На борба с тютюнопушенето

31.08.2007г. / 15 15ч.
Аз жената
На борба с тютюнопушенето

Европейската кампания “HELP – За живот без тютюн” е част от последователната политика на Европейската комисия за борба с тютюнопушенето, било то активно или пасивно. Тя се провежда в 25 страни в Европа. България като новоприсъединила се членка на Европейския съюз се включва в тази кампания през втората година от старта й.

На 31 август 2007 г., 10:30 часа, пред сградата на НДК се състоя първото събитие от кампанията “HELP – За живот без тютюн” – измерване съдържанието на вредния газ въглероден окис (CO) в организма на хората.
Измерването на CO-нивото с тестер за въглероден окис дава информация за въздействието на тютюна върху здравето. Тази информация може да помогне на всеки да осъзнае опасностите от активното и пасивното пушене.

Инициативата е насочена преди всичко към младите и се осъществява съвместно с Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието, Държавна агенция за младежта и спорта и Столична община.

Тютюнопушенето и въглеродният окис (CO): фатална и високотоксична връзка

Въглеродният окис е отровен газ и една от най-опасните съставки на цигарения дим. Наречен още “невидимият убиец”, този газ няма цвят и мирис и се съдържа във въздуха, издишван от всеки пушач, който го генерира със своята цигара, пура или лула.

Ефект на CO върху организма

CO преминава от белите дробове в кръвта. Там се свързва с хемоглобина на червените кръвни клетки, които имат 200 пъти по-голям афинитет към този газ отколкото към кислорода. Въглеродният окис парализира червените кръвни клетки и те избягват свързването си с кислорода, който е крайно необходим за функционирането на органите, сърцето, мозъка и мускулите. Това води до отслабване на сърдечните функции, увеличаване на риска от образуването на кръвосъсиреци и има реален риск за развитието на плода при бременните жени.

Измерването на Вашето CO-ниво чрез използване на тестер за въглероден окис, Ви позволява:

Да узнаете какво е въздействието на пушенето върху Вашето тяло.
Да разберете “как” пушите: нивото на CO отразява колко дълбоко “дърпате” от цигарата си.
Да се запознаете с опасностите от пасивното пушене.
Да разберете за бързия спад на нивото на CO при спиране на пушенето: след три дни, вашите усещания за вкус и мирис ще се подобрят и ще дишате по-лесно.

А за тези, които са решили да откажат вредния навик предлагаме:
10 начина за отказване от тютюнопушенето

1. Определете дата за спиране!
2. Изхвърлете цигарите и запалката, скрийте пепелниците!
3. Пийте повече течности!
4. Яжте нискокалорични храни – плодове и зеленчуци!
5. Правете физически упражнения – движете се !
6. Мислете позитивно!
7. Променете нещо в ежедневието си – избягвайте изкушенията!
8. Не си позволявайте дори “само” една цигара!
9. Наградете се – направете си подарък!
10. Не мислете за утре и за цял живот без цигари!
Мислете как да не запалите днес!

ХОББ. Звучи забавно, какво е?

Коментирай
Свободно време