6 теми, които не трябва да коментирате пред децата

Родителите трябва да избягват да обсъждат конфликти във взаимоотношенията си с партньора

15.05.2025г. / 11 00ч.
Мария Василева
Забранените теми пред децата. Снимка: istock

Забранените теми пред децата. Снимка: istock

Често пъти в ежедневието разговорите които провеждаме с партньора у дома, могат да не са подходящи, особено ако наоколо има деца. И макар и да е трудно, можете да се опитате да овладеете емоциите и да не им позволявате те да се отразят на психическото състояние и развитие на вашите деца.

Вижте кои теми да избягвате:

Критични забележки към другия родител

Най-добре е възрастните да избягват да обиждат другия родител или хората, полагащи основните грижи за детето. Няма значение дали говорите директно с детето или водите разговора, когато то е в обсега на разговора ви. Чуването на негативни коментари за другия родител може да накара детето да се чувства така, сякаш трябва да избере страна или че е отговорно за разрешаването на ситуацията, което може да навреди на чувството му за сигурност.

Това може също така да обтегне отношенията с критикувания родител, тъй като то го вижда като „недостатъчно добър“, а това същевременно кара детето да се чувства виновно, че мисли за родителя си в негативна светлина. 

Коментари, които сравняват детето с негов брат/сестра 

Специалистите съветват родителите да избягват коментари, които сравняват един брат/сестра с друг. Такива сравнения могат да породят конкуренция между братята и сестрите и да доведат до засилване на конфликта. Това интуитивно ни се струва логично, защото можем да видим как то подхранва негодуванието, ревността и несигурността.

Но това важи и за позитивните послания, които също така създават конкуренция. Например може да кажете на детето си нещо от рода на: „Ти си моето добро момче. Никога не ми създаваш проблеми, както брат ти.“ Сега детето ви не само чувства натиск да се придържа към мястото си на „доброто“, но е и „мотивирано“ да държи брат си и сестра си в ролята на „лошо“ дете. Как иначе ще запази специалното си място в сърцето ви?

Свързани статии

Критикуване на външния вид на другите

Критикуването на външния вид на другите хора трябва да се избягва, защото може да научи децата да съдят другите въз основа на повърхностни черти и да навреди на самочувствието им. Едно проучване, публикувано в Journal of Youth and Adolescence, посочва, че дори родители, които са отправяли окуражаващи забележки за контрол на теглото и формата, са повлияли негативно както на момчетата, така и на момичетата. Всичко това взето заедно показва, че позитивната настройка и насочването на разговора далеч от негативни забележки може да повлияе положително на психичното здраве на детето им.

Проблеми с парите

Както обяснява детският психолог и родителски коуч Ан-Луиз Локхарт от A New Day Pediatric Psychology: „Децата все още нямат когнитивните инструменти, за да разберат напълно финансите на възрастните.“ Така че, когато подслушват разговори за стресови фактори, свързани с парите, в живота на възрастните, те си правят свои собствени заключения, „често предполагайки най-лошото“, споделя тя.

„Децата може да си мислят например, че семейството ще загуби дома си или че няма да може да си купи храна, ако ситуацията не е толкова екстремна“. „Този страх може да доведе до повишена тревожност и за някои деца, чувство за вина, че са „бреме“, ако се нуждаят от неща като нови обувки или консумативи. Това не означава, че трябва напълно да ги държите в неведение, ако финансовото ви положение се е променило. Просто обясненията трябва да са ясни и кратки, а тонът ви – спокоен. Ако парите са ограничени, Локхарт предлага да кажете нещо от рода на: „Придържаме се към бюджет, за да можем да правим добри избори“, което според нея „често е по-успокояващо“. „Можете да им помогнете да разберат, че възрастните имат системи за управление на разходите и че техните нужди ще бъдат задоволени“, добавя тя. 

Свързани статии

Конфликти във взаимоотношенията с партньора ви 

Родителите трябва да избягват да обсъждат конфликти във взаимоотношенията си с партньора си пред децата си, за да поддържат чувство за емоционална сигурност у дома. Всяка двойка ще се кара от време на време. Несъответствията са неизбежни, независимо дали става дума за финанси, граници или роднински взаимоотношения.

Въпреки това, едно нещо, което родителите никога не бива да обсъждат пред децата си, са проблемите във взаимоотношенията си. Проучване, публикувано в Journal of Social and Personal Relationships, установило, че дори по-малките форми на несгоди се отразяват негативно на децата. По-конкретно, проучване, обхващащо 99 деца, посочва, че по-малките форми на враждебност, като например родителски конфликти, влияят на способността на децата да обработват емоциите си, особено при деца, считани за срамежливи. Въпреки че това не е толкова вредно, колкото пренебрегването, все пак се счита за проблематично, тъй като това поведение засяга по-голяма част от обществото. В резултат на това се препоръчва родителите да сведат караниците си до минимум, поне пред децата.

Свързани статии

Коментари, които възхваляват употребата на алкохол или наркотици 

Разговорите, нормализиращи или възхваляващи пиенето на алкохол и употребата на наркотици, когато децата са наоколо, могат да доведат до нездравословни нагласи към тези вещества в бъдеще. Децата се впечатляват силно и слушането на възрастни да говорят положително за пиенето или употребата на наркотици, дори на шега, може да постави основите за любопитство или рисково поведение по-късно в живота. Важно е да се моделира отговорно поведение и да се избягва представянето на тези вещества за интересни или безобидни.

Свързани статии

Коментирай