Семейство

Как собствената ни личност може да ни разболее?

Личностните характеристики и темпераментът обуславят заболеваемостта в по-напреднала възраст

12.04.2014г. / 16 01ч.
Илияна Николова
Снимка: Photl

Снимка: Photl

Вярвате или не, някои от най-основните личностни черти могат да определят вашето бъдещо здравословно състояние. Личностните характеристики, темпераментът, нервността или спокойствието – всички тези компоненти на характера определят дали ще имате здравословни проблеми или не и какви ще бъдат те.

До тази констатация са достигнали учени и експерти от Университета Дюк в Нова Зеландия. Изследователите са събрали 1000 участници за провеждането на експеримента. Тези 1000 човека били разделени по следния начин:

  • Хората, които били етикетирани като „съвестни“ (имащи черти на характера и битието като самостоятелност, дисциплина и подреденост) били на възраст 26 години. Те били в значително по-добро здраве в сравнение с 12 години по-възрастна от тях група „по-малко подредени“ хора.
  • Хората, които били етикетирани като „по-малко съвестни“ (имащи черти на характера, свързани с не толкова целенасочено вглъбяване в проблемите, стреса и притесненията) са били с 45% по-голям риск да развият здравословни проблеми (включително висок холестерол, високо кръвно налягане и заболявания на венците) след 38-мия си рожден ден, в сравнение с до 18% риск при „най-съвестните“.
  • Тези хора, обозначени в изследването на „отворени към нов опит“ (любопитни, с развинтено въображение и предпочитащи разнообразието пред рутината) са по-здрави в по-късните си години, в сравнение с всички.
Свързани статии

Интересното при това изследване е, че на тези 1000 души предварителната оценка им е поставена от неспециалисти – медицинска сестра или рецепционист в лекарски кабинет, роднина, съпруг/а. В повечето случаи оценките на личностите са били съвпадащи и доста адекватни, смятат специалистите от Университета Дюк. Те смятат, че този метод би бил полезен инструмент при поставянето на диагноза за в бъдеще, преди пациентът да бъде изпратен при конкретните специалисти.

Интегрирането на измерването на личността в първичната медицинска помощ като съпътстващ метод за диагностика би бил много полезен. Според оценяването на темперамента и личностните характеристики личните лекари могат да дават някои напътствия на своите по-млади пациенти, които биха им били от полза в превенцията на някои заболявания в напреднала възраст.

Коментирай
2 rate up comment 0 rate down comment
Анонимен ( преди 10 години )
По-младите с 12 години били по-здрави от възрастните?! Съвсем логично. Къде се вписва тук подредеността или "съвестността"? Или превода е неточен, или това е безсмислен експеримент!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Анонимен ( преди 10 години )
Тъпотии! Точно обратното е - съвестните повече боледувят защото цял живот си тровят нервите за глупости, а който гледа по отгоре отгоре на нещата си остава здрав.-
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
0 rate up comment 0 rate down comment
jujka06 ( преди 10 години )