва в България? Едва ли има колега/учител, който да не си задава този въпрос. Обидно е държавата да оценява високо квалифицирания труд на средно 320 – 350 лв. Успоредно с това образователната система се “тресе” от “реформи” и “концепции” писани от знайни и незнайни министри. Те създават допълнителна неяснота и хаос в образователната сфера. Тези фактори допълнително принизяват общественият образ на иначе толкова важната професия на учителя.
Преподавател съм по английски език и както може да се предположи не работя като учител поради по-горе изброеното.
Розалина Божилова, 40 г.

Коментар: Това не е вярно. Учителите не могат да си вземат отпуск, когато поискат. Искат- не искат излизат във ваканция заедно с децата. Но ако учениците започват учебната година на 15 септември, то учителите поне месец преди това са на работа - боядисват класните стаи, правят програмата, занимават се с учениците, останали на поправителен, записват нови ученици, правят разпределения на учебния материал. Този труд остава невидим за тези, които не работят в тази сфера. А знаете ли, че за да избере по кой учебник да преподава през следващата учебна година, учителя трябва да прочете всички възможни през лятото? И за да провери контролните на един випуск, отделя поне седмица, за да ги прочете и разбере. Не става дума само за заплатите на учителите. там, където работите вие, има ли парно? Чистите ли прозорците? Шиете ли копчета на пердета? Защото, през ваканциите учителите и това правят, нищо, че не са го учили в Университета. Образованието е в голяма криза . Учителите са просто малка част от него.
Албена Треи 30 г.

Коментар: Аз съм едновременно от двете страни на барикадата – учителка съм и съм майка на ученик. Мисля, че е необходимо драстично увеличаване на учителските заплати, за да има конкуренция в тази професия и да се изчисти плявата. Когато образованието и възпитанието на децата станат ценности за родители, учители и държавата, тогава всичко ще се оправи. Днес в България ценностите явно са други. Затова и на родители, и на учители ни е трудно. А конкретно по въпроса за отпуските – да, големи са, но когато нямаш пари да починеш истински, ефектът пак е никакъв. А болнични не смея да взема и се лекувам “в движение”, защото никой не желае да замества и на мен ми е неудобно да отсъствам от работа. Много ми се иска да не се делим родители и учители на ние и вие, а да се борим заедно за нашите деца. В противен случай аз ще броя дните, когато детето ми ще се спаси от българското училище и годините, когато аз ще се спася от тежката, изхабяваща и обричаща ме на бедност професия, която въпреки всичко ми дава нещо много, много хубаво – децата.
Ани Янкова, 44 г.

Коментар: Съгласна съм да работя за ниска заплата, на тежкия непосилен труд според някои за учителите, само и само да мога да практикувам тази професия. Но уви, не мога да изместя тези, които се жалват, защото нямам късмет, шанс или връзки да започна. Ако не ви харесва тази професия, моля ви, напуснете, дайте шанс на нас, на тези, които искаме, които ридаем да сме до нашите деца, да ги учим с желание и любов.
Илияна Тодорова, 37 г.

Коментар: Къде ги видяхте тези 350 лв.? Този месец (чисто) заплатата ми е 253 лв. Е още ли г-жо искате да се сменим? Работя в тази сфера от 7 г., занимавам се със 16-17 годишни тийнейджъри, които ще ви купят и продадат. Не мисля, че бихте издържали много време... Ако, не дай боже, излезем грипна ваканция, пропищявате че кой щял да ви гледа децата за 1 седмица, а как се виждате всеки ден с по 30 като вашето и това за 253 лв. месечно? В края на краищата и ние имаме семейства, така че престанете да ни критикувате и помислете реално как стоят нещата. Ако не ме беше яд, че за това съм учила, отдавна да се бях пренасочила към барманка или магазинерка, те нямат образование, не се тормозят в извънработно време с работни проблеми, а на места вземат даже и повече от нас.
Д. Кацарска, 31 г.

Коментар: Българският народ е завистлив и недалновиден. Вече и малките деца знаят, че раздавачът на призовките в съда взема 500лева чисти пари месечно, без да има каквато и да е квалификация. Какво да кажем за другите неграмотни кадри в съда и прокуратурата, или полицията? Начинаещ младши прокурор взема три средномесечни заплати, т. е., 1200лв. Къде се коват кадрите, кой ги създава? Министърът на образованието, който е юрист и е сбъркал министерството да обясни защо колегите му юристи от СУ “Климент Охридски” вземат по 300лв. за изпит от студент? И след това тези неуки юристи ще правораздават! Тежко на България! Дали след 20 г. ще има въобще такава държава?
Ивайло Георгиев, 52 г.

Коментар: По образование съм инженер. Бях директор на завод. Бях секретар-касиер в училище. Сега съм секретар-протоколист. Наложи се да изуча машинопис. През всичките години не се оплаках, защото съм наясно, че живея в България и човек трябва да се бори и приспособява. Наясно сте, че съм контактувала с учители, докато бях в училище. Срещнах различни хора между тях. Направи ми впечатление, че повечето вършат работата си като досадно задължение, не влагат любов, каквато аз съм чувствала като ученичка. И още нещо – никой не желаеше да смени професията си, дори за много повече пари. Е, това вече буди недоумение у мен. А как ще възпитавате поколението да посреща трудностите в живота и да се бори и приспособява, щом вие не сте готови за промени?
Ваня Георгиева, 47 г.

Коментирай
0 rate up comment 0 rate down comment
Станислава ( преди 12 години )
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ИВАНОВА,АКО ОТ КРАНЧЕТО НА ЧЕШМАТА ВИ НЕ ПОТЕЧЕ ВОДА,А ПОМИЯ- ДА ЗНАЕТЕ,ЧЕ ВИНАТА Е,В БЪЛГАРСКИТЕ УЧИТЕЛИ!!! САМО ,ЧЕ ТАЗИ ПОМИЯ ЩЕ ПИЕМ ВСИЧКИ В БЪЛГАРИЯ СЛЕД ГОДИНИ. ДА НИ Е СЛАДКО!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Иванов;42г. ( преди 12 години )
Браво,г-н Георгиев!Нямам какво да допълня,освен,че народ,оплюващ учителите си прилича на луд,вадещ очите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
Пепа Иванова ( преди 12 години )
Три от моите съседки са учителки. Когато съм ги питала какво са правили, отговорът е бил, че или са обикаляли магазините, или са били на кафе и все в този ред, но нито веднъж не чух, че са ходили да четат в библиотеката. Аз и от стачкуващите не чух, че в знак на протест, част в от времето на стачката ще бъдат в библиотеките. Възмутих се, когато един преподавател по БЕЛ каза, че ще научи децата на синтаксис само за един учебен час.Това са несериозни неща и ако човек иска да уважават труда му, трябва да спре да ги говори. Сутринта чух по една програмите, че в учебника за 4-ти клас пише, че водата не е проводник. И това, съобщено от родител. А къде са били учителите да дадат гласност на тези безсмислици? Всяка година се избират нови учебници. Какво толкова кардинално става в областта на науката и образованието за една година, че се налага тази промяна. Иначе и моята заплата е 300 лв, но когато се е налагало да коригирам грешките на един учител с умението на друг, това ми е струвало 20 лв. на учебен час. А уверявам ви, моите деца бяха със сериозни амбиции в училище-едното получи стипендия и учи в чужбина, а другото изкара 5.82 на приемните изпити. И това, благодарение на добрите учители, които сме имали късмета да срещнем през всички тези години. И нека за тях заплатите да се увеличат двойно, но незнанието на другите струва на нас, родителите, много скъпо, за което доработваме допълнително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар