Свободно време

Десет съвета за родители относно тийнейджърите и секса

14.05.2003г. / 00 00ч.
Аз жената
Десет съвета за родители относно тийнейджърите и секса

Темата за секса – за повечето от нас тя е малко неловка, а още по-неловка, когато трябва да я обсъждаме със своите деца в началото на пубертета. Но, съгласете се, проблемите, които биха могли да възникнат ако не се замислим и не направим нещо в тази посока, могат да са големи. Затова, ето 10 съвета за това как да подходите и какво да правите, за да поставите правилно в своето семейство темата за секса и да избегнете ранна нежелана бременност.

1. Бъдете категорични в своето разбиране за сексуалното поведение.
Да говорите за приятелство, любов и секс с децата си е добре, но е още по-добре ако си давате ясна сметка за своите разбирания по темата.

2. Говорете по-често и отрано с подрастващите си деца за секс. Децата обикновено имат много въпроси – отговаряйте им, а за нещата, които самите вие не знаете – признайте си, потърсете информация и по-късно отново се върнете на темата. Започвайки разговора бъдете откровени, честни и подходете с уважение. Същевременно бъдете внимателни да не създадете страх от секса у детето си.
Не се притеснявайте да кажете:

  • Смятам, че на твоята възраст е твърде рано да правиш секс, особено предвид рисковете в днешно време.
  • Винаги когато правиш секс трябва да се ползва презерватив, за да не се стигне до забременяване или пренасяне на болести.
  • Смятам, че до секс следва да се стигне след дълго приятелство и любов.
  • Няма нищо странно или лошо да се мисли, говори или прави секс. Всеки го прави. Но не е добре да се забременява нежелано от секс или да се разболяваме.
  • За момчета – да правиш секс не те прави мъж. Отговорността и способността да чакаш те правят такъв.
  • За момиче – ако сексът е средство да задържиш приятеля си, помисли си, истински влюбен ли е той в теб.

3. Наблюдавайте детето си. Установете правила, стандарти за очаквано поведение. Знайте по всяко време къде и с кого е детето ви, както и какво прави.

4. Знайте приятелите на децата си. Дръжте на това да знаете приятелите на своите деца, както и техните семейства, дали те споделят вашите ценности. Приветствайте това детето ви да кани приятелите си у дома. Бъдете дружелюбни. Говорете с тях открито.

5. Не насърчавайте ранните и чести срещи. Децата обичат да се събират на групи. Това е забавно и най-често не е опасно. Не насърчавайте детето си да се вижда само с друго дете от противоположния пол, да излиза на срещи и особено това да става често.

6. Бъдете категорични за среща на дъщеря ви със значително по-възрастен, както и не насърчавайте сина си за интерес към по-млади момичета. В тази възраст разлика от около две години вече е голяма. Детето ви е добре да общува най-вече с връстници.

7. Дискутирайте с детето си планове за бъдещето, като споменете и възможностите и последиците от ранно забременяване и майчинство / бащинство. Добре е детето ви да има ясна представа за последствията относно възможности за обучение и кариера и евентуални родителски задължения в ранна възраст.

8. Нека детето ви знае ползите от обучението, от университетското образование и това, че вие държите на добрата квалификация и професионална ориентация.

9. Знайте какво гледат, слушат или четат децата ви. Медиите са силен проводник на идеи и внушения за всяка възраст, още повече в пубертета, когато децата ви малко или повече вече не са толкова силно привързани само към родителите си.

10. Тези девет правила ще са в сила само ако имате силна и позитивна връзка с децата си, изградена в годините. Как се постига това:

  • показвайте силната си любов и привързаност открито и често
  • изслушвайте внимателно децата си
  • прекарвайте време с децата си, в дейности интересни за тяхната възраст
  • поддържайте ги и проявявайте интерес към дейностите им
  • не сравнявайте своето дете с останалите членове на семейството – всеки индивид а и всяка възраст имат своите различия и право на такива
  • помогнете на детето си да изгради самочувствие и правилна самооценка, които ще са му необходими много извън дома
  • опитайте да се храните заедно, цялото семейство, колкото е възможно повече пъти

И последна бележка – никога не е късно да подобрите връзката си със своите деца! А това, помнете, е изключително важно за тях!

Текстът е по материали от www.teenpregnancy.org

Коментирай
0 rate up comment 1 rate down comment
Ани ( преди 11 години )
3. Наблюдавайте детето си. Установете правила, стандарти за очаквано поведение. Знайте по всяко време къде и с кого е детето ви, както и какво прави. Нека родителите да не стават тайни агенти, които следят децата си. Все пак трябва да имат малко свобода.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 1 rate down comment
Полина ( преди 11 години )
"Наблюдавайте детето си. Установете правила, стандарти за очаквано поведение. Знайте по всяко време къде и с кого е детето ви, както и какво прави." Nikoga edin roditel nemoje da znae kakvo pravi deteto mu ili p1k kade e tova e absurdno. Deteto ako e re6ilo da pravi sex 6te go napravi kadeto i da e, s jelanieto idva i na4in1t az s1m na 17 o6te kogato bqh na 15 na6ite znaeha kade s1m, no ako slu4aino re6a da ostana v priqtelq mi togava kazvah 4e s1m v edno momi4e a roditelite v dne6no vreme ne sa glupavi te malko ili mnogo razbirat decata si "В тази възраст разлика от около две години вече е голяма." a razlika ot 2 godini ne e golqma s tova po nikak1v na4in nemoga da se s1glasq az imam 5 godini razlika s moqt priqtel i se razbirame 4udesno za drugite ne6ta se s1glasih no tezi 2te tuka nemoga
отговор Сигнализирай за неуместен коментар